Skip to content

RsG 31.5. den otvirani studanek Traditional Cache

Hidden : 5/30/2016
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

ROK S GEOCACHINGEM

 

Květen


Květen je pátý měsíc gregoriánského kalendáře v roce. Má 31 dní. Už od 13. století je měsíc květen spojen s lidovými oslavami, např. stavění májek nebo pálení čarodějnic, je považován za měsíc lásky.

Měsíc květen začíná ve stejný den v týdnu jako leden příštího roku. Žádný jiný měsíc v běžném roce nezačíná stejným dnem v týdnu jako květen.

31. květen je 151. den roku podle gregoriánského kalendáře (152. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 214 dní.

Svátek má dnes:

Kamila, Mila a Petronela

Pranostika: Len vysetý posledního května se dobře zvede, protože Petruška ráda přede.


Události 31.5. v Česku:

1884 – Byl zahájen provoz parní tramvaje v Brně.

1892 - V dole Marie na Březových Horách propuká požár, a dochází tak k jedné z největších důlních katastrof ve střední Evropě.

1950 – V Praze začal zinscenovaný politický proces s Miladou Horákovou a dalšími 12 osobami.

2003 – Bylo zinscenováno fiktivní otevření pražského supermarketu, hlavní součást filmového dokumentárního projektu Filipa Remundy a Víta Klusáka Český sen.

Události 31.5. ve světě:

1279 př. n. l. – Ramesse II. se stal faraónem starověkého Egypta.

1433 – Zikmund Lucemburský se stal římským císařem.

1721 – Jan Nepomucký byl prohlášen za blahoslaveného.

1884 – John Harvey Kellogg si podal patent na kukuřičné lupínky.

1891 – Ruský nástupce trůnu Mikuláš položil ve Vladivostoku základní kámen stavby nazvané transsibiřská magistrála, která byla dokončena v roce 1904.

1911 – Na vodu byla spuštěna loď Titanic.

1918 – Byla podepsána Pittsburská dohoda o záměru založit československý stát.

1927 – Výrobní linky opustil poslední vyrobený vůz Ford model T; celkem bylo vyrobeno 15 007 033 kusů těchto automobilů.

1946 – Bylo otevřeno letiště London Heathrow.

1969 – John Lennon a Yoko Ono nahráli singl Give Peace a Chance, první singl samostatně nahraný jedním z členů skupiny Beatles.

Den otevírání studánek


Podle dávné tradice lidé vítali jaro také otvíráním studánek — symbolickým vyčištěním pramene po dlouhé zimě. Tento obyčej upadl na čas téměř v zapomnění, ale díky úsilí nadšenců je na mnoha místech obnovován. Několik let je právě poslední květnový den v kalendáři věnován Dni otevírání studánek.

Lidé si odjakživa studánek velmi vážili, vždyť prameny bývaly cenným zdrojem pitné vody. Po staletí udržované studánky však s rozvojem vodovodních sítí a čerpání vody z podzemních zdrojů začaly pustnout. Leckde se pak praménky čerstvé vody ztratily v bahně. Někde i kvůli změnám v krajině, při těžbě dřeva, úpravách polí, výstavbě... Pamětníci postupně odcházeli a najít v lese studánku bylo čím dál tím vzácnější.

V posledních desetiletích však začali přibývat nadšenci, často různá sdružení ochránců přírody, kterým vadilo, že cenné studánky mizí. Podařilo se jim zmapovat výskyt studánek, které lidem sloužily po staletí, a daří se jim je obnovovat a udržovat.

Vznikl tak Národní registr pramenů a studánek, jenž plní roli veřejně dostupného seznamu zdrojů vody v přírodě, k nimž mají kolemjdoucí přístup. Můžeme v něm nalézt velmi podrobné informace o každé evidované studánce i přesné mapy.

Podle kvalifikovaných odhadů bývalo na území Česka ve volné přírodě 10 000 studánek. Praxe ukazuje, že je to odhad reálný. Úsilí zachránců studánek je úspěšné: V únoru 2015, po sedmi letech existence, měl národní registr 8000 přístupných záznamů, z toho více než 4100 studánek.

Již řadu let probíhá kampaň Zachraňme studánky, jejímž cílem je nalézt, obnovit či udržet přirozené zdroje vody ve volné přírodě. Nad některými studánkami si berou patronát různé instituce, velmi často školy, které se pak o ně starají.

