Skip to content

Krizem Krazem- Uhrice Traditional Cache

Hidden : 9/8/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Křížem Krážem - je série keší věnovaná drobným církevním památkám jako jsou boží muka, kapličky, kříže u cest, luk, polí, lesů, vesnic a měst...

 

U některých objektů, se budu zabývat i nejbližšími obcemi...


Jedná se prevážně o nahodile zakládané keše k oněm místům. Čechy jsou jimi posety celkem obstojně a jim tato série patří. Nejdříve se zaměřím na střední/jižní čechy (Benešovsko, Milevsko ,Táborsko, Sedlčansko, Příbramsko...), kde se vyskytuji nejčastěji. Postupem času se bude série rozšiřovat i do jiných oblastí.

Ne ke všem objektům se dají dohledat patřičné informace, ale budu se snažit co nejvíce zjistit :)

 

motto

 

Kříž jako výrazný a významný grafický tvar má nezastupitelnou funkci v symbolice člověka od pradávna. Jeho předobraz je vidět ve tvaru cest, jejich křižovatek, které provázeli člověka od počátku věku...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

-- Uhřice --

Uhrice

Uhřice:

 První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1388, kdy je uváděn Ondřej z Uhřic (Andreas de Uhrzicz).
Místní jméno Uhřice je vykládáno dvojím způsobem:
a) z osobního jména Uher ("ves lidí Uhrových") 
b) Uhřice, Srbice u Votic a pomístní jméno Polský vrch u Votic jsou pozůstatky rozptýlených zajateckých osad z 11. století.

Letecký pohled na Uhřice

Uhřice jsou malé, ale dějiny mají bohaté. Z prvních vladyků, kteří na zdejší tvrzi sídlili, je znám jediný: Ondřej z Uhřic v l. 1378-1393. Potom tento rod vyhynul a Uhřice dostaly se v 15. století ryt. Sezimovi Tluksovi z Buřenic a po něm jeho dceři Kateřině. Po její smrti r. 1468 připadly králi Jiřímu z Poděbrad, na němž si je vyprosili Jan Bezdružický z Kolovrat a Přibík Tluksa z Čechtic, statečný a bojovný hejtman královského vojska. Tehdy vedl král Jiří po několik let válku proti odbojné panské jednotě, jejíž vůdcem byl Zdeněk Konopišťský ze Šternberka. Když vojsko královské obléhalo a dobývalo v l. 1467-68 hrad Konopiště, který patřil Zdeňkovi ze Šternberka, vedl je Přibík z Čechtic. Dal vystavěti na návrších kolem Konopiště pevné bašty a vykopati příkopy a udělati náspy, odkudž vrhány těžké kameny z prakův i koule z děl na hrad, který však vzpurně vzdoroval všem útokům. Teprve po 18 měsících vzdala se hladem umořená posádka a hrad i s městem Benešovem připadl králi Jiřímu.

Jak dlouho Přibík Tluksa z Čechtic hospodařil na tvrzi uhřické, nevíme. V první polovině 16. stol. patřily Uhřice k prčickému statku. Apolena Mrácká z Nové Vsi na Prčici prodala před shořením desk zemských své dědictví v Uhřicích i kmetcí statky v Bolešíně a v Záhoří Zikmundovi Vrchotickému z Loutkova, po němž je zdědili synové Mikuláš a Ctibor. Mikuláš Vrchotický z Loutkova ujav statek uhřický, zapsal na něm roku 1542 své manželce, Elišce z Vražkova, jisté peníze. Jeho dědicem byl synovec Jindřich, pán na Libenicích, jenž se r. 1589 na uhřické tvrzi připomíná, Uhřice prodal před rokem 1598 svému strýci Burjanovi. Od Burjanových synů, Albrechta a Zikmunda Kunráta, převzali statek bratři Pavel a Přibík Boubínští z Újezda, ale již 1611 jej zase prodali manželům Ruprechtovi Měsíčkovi z Výškova a Evě, roz. z Údrče. Po smrti manželově nemohla Eva Uhřic podržeti a proto je roku 1617 prodala za 16.325 kop gr. míš. Bedřichovi z Bílé. K uhřickému statku patřily tehdy kromě tvrze, dvora a vsi Uhřic ještě tvrz Libenice se dvorem a kmetcí statky v Bolešíně, Záhoří, Moníně, Božetíně, Hatově a v Poradkově. Bedřich z Bílé pocházel z německé rodiny rytířské. Měl na svém štítě uprostřed ostrvu (větev osekanou) o třech sucích a po stranách dvé klíčův o třech zubech a na přilbici ostrvu mezi dvěma křídly. Tento rytíř byl horlivý vyznavač protestanského náboženství. Stal se jedním z direktorů zemských a zúčastnil se odboje českých stavů proti králi Ferdinandu. Roku 1618 prodal Uhřice, ve kterých se nikdy nezdržoval, Petru Pavlu Hozlaurovi z Hozlau za 16.500 kop gr. míš., ale nový majitel dlouho Uhřic neužil. Zúčastniv se bojů proti Ferdinandu, zemřel r. 1621 v Táboře, který byl tehdy císařskými obléhán. Po bitvě bělohorské byl Bedřich z Bílé odsouzen a sťat 21. 6. 1621, jeho hlava přibita na mostecké věži v Praze. Na popraviště šel šestý v řadě k smrti odsouzených. I Petr Pavel Hozlaur z Hozlau, ač již mrtev, byl obžalován a souzen. Ačkoliv jej soud uznal nevinným, přece byly jeho statky (Uhřice, Kvasejovice a Dobrošovice) zabrány a roku 1623 prodány Zdeňkovi Lvovi Libštejnskému z Kolovrat. Kupující měl sice nařízeno, aby vrátil zabavené statky vdově Veronice Hozlaurové, roz. ze Ptení, ale nic na to nedbal a Uhřice prodal r. 1628 Barboře Šeitlerové, měšťance Menšího Města pražského, která byla r. 1630 povýšena ve stav šlechtický s predikátem z Bergen. R. 1646 koupil statek uhřický rytíř Jan Jiří Radecký z Radče, jenž byl roku 1684 povýšen do stavu panského, měl v erbu obrněnou ruku s obnaženým mečem ve zlatém poli. Radecký vystavěl z bývalé tvrze sídlo, na němž bydlil do své smrti r. 1691. Uhřice zůstaly v rodě Radeckých až do 22. 2. 1726, kdy je koupil za 51.000 zl. Jan Vít Malovec z Malovic, pan na Prčici. Od té doby byly již stále s prčickým statkem spojeny.

