Skip to content

PERSEIDY 2016 Event Cache

This cache has been archived.

jaruska: Tak snad jste už všichni zapsaní, takže archivujeme. Příští rok se těším na viděnou.

More
Hidden : Friday, August 12, 2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

PO ROCE VÁS OPĚT ZVU NA POZOROVÁNÍ PERSEID
Z VRCHU VYSOKÁ U KUTNÉ HORY
V PÁTEK 12.08.2016 OD 21,00 HODIN DO 22,00 HODIN


PERSEIDY 2016

Něco o mateřské kometě Perseid:
Mateřským tělesem Perseid je kometa 109P Swift-Tuttle, která byla objevena v roce 1862 pány Lewis Swift a Horace Parnell Tuttle. Nicméně z historických záznamů je zřejmé, že byla pozorována již v roce 188 n.l. a pravděpodobně i v roce 69 př.n.l. Přímá spojitost mezi kometou a meteorickým rojem byla objevena ale až ve 2. polovině 19. století italským astronomem Gionannim Schiaparellim.

Kometa se řadí mezi největší tělesa, která se pravidelně přibližují k naší planetě. Oběžná doba je cca 130 let a poslední přiblížení bylo v roce 1992. Kometa by neměla být podle současných výpočtů hrozbou pro naši planetu ani v budoucnosti. Nejblíže bude Zemi v roce 3044 a to ve vzdálenosti 1,6 milionu kilometru. Podle současných poznatků má kometa jádro o průměru 26 km.

Perseidy jsou také nazývány slzami sv. Vavřince, spojovány jsou s popravou svatého Vavřince 10. srpna roku 258 římským císařem Valeriánem.

Jednotlivé Perseidy vlétají do atmosféry rychlostí 59-70 km/s jako prachové meteoroidy, které se třením o vrstvy atmosféry rozžhaví a způsobují tak světelný úkaz. Ty výrazné zhasínají až ve výšce 80 km nad zemským povrchem. Na zemský povrch nedopadají.

Kdy a kde sledovat Perseidy:
Perseidy se k nám vracejí pravidelně každý rok a viditelné jsou v období od cca 17. července do 24. srpna. K maximu meteorického roje dochází letos v pátek 12. srpna 2016 kolem 14 hodiny.

Perseidy budou zdánlivě vylétat ze souhvězdí Persea, ale pozorovat je můžete po cele obloze. V maximu může být vidět 60 až 100 meteorů za hodinu. Souhvězdí Persea najdeme nad severním horizontem pod souhvězdím Cassiopeia  (to je to "W").

K vlastnímu eventu:
Také pro letošek platí stejné organizační pokyny. V listingu jsou vyznačeny parkovací souřadnice. Parkovat je možné i podél příjezdové cesty v místě rozšíření, dále dole u silnice a dojít pěšky. Parkujte prosím ohleduplně k ostatním účastníkům, ať zůstane volný průjezd, pozor na děti a domácí mazlíky.

Doporučuji vzít si baterku/čelovku, abyste si posvítili na cestu a pod nohy a také abyste viděli na soutěžní úkol.

Oficiální doba eventu po kterou bude k dispozici logbook a eventová CWG (prosím připravte si drobné, díky) je od 21,00 hodin do 22,00 hodin. Samozřejmě každý může pozorovat Perseidy, jak dlouho chce.

ÚČAST JE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ! BUĎTE OPATRNÍ!

Ve 21,30 hodin bude zahájena malá soutěž. K vyřešení bude potřeba jen něco na psaní. Pro první tři úspěšné luštitele (nicky) bude připravena odměna.

V případě nepříznivého počasí sledujte prosím listing!!!

EVENTOVÉ CWG SE PŘIPRAVUJE, ZAPIŠTE PROSÍM POŽADOVANÝ POČET KUSŮ DO LOGŮ. DĚKUJI.

TĚŠÍM SE NA VÁS :)

 

 

Additional Hints (No hints available.)