Ján Počúvaj
Ján Počúvaj ml. (* 9. október 1886 – † 4. apríl 1969), bol slovenský horský vodca, horolezec a záchranár, národnosťou spišský Nemec. Pôvodne roľník sa už ako 22-ročný stal horským vodcom. Vodieval zo Štrbského Plesa, kam z Novej Lesnej zásadne chodil pešo. Na Gerlachovský štít vystúpil rekordných 625-krát. S vodením na Gerlachovský štít skončil v roku 1962, potom vodil už len po dolinách.
Stručný životopis
Celoživotný obyvateľ Novej Lesnej, podľa uhorskej matriky Pocsuvaj János, zdedil povolanie horského vodcu po otcovi aj starom otcovi a vykonával ho v období 1908 – 1962. Ako záchranca pomáhal znášať mŕtvych kolegov a priekopníkov tatranského lezenia J. Breuera a Wieslawa Stanislawského, vtedy ešte v jednoduchej sieti. Prežil štyri režimy a nikdy si nenavykol využívať pochybné vynálezy ako auto či električka. Pri vodcovskej činnosti vykonal aj prvovýstup severovýchodným hrebeňom na Východnú Slavkovskú vežu (s Gy. Heftym, Johannom Franzom a ďalšími) a niekoľko prvých zimných výstupov, napr. Karbunkulový hrebeň, a zo Žltej lávky na Žltú vežu.
Pred II. svetovou vojnou sa zoznámil s horským vodcom Ottom Krejčím. Ten za vojny spolupracoval s partizánmi, Nemci ho chytili a chceli popraviť. Johann Počúvaj, predseda spolku horských vodcov a etnický Nemec, sa zaňho zaručil a zachránil ho. Keď sa po vojne karta obrátila a spišskí Nemci boli odsunutí na Západ, Krejčí s kreditom odbojára zasa vybavil, že Počúvaj mohol ostať – hoci jeho dvaja synovia odišli.
V období 1950 – 1964 pracoval ako člen Horskej služby. Poberal len minimálnu penziu a tak si privyrábal vodcovstvom do vysokého veku. Sedával na lavičke v Starom Smokovci, v ruke cepín, vedľa seba lano a čakal, či si ho niekto nenajme.
Zomrel v Novej Lesnej kde je aj pochovaný. Podľa neho je v zostupovej ceste z Gerlachovského štítu Batizovským žľabom pomenovaná jeho ľavá vetva ” Počúvajov žľab”.
Jeho socha sa nachádza v Novej Lesnej - v časti Malý Smokovec.

Prineste si so sebou pero. Chovajte sa nenápadne.