Skip to content

RsG 6.2. telefon Traditional Cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplňeny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Voyager Reviewer - reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 2/5/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

ROK S GEOCACHINGEM

 

Únor


Podle gregoriánského kalendáře druhý měsíc v roce. Má 28 dní, v přestupném roce má 29 dní. Český název měsíce  vysvětlují  jazykovědci  tím,  že  se  v  tuto  dobu  při  tání  ledu  ponořují  ledové  kry na řekách (únor = nořiti se). V římském kalendáři byl únor posledním měsícem v roce. Právě proto tento měsíc máproměnlivý  počet  dnů  a  právě  k  němu  se  přidával  v  přestupném  roce  jeden  den.  Při   přechodu z juliánského na gregoriánský kalendář se tento zavedený postup neměnil. Varianty původně římského (respektive latinského) názvu Februarius obsahuje většina evropských jazyků.

6. únor je 37. den v roce podle gregorianského kalendáře. Do konce roku zbývá 328 dní (329 v přestupném roce).

Podle keltského kalendáře je dnes den měsíce jeřábu.

Svátek má dnes:

Vanda, svátek svaté Doroty

Pranostika: Svatá Dorota na sníh je bohatá. Svatá Dorota rozdává ptákům píšťalky. Když na Dorotu svítí slunce, ponesou hodně slepice.


Události 6.2. v Česku:

1228 – Na českého krále byl korunován Václav I. se svou ženou Kunhutou.

Události 6.2. ve světě:

337 – Papežem byl zvolen Julius I. - zavedl slavení Vánoc 25.prosince, založil Archiv svaté stolice a ženské kláštery.


1901 – V Paříži byly instalovány první veřejné telefony na nádražích.

1922 – Papežem byl zvolen Pius XI. - považován za největšího papeže 20. století. Založil Rádio Vatikán a Papežskou akademii věd.

1950 – Americký vysoký komisař pro Německo John McCloy oznámil ve Stuttgartu politický program Spojenců pro Německo.

1989 – Probíhala jednání u kulatého stolu mezi opoziční Solidaritou a komunistickou vládou v Polsku – začátek konce komunismu v Polsku.

<

Telefon


Telefon (řecky: téle = vzdálený a fóné = hlas) je komunikační zařízení, které přenáší hovor (zvuk) prostřednictvím elektrických signálů. Pokusně se vyskytly i telefony založené na jiných principech.


První telefony byly čistě mechanická zařízení. Nejobvyklejší byl trubkový telefon. První známý popis je z roku 968, podle něhož čínský vynálezce Kung-Foo-Whing využil roury k hovoru na dálku. Trubkové telefony se dožily velkého rozšíření v lodní dopravě, kde umožnily relativně spolehlivé zvukové spojení oddělených částí lodi.
Dalším typem telefonu je tzv. lankový telefon. Je tvořen dvěma membránami, spojenými napnutým provazem, nití nebo strunou. Chvění jedné membrány je strunou přenášeno na druhou membránu.

Ve škole jsme se učili, že vynálezcem telefonu na elektrickém principu je Alexander Graham Bell. Každopádně patřil mezi nejagresivnější zastánce tohoto tvrzení:-) Jeho první telefon byl sestrojen v Bostonu (USA) v roce 1876. Podle novějších údajů vynalezl telefon italský vynálezce Antonio Meucci už v roce 1849. Jeho prvenství bylo v červnu roku 2002 oficiálně potvrzeno například i kongresem Spojených států (Rezoluce 269). Podle dalších zdrojů vynalezl telefon i Philip Reis v roce 1860, ale jeho vynález pracoval na principu doteku velmi jemného kontaktu. Vysílač (mikrofon) byl vyroben z pivní bečky a tvarem připomínal lidské ucho. Přijímač (reproduktor) byl vyroben z pletací jehlice a krabice od doutníků. Tento telefon mohl skutečně přenášet lidský hlas, ale velice zkresleně a muselo se do něj mluvit správnou hlasitostí, aby kontakt pracoval správně. Telefon lépe než hlas přenášel hudbu. První rozhovor učinil Reis z fyzikálního sálu školy, kde vyučoval fyziku, do blízkého bytu svého přítele učitele zpěvu. Údajně měl mít tento obsah. „Koně nežerou okurkový salát“, zvolal Reis. „To vím už dávno, vy hňupe“, odpověděl kolega.



Veřejný telefonní automat (VTA) - který měl právě 6. února 1901 v Paříži premiéru - je telefonní přístroj určený pro použití veřejností a bývá proto umístěn na veřejně dostupných místech. S rozvojem mobilů se z VTA stává ohrožený druh - z více než 30 tisíc minidomečků provozovaných v ČR na přelomu století jich letos zbývá kolem 5,5 tisíc a další mají mizet. Jeden GEOVTA naopak přibyde:-)

V ČR byly první telefony zavedeny v roce 1882, první veřejné telefonní automaty v roce 1911. Existenci VTA už ale dávno předtím předpověděl Jára Cimrman a v rámci "Zásady futurismu" své žáky prakticky vyučoval správné telefonování i ves tísněných prostorách ním očekávaných telefonních budek. Podle vzpomínek Eriky T. vzbudil prý Cimrman ve svých žácích takovou vášeň k telefonování, že když byl potom na poště ve Struku první telefonní automat instalován, nedalo se na úřadě vůbec pracovat. „Bylo to u nás jako v nějaké herně v Monte Carlu,“ píše Erika T. „Kočí házeli do automatu celé jmění, vytáčeli nazdařbůh čísla a mnohý se pak vypotácel z pošty zcela ožebračen.“ (Více viz hra Vyšetřování ztráty třídní knihy.)

O keši v rámci projektu RsG:

Tato keš je jednou z 366 které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem kdo ve svém okolí mají odloveny všechy keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.


Trubkový a lankový telefon si můžete u keše vyzkoušet, splav poskytuje dokonalou zvukovou kulisu. Kvůli telefonování choďte na odlov minimálně ve dvou.

Happy caching

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

gryrsbaaí trbohqxn an cybgr - bgiíerwgr wrzaýz mngáuahgíz, pryaí fgran wr cevpulpran zntargl ynaxbiý gryrsba wr i xenopr, ienprwgr wrw mcrg, gehoxbiý wr an preiraéz máoenqyí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)