Skip to content

Kamene kugle / Stone spheres EarthCache

Hidden : 12/1/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kamene kugle


[ BiH ] : Na području općine Zavidovići do danas je pronađeno oko 60 kamenih kugli koje se nalaze na 11 različitih lokacija. Najviše ih je, više od 20 kugli, pronađeno u selu Grab, udaljenom 2 km od Zavidovića. O pronalasku tih kamenih kugli piše Nedžad Ikanović iz Udruženja "Kamene kugle" Zavidovići, koje je osnovano u lipnju 2006 radi "očuvanja i održavanja lokaliteta na kojem se nalazi najveće nalazište kamenih kugli u Bosni i Hercegovini i Europi". Semir Osmanagić dodaje: "... i ispostavilo se da pored brojnih lokacija u Bosni i Hercegovini, Duboki potok u naselju Grab-Mećevići kod Zavidovića predstavlja najveće nalazište kamenih kugli u Europi. Na ovoj lokaciji nalazi se preko 20 kamenih kugli, gotovo savršenog oblika dok je na destine kamenih kugli odneseno posljednjih godina od strane mještana koji su ovim kamenim ljepoticama ukrašavali svoje vrtove.....".
Kamene kugle koje se mogu vidjeti u Dubokom potoku, prema kazivanju starijih mještana, pojavile su se nakon velike oluje 1936. godine. Tada je potočić koji teče tim krajem nabujao, a voda napravila manji klanac na čijem dnu su se pojavile kamene kugle različitih veličina, od 0,5 do 1,6 m u promjeru. Neke od kugli prenesene su u privatna dvorišta kao ukrasi, a dio ih je oštećen ili uništen uslijed djelovanja prirodnih sila. Danas se tu nalazi 15-ak neoštećenih kamenih kugli i još 20-ak polovica.
U općini Zavidovići nalazi se još nekoliko lokacija gdje su pronađene kamene kugle. Na žalost, veliki broj je oštećen, dodaje Nedžad Ikanović. Najviše iz znatiželja stanovnika zbog raznih priča koje su kružile, a jedna od njih je bila da se u tim kuglama nalazilo skriveno blago. U općini Zavidovići još uvijek se na 3 mjesta mogu vidjeti kamene kugle među stećcima; u naselju Mramorje koje je i dobilo ime po kamenu mramoru, zatim Davulije, uzvišenju iznad naselja Grab i naselju Beše gdje se nalaze najočuvaniji kameni stećci. Ne zna se zašto su teške kamene kugle prenošene do ovih nadgrobnih spomenika koji se redom nalaze na uzvišenjima.


Za valjani "found it" log morate poslati na moj profil odgovore na sljedeća pitanja:

1. Slične kamene kugle mogu se naći na nekoliko mjesta širom svijeta. Imenujte najmanje 2 zemlje.
2. Procijenite ili izmjerite promjer kugle koja je najbliže mostiću preko potoka.
3. Koju nadmorsku visinu ste izmjerili kod vrata s natpisom: Dobro došli - Welcome.
4. Opišite strukturu kugla, tj zrnatost koju imaju kugle, popišite vlastitim riječima kako su nastale (vjerojatni način nastajanja)
5. Napravite fotografiju sebe ili gps-a uređaja ili papira s vašim nikom sa lokacije EC-a te ju stavite u svoj log.


Kamene kugle


[ EN ] : There have been found up to 60 stone balls up to this day in the area of Zavidovići. They are placed on 11 different places. Most of them, which means more then 20 balls, have been found in the village of Grab, which is about 2km away from Zavidovići. The stone balls are described by Nedžad Ikanović from the association of “Kamene kugle” from Zavidovići village. The foundation of this group happend in the july of 2006, with the goal of preserving and maintaining the place, which is proclaimed to be the largest estate of stone balls in Bosna and Herzegovina and all of the Europe. Semir Osmanagić adds: “... and it has been proved, that next to the other places of Bosna and Herzegovina, Duboki potok in the village of Grab-Mečevići, near the village Zavidovići, is the biggest foundation of stone balls in the Europe. There are over 20 stone balls with nearly perfect shape in the area, and that is even so, that some of the stone balls have dissapeared in the last years into the gardens of the local residents, who have used them for decoration.....".
The stone balls, which you can admire in the area of Duboki potok, has appeared after strong storm in the year of 1936, according to the tales of the local residents. There has been an overflow of the river, and the water has created a small gully, in which’s bottom, the stone balls of size from 0.5 to 1.6 m has appeared. Some of them were transported into the private gardens as a decoration and part of them has stayed on the place either damaged or completely broken due to the nature’s forces. Today we can find 15 untouched balls and 20 halfs (parts).
There are few places in the area of Zavidovići, where the stones can be found. Unfortunately, big amount of them are damaged, adds Nedžad Ikanović. It is like that mostly due to the local residents, who were curious and eager for wealth, as there has been tales about a hidden treasure in these parts. In the area of Zavidovići, you can see the stone balls at three different places between gravestones, in the village Mramorje, which is named after the marble, then Davulije, which can be found upon the village of Grab and in the village Beše, where the most preserved stone balls can be found. There is a big questionmark upon the reason on which those gravestones are located on the hills, as they are made out of these heavy stone balls.


