Opis fortyfikacji miejskich Wrocławia
Do czasów pierwszej lokacji miasta miasto nie było ufortyfikowane. Po najeździe mongolskim w 1241 wykopano pierwszą fosę i rozpoczęto budowę murów w okolicy ulicy Kazimierza Wielkiego i wpuszczono w nią wodę z rzeki Oławy. Z tego czasu znane są bramy miasta: Mikołajska i Ruska na zachodzie, Świdnicka na południu, Oławska na południowym wschodzie, Ceglarska na wschodzie i Piastowska na północnym wschodzie. Po znacznym rozroście miasta przekopano kolejną fosę (kształt zbliżony do obecnej fosy miejskiej) i wzniesiono kolejny pierścień murów. Poza murami pozostało Nowe Miasto (rejon obecnej Panoramy Racławickiej), chroniony jedynie wałem ziemnym. Poprzednio wymienione bramy stanowiły teraz pierścień wewnętrznych bram, dla których dobudowano bramy w murze zewnętrznym. Od północy, od strony Odry dobudowano kilka furt. W XIV wieku ufortyfikowano teren przed południową Bramą Świdnicką a wiek później wybudowano 8 bastei przystosowanych do broni palnej. Średniowieczne fortyfikacje miejskie należały do najsilniejszych w tej części Europy.
Przez kolejne 100 lat przebudowywano i umacniano bramy miejskie, wybudowano 6 bastionów, poszerzono fosy i uregulowano rzekę Oławę na terenie miasta. Utworzono przyczółki, raweliny oraz ufortyfikowano wyspy: Mieszczańską, Młyńską i Tumską. Podczas wznoszenia fortyfikacji powstały też budynki o charakterze obronnym (np. Arsenał).
Po zdobyciu Wrocławia przez wojska pruskie miasto zamieniono w twierdzę. Prowadzono zatem rozległe ziemne prace fortyfikacyjne (do roku 1783). W obwód obwarowań włączono Kępę Mieszczańską, prawy brzeg Odry, Ostrów Tumski, Całość przypominała obecne fortyfikacje Twierdzy Kłodzkiej.
W roku 1807 miasto zostało zdobyte przez Francuzów i na rozkaz brata Napoleona Bonaparte mury miejskie zostały w znacznej mierze rozebrane, z czym za bardzo się nie spieszono, rozbiórka trwała w latach 1807 - 1890.
W latach 1890 - 1914 powstała nowoczesna Twierdza Wrocław - była twierdzą pierścieniową typu lekkiego. W promieniu 4 - 5 km od miasta umieszczono 19 schronów piechoty stanowiących zalążki fortów, System uzupełnił wał obwodnicy kolejowej wyposażony w stanowiska dział. Łącznie podwójny pierścień schronów i fortów zawierał 41 obiektów, wał kolejowy oraz kanał Odry wraz z 12 zaporami na rzece Ślęży i Widawie.
Zachęcam do wędrówki w miejsca , gdzie znajdował się pierwszy nowożytny pas murów miejskich. Z całego systemu niewiele już dotrwało do naszych czasów, jednak warto poznać jego historię
LINK DO STRONY, Z KTÓREJ POBIERZESZ CARTRIDGE
zawiera polską i angielską wersję językową.
Długość trasy to ponad 2 700 metrów, chyba, że za karę trafisz do więzienia, to więcej. Kesz finałowy to mały pojemnik, zawierający logbook, ołówek, certyfikaty FTF, STF i TTF dla najszybszych zdobywców. Proszę o dyskrecję w czasie podejmowania finału. Spoiler finału wyświetli się po zobaczeniu Certyfikatu Zdobywcy.
Miłej zabawy!