Skip to content

CITO Je treba zabit akata I. Cache In Trash Out Event

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event. The date of this event has passed. In order to reduce confusion from inactive event listings, this event has been automatically archived. Event owners are encouraged to archive their events within 30 days after the event (Mega-/Giga-Events within 60 days). Attendees can still log archived events.

More
Hidden : Saturday, August 20, 2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CS: CITO event zaměřený na boj s invazivním trnovníkem akátem v údolí Olešenského potoka.

Rádi bychom vás pozvali do Němčovic a Olešné na event zaměřený na boj s invazivním trnovníkem akátem v údolí Olešenského potoka a to na prázdninovou sobotu 20. srpna.

Nerušená příroda

Olešenský potok je na letmý pohled potok jako mnohý jiný, krátký přítok, kterých má Berounka celou řadu. Ale už na ten druhý pohled můžete vidět na jeho dolním toku až 60 metrů hluboké, sevřené údolí, malý vodopád a několik dalších kaskád, dnes málo vídaný hospodářsky nevyužívaný les s množstvím mrtvého dřeva, mnoho druhů stromů včetně pár velikánů, též biotop několika druhů obojživelníků včetně mloka skvrnitého, útočiště muflonů a divočáků. Ti, kteří prolezou nejhůře přístupnou část koryta, se obvykle vracejí v úžasu nad malebným zákoutím království mechu, který roste naprosto na všem.

Údolí je však zasaženo invazí trnovníku akátu. Rádi bychom jej ve střednědobém horizontu zlikvidovali a nahradili původními českými dřevinami. Bohužel akát je jak devítihlavá saň: jeden kmínek useknete, dalších deset vyraší. Likvidaci je potřeba opakovat až do úplného vysílení akátu a to na poměrně velké ploše. Prostě je třeba zabít akáta... ;-)

Během likvidace akátu je potřeba nesešlapovat, neustříhávat, nepoškozovat a nekácet ostatní listnáče, tj. typicky malé habry, duby atpd. Právě tyto stromky by měly obsadit místo uvolněné akátem, tak si je nezničme, ať je nemusíme sázet.

Strategie likvidace

Postupovali bychom od začátku stezky do její hloubi. Pro různě vzrostlé akáty jsou různé postupy:

Nízké, měkké výmladky
Tam, kde jsme na jaře posekali akáty, se objevují nízké, ještě měkké výmladky. Lze je trhat (s opatrností, trny už mají), lépe je však stříhat zahradními nůžkami. Pro nežádoucí uvolňování dusíku do půdy nemůžeme nechat ostříhanou hmotu na místě – budete vybaveni modrými taškami IKEA, do kterých se výmladky budou sbírat. Plné tašky se snesou k cestě a vyvezou či vynesou z údolí ven (na haldu či do kontejneru).
Hodí se: zahradní nůžky, nůžky na živý plot

Mladé, vzrostlé výmladky
Velkou část akátových porostů tvoří již několikaleté výmladky, obvykle vyšší než člověk s kmínkem do 5 cm průměru. Tyto výmladky je potřeba uštípnout či podříznout cca 15 cm nad zemí a zbylý pařízek rozštípnout do kříže. Pokácená část se musí vytáhnout na cestu, odkud se přetáhne k nejbližšímu ohništi, kde se budou tenké větve pálit. Silnější větve se budou porcovat, pytlovat a vyvážet jako palivo.
Hodí se: ruční pilky, nůžky na větve

Menší vzrostlé stromy
Vzrostlé menší stromy zkusíme oslabit, což se provádí částečným kroužkováním. Většina obvodu stromu se v cca 1 metru obřízne motorovou pilou a přeruší se tak vodivé pletivo, ale nikoliv po celém obvodu. Strom má pocit, že to ještě přežije, ale v následujících letech strádá a po čase je možné jej podříznout. Stačí jeden z motorovkou.

Velikáni
Velké, staré stromy, s kmeny o průměru cca 30 cm a výše, které nevypadají, že už už padají sami, necháme zatím růst. Pokud by nepouštěly ve svém okolí výmladky, nechali bychom je dožít.