Mariánská kaplička v Uhřicích

Zemědělství

V Uhřicích se hospodařilo ve dvoře, který měl před parcelací výměru 130 ha. Jediným sedlákem byl František Hrdinka v čp. 12, který měl 21 ha. Říkalo se tam "U Bartáků". Jméno Barták se uvádí v Berní rule Vltavského kraje (Rolník Václav Barták - 27 strychů /= 8 ha/). Roku 1952 byl František Hrdinka s rodinou vystěhován do pohraničí příkazem místopředsedy ONV v Sedlčanech Václava Svobody. Do roku 1957 hospodařil s majetkem Státní statek Prčice a roku 1957 koupilo statek za 20.000,- Kčs JZD Uhřice. Dále v Uhřicích hospodařilo 16 rolníků, kteří měli do 10 ha, často ale daleko méně - byli to spíše chalupníci. U šesti čísel popisných neměli pole vůbec a živili se většinou jako deputátníci u dvora. Všichni pak pracovali v zimě v lese, kde dostávali zdarma větve, vršky do 15 cm tloušťky a občas si přihodili polínko pod větve. Pařezy se dražily. Většina chalupníků rovněž chodila ke dvoru na sezónní práce (sena, žně, sklizeň brambor). Na návsi u štítu špejcharu stávala dřevěná kůlna, ve které se vybíralo mléko. Krvavé byly rozpory při měření tučnosti mléka a při žádosti výběrčího o zvýšení jeho poplatku (vybíralo se 5 hal. z litru).

V roce 1957 bylo založeno JZD. Prvním předsedou se stal Bohumil Fistum, účetní Anežka Jenčíková, pokladníkem a skladníkem Karel Piner, vedoucí živočišné výroby Anna Hodíková, vedoucím rostlinné výroby Bohumil Havel. Dalšími členy byli: Antonín Fistum, Marie Demková, Bedřich Pešata, Rudolf a Božena Voříškovi, Václav Novotný, František a Marie Boučkovi a z Bolešína Anna Dvořáková, Josef a Marie Kabíčkovi a Jan a Marie Stiborovi.

JZD převzalo do užívání hospodářství státního statku za 50.000,- Kčs (dvůr a Hrdinkův statek). V roce 1958 se začalo hospodařit společně. Pracovní jednotka byla naplánována na 10,- Kčs a zálohově vyplácena 5,- Kčs. Nebyly žádné stroje, práce se dělaly za pomoci STS Měšetice. Výměra byla 125 ha. Průměrná měsíční mzda byla 150,- Kčs (30 x 5,-). Hospodaření za rok 1958 vyšlo 8,- Kčs na pracovní jednotku, dobíralo se tedy 3,- Kčs na prac. jednotku. V r. 1959 byl předsedou zvolen František Bouček. Lidé pracovali poctivě, tak byl místo norem používán přepočet 0,15 pracovní jednotky za 1 hodinu práce. V září 1958 dostalo JZD poukaz na traktor ZETOR 25 HP, který si přivezli z Brna-Líšně. Patronát nad traktorem si vzal závod ČKD Stalingrad z Prahy, který pomohl stroji, materiálem do dílny a brigádami. Pracovní jednotka za rok 1959 vyšla na 14,- Kčs.

