Skip to content

RsG 21.3. den zdraveho spanku Traditional Cache

This cache has been archived.

pinkturtle: Bohužel nestíhám údržbu, tak keš posílám do archívu. Přeji všem radostné nalézání pokladů i mimo geocaching:-)

More
Hidden : 3/3/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

ROK S GEOCACHINGEM

 

Březen


Podle gregoriánského kalendáře třetí měsíc v roce. Má 31 dní. Český název měsíce pochází z rašení bříz a začátek březosti zvířat. Původně byl březen v římském kalendáři první měsíc v roce. V období kolem 21. března nastává jarní rovnodennost. Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu protíná světový rovník - přechází z jižní polokoule na severní.

21. březen je 80. den roku podle gregoriánského kalendáře (81. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 285 dní.

1. březen je jedním z dnů používaných v historii jako začátek kalendářního roku. Za začátek roku platil tento den ve starém Římě před opravou kalendáře Juliem Caesarem (45 př. n. l.) – proto má září latinský název september (tedy „sedmý“ měsíc), ačkoliv je měsícem devátým. Tento počátek roku užívali i první křesťané (v Galii až do 8. století). 1. březen platil za počátek roku také v republice benátské, a to až do jejího pádu v roce 1797 (za Napoleona I.)

Svátek má dnes:

Radek, Radegast, Radhost, Radko, Radoš, Rajko, Filemon a Všerad

Pranostika: Svatý Benedikt – má se ječmen a cibule sít. Byť byl jarní den jak na zakázku, nechoď ještě na procházku, ať tvé zdraví neztratí svou sázku! Za rovnodenní větry nelení.


Události 21.3. v Česku:

1897 – Slavnostně byla otevřena Strakova akademie, novobarokní budova na levém břehu Vltavy pod pražskou Letenskou plání.

1990 – Začalo vysílat rádio Evropa 2.

Události 21.3. ve světě:

1999 – Bertrand Piccard a Brian Jones dokončili první oblet Země v horkovzdušném balónu.

2005 – Generální tajemník Organizace spojených národů Kofi Annan navrhl její rozsáhlou reformu.

Tento den se slaví Mezinárodní den boje za odstranění rasové diskriminace, Světový den Downova syndromu, Mezinárodní den loutkového divadla, Světový den poezie a Mezinárodní den zdravého spánku. Tomu se bude keška věnovat.



Mezinárodní den zdravého spánku


Spánek je důležitou součástí našeho života. Kromě toho, že je spánek sladký a báječný, objevili vědci v posledních letech (když začíná mít 80% populace v západních zemích se spánkem problém) mnoho výhod. Tady je několik z nich:

Zlepšuje paměť.
Mohlo by se zdát, že ve spánku prostě vypneme mozek a jen odpočíváme. Paměť je však během spaní překvapivě zaneprázdněná, upevňují se vzpomínky a procvičují dovednosti, které jsme se naučili v bdělém stavu. Tento proces se nazývá konsolidace. "Pokud se snažíte něco naučit, ať už fyzického nebo duševního, učíte se to k určitému bodu procvičováním," vysvětluje doktor Rapoport, který je také profesorem na NYU Langone Medical Center. "Ale něco se stane, když spíte, co vám pomůže se to naučit lépe". Jinými slovy, pokud se snažíte naučit něco nového - ať už španělštinu nebo nový tanec – půjde vám to lépe, až se vyspíte.

Prodlužuje život.
Příliš mnoho, nebo naopak příliš málo spánku je spojeno s kratším životem, ačkoli vědcům stále není jasné, zda jde o příčinu, nebo důsledek. Ve studii z roku 2010 se mezi ženami ve věku 50 až 79 let vyskytlo více úmrtí u žen, které spaly méně než pět hodin, nebo více než šest a půl hodin spánku za noc. Spánek také ovlivňuje celkovou kvalitu života. "Mnoho věcí, které považujeme za samozřejmé, je ovlivněno spánkem," říká doktor Raymonde Jean, ředitel spánkové medicíny z St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center in New York City. "Pokud spíte lépe, můžete určitě žít lépe. Je to celkem jasné."

