Skip to content

Rezerwat skalny Ślichowice im. Jana Czarnockiego EarthCache

Hidden : 10/10/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


"Skrytka nominowana w konkursie Polskie Geo-Laury 2018"

Polskie Geo-Laury

Rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego to rezerwat ścisły, przyrody nieożywionej, o pow. 0,55 ha, utworzony w 1952 roku. Najmniejszy rezerwat przyrody na terenie miasta. W chwili utworzenia rezerwat znajdował się daleko poza granicami miasta, obecnie leży w dużej dzielnicy mieszkalnej. Teren rezerwatu to dawny kamieniołom, położony w zachodniej części miasta na obszarze Góry Ślichowica (303 m n.p.m.) w rejonie Czarnowskich Górek. Kamieniołom eksploatowany był w okresie międzywojennym dla potrzeb kolejnictwa i drogownictwa. Eksploatację wapieni prowadzono do 1970 roku, w wyniku czego powstały dwa kamieniołomy rozdzielone grzbietem (długość 130 m, szerokość 15-25 m). Ten właśnie wąski, skalny filar otoczony jest ochroną rezerwatową.
Celem ochrony było, zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych odkrywki skalnej z odsłoniętymi, interesującymi formami tektonicznymi w postaci charakterystycznie i wyjątkowo wyraziście przefałdowanych skał wapiennych oraz zachowanie roślinności zielnej i krzewiastej, m. in. wisienki stepowej, krzewów dzikich róż, berberysu. W jego obrębie występują najstarsze, dewońskie osady geologiczne. Centralna część kamieniołomu, w której widoczny jest piękny fałd, to rejon ściśle chroniony i wydobywanie tu skamieniałości jest zabronione. W dolnych partiach kamieniołomu zachodniego spotkać można ramienionogi i koralowce, w południowej części widać cienkowarstwowe wapienie najwyższego piętra dewonu. We wschodniej części kamieniołomu znajduje się też Jaskinia pod Fałdem o długości 11 m i głębokości 5 m.
Fauna kopalna w kamieniołomie jest raczej uboga i nie występuje gromadnie. Występujące tam łupki margliste z cienkimi warstwami wapieni wraz z skamieniałościami tworzyły się na krawędzi rafy koralowej. Wschodni kamieniołom odsłania skały górnego dewonu. W okresie okupacji, w zachodniej ścianie odsłonięto wyraźną strukturę tektoniczną. Widoczny tu leżący fałd stanowi przykład zaburzeń tektonicznych pod koniec ery paleozoicznej, kiedy to został wydźwignięty i pofałdowany cały obszar Gór Świętokrzyskich. Fałd wapienny zachował się w wąskiej listwie skalnej o grubości od 8 do 10 metrów. Oprócz niego oglądać można występowanie asfaltu, kalcytu, drobne krystaliczne skupienia pirytu i galeny.
Po wyzwoleniu Jan Czarnocki - geolog i badacz Gór Świętokrzyskich podjął działania mające na celu ochronę tego fragmentu kamieniołomu. W 1949 uznano go za pomnik przyrody, w 1952 ustanowiono rezerwat im. Jana Czrnockiego.
Powierzchnię rezerwatu porasta roślinność suchoroślowa przystosowana do podłoża kamienistego z płytką glebą górską mało zasobną w wilgoć.

Źródło: http://www.um.kielce.pl/


Aby zaliczyć znalezienie tego EarthCache, musisz odpowiedzieć na zamieszone poniżej pytania, oraz przesłać je do nas za pomocą formularza kontaktowego. Wpis o znalezieniu możesz umieścić zaraz po wysłaniu do nas odpowiedzi - jeśli odpowiedzi będą błędne, skontaktujmy się z Tobą. Odpowiedzi na pytania szukaj na tarasie widokowym oraz na tablicach infomracyjnych.

ZADANIA:
Etap 1: Jaki to kolor? - odnalazłeś dziwną skałę leżącą na chodniku obok tarasu widokowego?
1. Podaj barwę lepiszcza skały oraz postaraj się określić jej nazwę.


Etap 2: MegaFAŁD - widzisz przed sobą ogromną strukturę fałdową...
1. Określ jakiego rodzaju jest to fałd: stojący, leżący czy obalony.
2. Zrób sobie z nią zdjęcie i umieść we wpisie - ZADANIE OPCJONALNE - będzie nam miło jeśli takie zdjęcie się pojawi


Etap 3: Kilka ważnych informacji - w okolicach podanych współrzedncyh powinieneś zobaczyć tablice informacyjne (czarna oraz żółta). Z tablic odczytaj kilka informacji i prześlij je do nas
1. Podaj wiek megafałdu (okres geologiczny oraz przybliżona ilość lat)
2. Podaj 5 skamieniałości jaki można odnaleźć na terenie rezerwatu

Additional Hints (No hints available.)