Slavnost otvírání studánek

Tento předkřesťanský, středověký obřad byl počátkem minulého století zdokumentován (především díky učiteli z Vlčkova na Litomyšlsku Josefu Karlovi) a v mnoha obcích pak i obnoven. Jeho průběh býval přibližně následující:

Když na jaře roztál sníh, lidé z vesnice se v určený čas vypravili společně do lesa k pramenům či ke studánce. Tam dětský průvod vedený královnou, deseti až dvanáctiletou dívkou, za doprovodu hudby zazpíval a zatancoval scénku otvírání studánek:
Královnička poklekla na šátek rozprostřený, položila džbánek do stříbrné pěny, pak do všech světových stran vodu vylila, aby byli všichni zdravím jisti, nabrala si hrst loňského listí, za sebe je hodila a k oblakům pravila: Zlý moci zaháním, nemoci vyháním.
Děti kolem ní utvořily kruh, zpívaly a tancovaly. Králka pak nabrala hrst loňského listí, hodila je za sebe, čímž zahnala „zlý moci a nemoci“. Všechny děti pak společně rýči a lopatami, které si přinesly, vyčistily pramen.

Tradice otvírání studánek je obnovena už v desítkách míst. K nejznámějším patří otvírání studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních, v obci, která je spojena se vznikem básně M. Bureše a slavné kantáty Bohuslava Martinů.

Jak pečovat o studánky?

Tomu, kdo se rozhodl pečovat o studánku ve svém okolí, se mohou hodit následující rady:
Než začneme o nějakou studánku či pramen pečovat, zjistíme si, kdo je majitelem pozemku, na které leží.
Ke všem úpravám by měl dát majitel souhlas, jen on je oprávněn do této věci mluvit (pokud se samozřejmě nenacházíme v 1. zóně národního parku, tam platí konkrétní zákony).
Základem je vyčištění studánky — nejprve musíme vybrat bahno a případný nepořádek ze dna, odstranit ze stěn staré nánosy a uklidit její okolí.
Vždy se snažíme vytvořit funkční odtok a pravidelně jej udržovat — dál už se voda čistí průtokem samovolně.
Pokud úprava zdroje vyžaduje vybudování ostění, pak je vhodné udělat je zhruba 30 cm nad terénem, aby do studánky nezatékala dešťová voda.
Je–li zdroj ve svahu, pokusíme se alespoň částečně zamezit zatékání povrchové vody shora.
Při obnově zaneseného zdroje je většinou nejlepší v nejnižším (či nejvlhčím) místě vyhloubit jámu a počkat, zda se naplní vodou, či ne. Pokud ano, vodu několikrát odčerpáme, abychom jednak zjistili vydatnost pramene a zároveň aby se pročistil přítok.
Pokud to jde, navršíme do pramene nad vývod vody hromádku kamenů různé velikosti, vytvoříme tím úkryt a zimoviště pro žáby, mloky a další obyvatele studánek.
Myslíme také na přístup ke studánce — prostor před ní vyložíme kameny, aby kolem zdroje nebylo rozdupané bahniště.
A to nejdůležitější na závěr: O studánku musíme pečovat dlouhodobě, zejména po zimě bývá zanesena listím, šiškami, suchým dřevem, jehličím, bahnem a pískem. Průběžně musíme čistit odtok a zbavovat okolí odpadků. Odměnou za naši námahu nám bude radost ze zurčícího praménku čisté vody i vědomí, že jsme vykonali něco prospěšného.

O keši v rámci projektu RsG:

Tato keš je jednou z 366 které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem kdo ve svém okolí mají odloveny všechy keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.

Ke dni otevírání studánek máte za úkol v lese najít pootevřenou studánku, nebo spíše studnu a vylovit z ní rybu. Pro případ, že budete mít štěstí a chytíte rybku zlatou, promyslete raději dopředu své tři přání. Pokud bude ryba stříbrná, musíte si svá přání splnit sami. Pomůcky najdete v bezprostřední blízkosti. Nahazujte s baterkou mimo potrubí ve studni a rybku nepokládejte na zem, ať neušpiníte ji a jejím prostřednictvím vodu ve studni - i když asi není momentálně užívaná.

Happy caching!

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

hybi eloh, cehg anwqrf h fgebzh bcbqny

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)