Zamezuje zánětlivým procesům.
Záněty jsou spojeny se srdečním onemocněním, mrtvicí, cukrovkou, artritidou a předčasným stárnutím. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří spí málo – šest a méně hodin za noc – mají vyšší krevní hodnoty zánětlivých bílkovin než ti, co spí více. Ve studii z roku 2010 se zjistilo, že hodnoty C-reaktivní bílkoviny, která je spojena s rizikem srdečního infarktu, byly vyšší u lidí, kteří spali šest a méně hodin. Podle doktora Rapoporta mohou lidé, kteří trpí poruchami spánku, jako jsou spánková apnoe nebo insomnie, zaznamenat zlepšení krevního tlaku a zánětlivých procesů, pokud jejich spánkové problémy budou správně léčeny.

Podporuje kreativitu.
Než si stoupnete k malířskému stojanu a štětcům nebo než začnete psát další řádky svého románu, pořádně se na to vyspěte. Kromě upevňování vzpomínek a jejich zesilování mozek také podle odborníků reorganizuje a restrukturuje vzpomínky, což může vést ke zlepšení kreativity. Vědci z Harvardovy univerzity zjistili, že se lidem během spánku pravděpodobně zesilují emoční složky paměti, což jim může pomoci podpořit kreativní proces.

Pomáhá k vítězství.
Pro sportovce může existovat jednoduchý způsob, jak zlepšit svůj výkon, a tím je právě kvalitní a dostatečný spánek. Odborníci ze Stanfordovy univerzity ve své studii zjistili, že hráči fotbalu ze střední školy, kteří se snažili spát nejméně 10 hodin po sedm až 8 týdnů, zlepšili svůj průměrný čas ve sprintu, měli lepší výdrž a byli méně unavení. Výsledky této studie odrážejí i předešlá zjištění, která byla zaznamenána u tenisových hráčů a plavců.

Zlepšuje známky ve škole.
Studie z roku 2010 zveřejněná v časopisu Sleep ukázala, že děti ve věku 10 až 16 let, které měly ve spánku problémy s dýcháním - chrápání, spánkové apnoe a další typy narušeného dechu - měly zároveň vyšší pravděpodobnost potíží se soustředěním a učením. Autoři studie poznamenali, že tento jev by mohl vést ke značnému zhoršení prospěchu ve škole. I v další studii studenti, kteří neměli dostatek spánku, měli horší známky než ti, co spali dostatečně. "Pokud se snažíte něco dohnat, tak jste ochotní obětovat právě spánek," říká doktor Rapoport a dodává, že tím si rozhodně nepomůžete, protože právě těžká a opakovaná spánková deprivace jasně poškozuje schopnost učit se.

Zlepšuje pozornost u dětí.
Doktor Rapoport varuje, že nedostatek spánku může vyústit v podobné příznaky jako u ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), a dodává, že děti nereagují stejným způsobem na spánkovou deprivaci jako dospělí. "Zatímco dospělí jsou obvykle ospalí, děti jsou spíše hyperaktivní," konstatoval. Studie z roku 2009 v magazínu Pediatrics zjistila, že děti ve věku sedm a osm let, které spaly méně než osm hodin, měly větší pravděpodobnost být hyperaktivní, nepozorní a impulzivní.

Udržuje zdravou váhu.
Pokud uvažujete o dietě, zaměřte se nejdříve na svůj spánkový režim. Vědci z univerzity v Chicagu zjistili, že dietáři, kteří měli dostatek spánku, zhubli více tuku - 56 procent jejich váhové ztráty - než ti, kterým spánek chyběl. I když obě skupiny shodily přibližně stejné množství váhy, ti, co spali méně, se zbavili spíše svalové hmoty než tuků. Dietáři, kteří méně spali, se také cítili více hladoví. "Spánek a metabolismus jsou řízeny stejnými sektory v mozku," vysvětluje Rapoport. "Když jste ospalí, určité hormony stoupají do krve a tyto hormony řídí apetit."

