Keď sa vyberiete na lov tejto cache určite neprehliadnete kríže, ktoré sú rôzne rozmiestnené na cintoríne. Zastavte sa pri nich a počudujte sa pretože je to naša Detvianska vzácnosť. Od tohto miesta je naozaj pekný výhľad na Poľanu v každom ročnom období. Ďalej z tadiaľto môžeme vidieť veľkú časť Detvy a okolia ale aj Skliarovo.V okolí sa nachádza veľmi veľa trniek a šípok. Môžete si nejakú tu tašku zobrať a zopár ich nazbierať do chutného čaju. Keďže sa cache nachádza nad cintorínom je vidieť množstvo hrobov a krížov. Zvlášť cez rôzne sviatky či cez noc sú hroby zaujímavo vysvietené sviečkami. Preto kto chce mať väčší zážitok je dobré hľadať keď je večer.
Menšie podoby týchto krížov – náhrobné kríže, označujú miesta posledného odpočinku zosnulých. Možno ich nájsť na detvianskom cintoríne, ale aj v expozícii na Kalvárii, v bezprostrednej blízkosti detvianskeho cintorína. Prícestné aj náhrobné kríže sú artefaktmi ľudového umenia regiónu a sú zároveň súčasťou národného kultúrneho dedičstva Slovenska (evidované v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenska). Tieto symboly kresťanskej viery sú prejavom zručnosti a majstrovstva rúk miestnych tvorcov drevorezbárov. Sú zhotovované z dreva, ktoré bolo v minulosti najpoužívanejším materiálom v ľudovom staviteľstve a tradičnej ľudovej kultúre regiónu. Zdobené sú vyrezávanými ornamentmi a ich kolorovaním.
Na cintoríne v Detve sa striedajú jednoduchšie podoby krížov – jednofarebné a jednoducho zdobené, s krížami bohatšie zdobenými hlbokým vruborezom a farebnými ornamentmi.
Geometrické a rastlinné ornamenty a kresťanská symbolika zdobia prednú ale aj bočné steny kríža. Z ornamentov sa najčastejšie vyskytuje trojlist, kvietok, lístky, vinič so strapcami hrozna, srdce, svietnik, rozeta s kruhom, voluta, slimák, prstenec, vlnovka, Sviatosť oltárna. Na náhrobných krížoch je súčasťou aj nápis s menom zosnulého a rokom jeho narodenia a úmrtia. Základná farba kríža je tmavá, ornamenty sú biele, žlté, zelené, červené, belasé. Kríž je zvyčajne ukončený
a chránený plechovou strieškou, ktorej okraj má podobu čipkového vzoru.
V minulosti boli striešky krížov drevené alebo kríže boli bez striešok.
Prícestné kríže - diela súčasných majstrov možno vzhliadnuť nielen na rôznych miestach Detvy a v obciach Podpoľania, ale aj na viacerých miestach Slovenska a dokonca aj
v zahraničí. Určite stojí za zmienku, že detvianske drevené vyrezávané kríže vytvorené rukami detvianskych majstrov tvoria základ symbolického cintorína obetí hôr vo Vysokých Tatrách. Pôvodne vznikol z podnetu českého maliara Otakara Štáfla, ktorého Detva umelecky inšpirovala.