For the valid "found it" log: You have to send to us via profile answers to these questions:

1. Similiar stone balls can be found on several places on the earth. Name at least 2 countries.
2. Guess, or measure, what is the average size of the stone ball, which is the closest one to the bridge.
3. What high altitude have you meassured at the gate with the following tittle: Dobro došli - Welcome.
4. Describe the structure of the stone balls, that means, what is the granurality of the balls, and describe with your own words, how did they come into existence?
5. Make a photo of yourself or GPS device or paper with your nick from the location of the EC and put it to the log.


Kamene kugle


[ CZ ] : V katastru obce Zavidovići bylo k dnešnímu dni nalezeno asi 60 kamenných koulí, které jsou rozmístěny na 11 různých místech. Většina z nich, více než 20 koulí bylo nalezeno ve vesnici Grab, přibližně 2 km od Zavidovići. Kamenné koule popisuje Nedžad Ikanović ze sdružení "Kamene kugle" Zavidovići. Sdružení bylo založeno v červnu 2006 s cílem "zachovat a chránit místa, kde se nachází největší naleziště kamenných koulí v Bosně a Hercegovině a v Evropě." Semir Osmanagić dodává: "... a ukázalo se, že kromě jiných míst v Bosně a Hercegovině je Duboki potok v obci Grab-Mečevići, blízko Zavidovići, největším nalezištěm kamenných koulí v Evropě. V lokalitě se nachází více než 20 kamenných koulí s téměř dokonalým tvarem i přes to, že desítky kamenných koulí zmizelo v posledních letech v zahradách místních obyvatel, kteří je použili na jejich okrasu.....".
Kamenné koule, které můžete obdivovat v lokalitě Duboki potok se podle vyprávění místních starousedlíků objevily po silné bouři v roce 1936. Tehdy došlo k rozvodnění potůčku, který tudy protékal a voda tak vytvořila malou rokli, v jejíž dolní části se objevily kamenné koule různých velikostí od 0,5 do 1,6 m v průměru. Některé z nich ale byly přemístěny do soukromých zahrad jako dekorace a část jich zůstala na místě poškozena nebo úplně zničena působením přírodních sil. Dnes tady můžeme najít 15 nepoškozených koulí a 20 úlomků (půlek).
V katastru obce Zavidovići ale existuje několik míst, kde se kamenné koule nacházejí. Bohužel, velké množství je jich poškozeno, dodává Nedžad Ikanović. Většinou došlo k poškození místními ze zvědavosti a v touze po bohatství, jelikož se v různých příbězích vyskytovala zmínka o ukrytém pokladu právě v těchto končinách. V katastru obce Zavidovići můžete vidět kamenné koule na třech místech mezi náhrobky; osada Mramorje, která je pojmenován po mramoru, dále Davulije, které se nachází nad vesnicí Grab a v Beše, kde můžeme najít nejlépe zachované kamenné náhrobky. Vzhledem k tomu, že se náhrobky nacházejí na kopci, nikdo si nedovede vysvětlit, proč jsou náhrobky udělané právě z těchto těžkých kamenných koulí.


Pro uznání logu mi přes profil zašlete odpovědi na následující otázky:

1. Podobné kamenné koule lze najít na několika místech zeměkoule. Jmenujte alespoň 2 země.
2. Odhadněte, případně změřte, jaký průměr má koule nejblíže můstku přes potok.
3. Jakou nadmořskou výšku jste naměřili u brány s nápisem: Dobro došli - Welcome?
4. Popište strukturu koulí, tj. jakou zrnitost mají koule a popište vlastními slovy, jak mohly vzniknout.
5. Na místě vyfoťte sebe se svým přístrojem GPS nebo s papírem, na kterém bude Váš nick.


Izvor podataka/ Source of information: Turistička zajednica Zeničko - Dobojskog kantona, Udruženje "Kamene kugle" - Zavidovići


Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)