Snižuje stres.
Co se týče zdraví - stres a nedostatek spánku jsou prakticky to samé a obojí může ovlivnit kardiovaskulární zdraví. "Spánek může rozhodně snižovat hladiny stresu a lidé tak mohou mít lepší kontrolu nad krevním tlakem," vysvětlil doktor Jean. Vědci se také domnívají, že spánek ovlivňuje hladiny cholesterolu, který hraje významnou roli v srdečních onemocněních.

Odvrací deprese.
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek znamená pro naše celkové zdraví více než to, že se vyhneme podrážděnosti. "Nedostatek spánku může přispívat k depresi," říká doktor Jean. "Dobrý spánek v noci může opravdu pomoci náladové osobě snížit úzkost." Doktor Rapoport také varuje, že spánek nelze nahnat dlouhým vyspáváním o víkendu, je potřeba najít vyváženost po celý týden.

Na to, jak dlouho bychom měli spát neexistuje jedna odpověď. Ideální doba spánku je mnohdy hodně individuální, ale odborníci nejčastěji hovoří o sedmi až osmi hodinách jako o zlaté střední cestě. Zajímavé je, že více spánku je stejně škodlivé jako méně. Novorozenci spí 16 až 18 hodin, děti předškolního věku potřebují 10 až 12 hodin a starší děti a dospívající mládež aspoň 9 hodin.

Abychom dobře spali, záleží již na našem počínání v průběhu dne. Mnozí z nás si nedokáží představit ráno bez kávy. Jedna káva po ránu jistě nikomu neuškodí, ale s narůstajícím počtem káv přes den narůstá počet krátkých probuzení během spánku, kofein totiž narušuje spánek.

Naše ranní aktivity nás dokáží vyčerpat již během dopoledne, proto si po obědě dopřáváme spánek. Čím delší odpolední spánek je, tím hůře se nám bude večer usínat. Pokud se potřebujeme odpoledne natáhnout, pak bychom měli zůstat na dvaceti až čtyřiceti minutách.

K dobrému a pravidelnému spánku vám může dopomoct i sport. Fyzická únava nám dopomůže ke snadnému usnutí. Sportovat je nejlepší v dopoledních a odpoledních hodinách. Sport tělo nabudí, rozproudí a tělo pak má potíže se zklidnit.

Pozor je třeba si dávat i na stravování, tedy hlavně na to večerní. Těžko stravitelní jídlo narušuje spánkový cyklus a ztěžuje usínání. Vydatná a těžká večeře zapříčiní noční probouzení se a ranní vstávání s pocitem rozlámanosti a kyselostí v ústech. Večer jsou ideální bílkoviny a zelenina.

Do postele se chodí spát, proto tam nepatří televize, telefon či rádio. Všechna média jsou rušivým elementem a to i když zrovna vysílají golf.

Před spánkem místnost zatemněte a důkladně místnost vyvětrejte. Nebojte se snížit pokojovou teplotu o dva stupně oproti normálu. Organismus se lépe zklidní.

Aby se tělo naučilo pravidelnému režimu, je dobré jej k tomu vést. Měli bychom chodit spát každý den v pravidelnou dobu a v pravidelnou dobu také vstávat. Tělo si najde svůj pravidelný biorytmus a když bude unavené, samozřejmě lépe usne.

Asi hodinu před spánkem si napište svoje problémy, starosti nebo prostě své myšlenky na papír. Když sešit nebo papír odložíte, vydejte se na pětiminutovou procházku, která vám pomůže provětrat hlavu, nebo si dejte sprchu a nechte vodu, ať vaše starosti odplaví. Pak se vám bude zaručeně lépe spát. Pomoct může i šálek horkého mléka s medem nebo meduňkový čaj. Nápomocí nám může i aromalampa s vonným olejem (ideálně levandule, santal nebo majoránka.

A jestliže tohle všechno selhalo, počítejte, kolikrát ovečka na obrázku skočí na obláček:-)

O keši v rámci projektu RsG:

Tato keš je jednou z 366 které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem kdo ve svém okolí mají odloveny všechy keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

chibqav xrf - ehmbin cbfglyxn cbq cnermrz, abin xrf - ubhcnpv fvg h iryxrub cnermh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)