Psychodiagnostická metoda je soustava podnětů (úkolů, situací, otázek), jimiž se záměrně vyvolává chování nebo reakce zkoumané osoby. Výsledný akt chování se pak registruje a analyzuje.
Zásady psychodiagnostiky
- pouze odborný psycholog - administraci a kvantitativní zpracování však lze zadat zaškoleným osobám
- nezveřejňování metod a nezveřejňování výsledků
- nález psát tak, aby mu porozuměl adresát
- respektovat etický kodex – mlčenlivost, pečlivé vyhodnocení a registrace
Klasifikace psychodiagnostických metod
1. klinické metody – nejsou vázány přísnými pravidly, nemají statistický základ
- pozorování
- rozhovor
- anamnéza
- analýza spontánních produktů
2. testové metody – standardizovaný způsob vyšetření
- výkonové testy (inteligence, speciální schopnosti, vědomosti)
- testy osobnosti (projektivní, objektivní, dotazníky, posuzovací stupnice)
- přístrojové metody
Ukázky testů:
A - Wechsler – Bellevue intelligence scale (W-B)
Dnes již nepoužívaný Wechsler – Bellevue test inteligence z roku 1939 s normami od 16 – 75 let dal základ dnešnímu komplexnímu testu inteligence, který se nejčastěji používá v klinické psychologii (dnes WAIS-IV).

B - Test barevně sémantického diferenciálu (TBSD)
Jde o doplňkový projektivní test osobnosti, na kterém se výrazně podílela česká klinická psycholožka Helena Kolářová. Hlavní pomůckou administrace jsou barevné pastelky. Na tento test nedá dopustit můj spolužák, který ho ve své praxi používá téměř denně.

C - Interpersonální dotazník – Interpersonal Check List (ICL)
Dodnes pravděpodobně nepřekonaný dotazníkový test zaměřený na mezilidské vztahy probanda, jeho osobnost a jeho inklinace. Tvůrcem tohoto dotazníku není nikdo jiný než Timothy Leary – psycholog, spisovatel, velký propagátor a popularizátor LSD a ikona hnutí hippies…

D - Stroopův Color Word Test (CWT)
Slouží k zjišťování percepční zátěže, odolnosti vůči psychické zátěži, závislosti na poli. Patří mezi testy na zjišťování organických poruch, navíc je to jeden z nejlepších testů na diagnostiku exekutivních funkcí.

E - Rorschachův test inkoustových skvrn (ROR)
Jde o krále psychodiagnostických osobnostních testových metod. Základní kurz, díky kterému psycholog může používat tuto diagnostickou metodu, trvá cca 2 roky. Psycholog předkládá 10 tabulí, na kterých proband (díky své přirozené schopnosti mozkové) vidí různé obrazy. Náš učitel psychodiagnostiky jednou na přednášce prohlásil, že raději by po fakultě chodil nahý, než by někomu dal svého rorschacha…

F - Tématický apercepční test (TAT)
Dnes již méně používaná metoda, kterou používají kliničtí psychologové s intuitivním klinickým kvalitativním přístupem. Proband vymýšlí příběh, který se odehrává na obrázku. Metoda je velmi náročná na zpracování.

N 49° 40.ABC E 18° 19.DEF
Nezapomeň na bonusové číslo...