Vodopád

Likvidátoři akátu budou potřebovat podporu a další činnosti přidáváme pro případné adrenalinové nadšence a seriózní budovatele. Konkrétně bude potřeba či se zabaví:

Paliči

Cílem je nahromaděné větvičky spálit na přiměřeném ohni bez ohrožení okolí a pokud možno bez zanechání stop po ohništích (dopředu s kamufláží počítat při výběru místa). Silnější kmínky prosím naporcovat motorovkou na zhruba 30cm klacky a šoupnout do pytlů, neboť je hloupost pálit topivo v lese, to si někdo z kačerů nebo místních odveze.
Kdo: pět dospělých paličů a případně děti přikládači
Kde: kdekoliv bude halda
Nářadí: nůžky na porcování větví, papíry a podpalovač na zapálení

Transportér

Bude vyvážet zelenou hmotu mladých výmladků a napytlované dříví na začátek stezky. Lze střídat s navážením hmoty pro rovnání cesty.
Kdo: jeden či dva dospělí
Kde: především horní část naučné stezky
Nářadí: kolečko, lopata, kyblík

Cestáři hlavní trasy

Lesní cesta procházející celou roklí má na mnoha místech vyjeté koleje a prohlubně, kde se drží voda či bahno. Úkolem cestářů je cestu srovnat, především na waypointech louží. Pokud bude potřeba dodat materiál a nepůjde použít přebytečný z cesty, vezmou jej ze svahu nad cestou, nejlépe v lomečcích a na málo viditelném místě. Protože je trasa na důkladné srovnání dlouhá, rozdělí si trasu na úseky.
Kdo: čtveřice dospělých
Nářadí: motyky, kbelíky, lopaty, železné hrábě

Rekonstrukce dolního vodopádu a svahů

Keš Olešenský potok byla původně na místě, kde mezi velkými kusy skály padal potok dolů a vytvářel drobný vodopád. Jako romantik bych přivítal jeho obnovu vyskládáním kamenů či kmenů do mezery mezi bloky a vyřezání některých padlých kmenů ve vývařišti. Asi se to už JoeTrampovi povedlo, padající voda je slyšet, ale není vůbec vidět. Na svahu nahoru k cestě brání pohledu spousta ostružin, kopřiv, ale vzhledem ke sklonu svahu je to práce zralá na sedák, lano a jištění.
Kdo: hravá silná dvojice kačerů s gumovkami či vyššími voděodolnými botami a horolezeckým vybavením
Kde: waypoint DOLVOD
Nářadí: nůžky na živý plot, ruční práce, železné hrábě, sedák, lano, jištění a tak

Tůňka

Časový plán a další informace

  • 9:45 začátek, sraz v Olešné na výchozích souřadnicích, tj. na počátku stezky (parkovat jde jistě na točně autobusu před vsí Olešná, nějaká místa jsou na začátku stezky a na blízké odbočce)
  • sestavení skupin a rozdělení úkolů, zásobení materiálem a nářadím
  • radostné likvidování akátů
  • cca 13:30 konec CITO části

Co budete potřebovat: pracovní oblečení a obuv odpovídající terénu, činnosti a počasí, dobrou náladu a nanejvýše GPS pro orientaci. Pro boj s akátem i jako základní ochranu proti klíšťatům doporučujeme dlouhé pevné kalhoty. Vezměte si zahradní nůžky a kvůli trnům pevné rukavice (letos jsme už němčovické zásoby spotřebovali), mohou se hodit malé pilky na dřevo a sekyrky.

Operativní kontakt na Adama: +420 603 471 460

After-party na návsi

Po dokončení prací se přesuneme do Němčovic, kde bude od 14:00 připraveno posezení u ohně s občerstvením a buřty, možná s něčím dalším atd. v rámci oslav úspěchů němčovických hasičů. Pokud by se někdo u práce či následně u jídla zapotil, je možné využít koupaliště v Němčovicích, tůně v údolí či Berounku.

Svou účast prosím potvrďte formou "Will Attend Logu" a nezapomeňte uvést počet osob, které můžeme očekávat, ať se nakoupí dostatečné množství dobrůtek na after-party.

Akci podporuje Obec Němčovice.

Additional Hints (Decrypt)

Nsgre cnegl ohqr ilqngan.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)