V roce 1960 se sloučila JZD Uhřice, Jetřichovice, Šanovice a Sušetice v celek s názvem "JZD Český Merán" se sídlem v Uhřicích. Přistoupili noví členové: Frant. a Marie Pánských, Jan a Blažena Kosíkovi, Berta Kabíčková, Antonín a Anna Kadlecovi a Karel Dohnal. Předsedou se stal František Křížek ze Sušetic. Družstvo si v Uhřicích v čp. 12 zřídilo opravárenskou dílnu a stavební skupina v čp. 13 opravila krovy a krytinu stodol. JZD sehnalo starší katr, za pomoci ČKD ho opravilo, instalovalo u Vraštilů a mělo tak vlastní pilu. František Křížek byl předsedou do roku 1963, pracovní jednotka byla 16,- Kčs. Další předsedové: Jan Doubrava ze Sušetic 1963-67 - pracovní jednotka 17,- Kč, František Hnátek z Prčice 1967 - asi 1972 - pracovní jednotka 20,- Kč. 1. 1. 1974 došlo k dalšímu slučování - s JZD 1. máj v Kvasejovicích a konečně od 1. 3. 1977 se Státním stakem Votice. V roce 1990 se Státní statek Votice počal rozpadat a pole předával majitelům. Hospodaření s uhřickými poli se ujala jednak společnost s r.o. AGRO Sušetice, která ale vydržela hospodařit pouze dva roky a dva roky se likvidovala, jednak soukromý rolník Ing. T. Trnobranský na základě smluv se zbývajícími vlastníky polí v Uhřicích. Ten ovšem ani nezasel a pole zůstala úhorem. Dnes se o hospodaření dělí společnosti AGRO Měšetice a FARMA Prčice. Pěstuje se pouze kukuřice a pšenice.

Dvůr

V roce 1542 se v Uhřicích připomíná dvůr poplužní s platem (Desky zemské). V r. 1830 byl dvůr v Uhřicích a Prčici věřiteli zabaven Karlu Burkovi. Uhřický statek koupil r. 1832 hospodářský rada Antonín Jan Oppelt a od něho r. 1835 JUDr. Václav Hynek říšský rytíř z rodu Eisensteinů. Po něm patřil dvůr Bedřichu z Eisensteinů od r. 1880 do jeho smrti v r. 1901. Majitelé sídlili ve Vídni, dvůr vedl šafář a na kontrolu jezdíval v kočáře z Prčice vrchní Novák. Podle vzpomínek dědečka Fialy "kradl každý, kdo měl ruce". Šafář měl přístup do špýcharu, míval vlastní krávy a až 100 husí. Šafářka se věnovala individuálně panu vrchnímu. Přesto na p. barona něco zbylo. Kolem r. 1900 si Uhřice pronajal Žid Arnošt Hermann z Kaplice. Ten hospodařil podstatně lépe. Když se r. 1912 utopil při koupání v rybníku za Hůrkou, převzal nájem jeho bratr Julius Hermann. Po I. světové válce byl dvůr zčásti rozparcelován. V r. 1924 60 ha a v r. 1928 5 ha si koupili menší zemědělci z Uhřic, Šanovic, Sušetic a Sedlce. Při jednání s Hermannem projevili značnou netrpělivost. Když se lidé, lační půdy, dověděli, že se 31. 5. 1920 bude v Sedlčanech na Okresní politické správě o přídělech jednat, táhli v počtu asi 200 osob do Sedlčan, aby ovlivnili toto jednání. Členové okresního přípravného výboru (Olivier Mladota, velkostatkář v Kosově Hoře, Karel Nádherný, velkostatkář ve Vrchotových Janovicích a Richard Mattencloit-Ubelli, velkostatkář v Ratměřicích) raději odjeli. Dav vtrhl do jednací síně a byl přitom napaden koncipient Dr. Alois Kožený. Zachovala se o tom zpráva hejtmana Fischera. Když pak hejtman znovu jednal se sedleckými chalupníky 24. 6. 1920 v Sedlci, nechal místní četnickou stanici zesílit o 10 četníků. Jejich přítomnost odůvodňoval událostmi v Sedlčanech 31. 5. Asi se hodně naparoval, protože mu Fero Velík, legionář z Měšetic, vmetl do tváře: "Takové pány, kteří mluví stále já, já, z boží milosti já, jsme v Rusku věšeli !"

Julius Hermann si pak zmenšený statek (65 ha) koupil. V roce 1942 byl Hermann jako Žid poslán do koncentračního tábora, odkud se už nevrátil. Statek pak měl německou správu a jako správce byl dosazen Jan Slabý. V r. 1945, po osvobození, byla na statku zřízena národní správa a v roce 1946 byl statek zcela rozparcelován. Budovy a část polí získal bývalý šafář Václav Fistum se ženou Alžbětou, ale v roce 1952 to zase vrátil státu. Nic za to nedal a nic za to nedostal. Na polích pak hospodařil Státní statek Prčice.

Od roku 1996 mají Uhřice zpracován vlastní program obnovy vesnice.
V roce 2000 oslavil zdejší hasičský sbor 50. výročí svého vzniku. Pan učitel Miroslav Fiala, rodák z Mladé Vožice, je autorem publikace "Historie Uhřic" vydané v roce 2000.

 

Ke keši:

Kes je umistena v dutine stromu. Lehce vykukuje. Vracejte ji zpet vikem nahoru. Dekuji.

Additional Hints (Decrypt)

Irqyr xncyvpxl, cngn fgngarub fgebzh...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)