Skip to content

Neni hotel jako hotel Traditional Geocache

Hidden : 9/16/2015
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Už jste někdy slyšeli o hmyzím hotelu nebo o domečkách pro berušky?

 

Hmyz je na zahradě užitečný, ba přímo nepostradatelný. Pomáhá likvidovat nežádoucí škůdce na zahrádce bez chemie a rovněž je velmi důležitý pro opylování bylin a stromů.

Přirozených úkrytů pro tyto tvorečky ubývá s naší pořádkumilovností, takže pokud nechcete na zahrádce hromadu tlejícího dřeva, proutků, kůry a různého jiného přírodního „harampádí“, kde by se mohli přirozeně ubytovat a zároveň chcete zpestřit život ve vašem okolí, je hmyzí domeček to pravé.

 

Poslední dobou potkáváme hmyzí domečky dost často - v zahradách, na veřejných prostranstvích a dokonce i pověšené jen tak uprostřed lesa, je to takový hit dnešní eko-permakulturní doby.

 

 

Obyvatelé hmyzích domečků:

 

Berušky, zlatoočka, škvoři nebo třeba včelky samotářky a jiný užitečný hmyz.

 

Slunéčko sedmitečné – beruška

 

 

Slunéčko sedmitečné všichni známe, sežere za svůj život až 4000 mšic, věděli jste ale že naše beruška je ohrožena ještě žravějším Slunéčkem východním?

 

Slunéčko východní

 

 

Asijská beruška, jejímž domovem je východní Asie byla dovezena a vysazována pro svou vysokou plodnost a nadprůměrnou schopnost likvidovat mšice ve sklenících a v sadech v západní Evropě.Odtud se začala šířit na východ, v České Republice se poprvé objevila v roce 2006, kde se postupně rošířila a pokračuje dále na východ na Slovensko a do Maďarska. Na rozdíl od tuzemské berušky je ovšem všežravá a když sežere všechny mšice, tak se pustí do larev našich berušek a jiného hmyzu. Na podzim, když už se naše slunéčka chystají ke spánku, je jejich asijská sestřička stále aktivní, protože již nemá co žrát, pustí se s chutí do ovoce, čímž způsobuje značné škody vinařům. Berušky totiž obsahují hořké alkaloidy, kterými se brání proti sežrání a když se spolu s hrozny sklidí i velké množství berušek, je pak víno nahořklé.

 

Jak asijskou berušku poznáme?

Má velmi mnoho podob, může mít různý počet teček, může být černá s červenými tečkami (když se vylíhla v chladném počasí), červená s černými tečkami nebo i jen celá oranžová (vylíhnutí při vysoké teplotě), nikdy se však nepodobá naší berušce sedmitečné.

 

 

Včelky samotářky

 

 

Narozdíl od včely medonosné nežijí v roji, ale žijí poustevnickým životem, u nás máme desítky druhů těchto včel s roztodivnými jmén: maltářky, čalounice, ruděnky, pilorožky, pískorypky, ploskočelky, olejnice, drvodělky, chluponošky... Některé si budují hnízdo v hlinitých březích, jiné mají rády ztrouchnivělá dřeva, jiné druhy zase využívají různých dutinek. Včelky samotářky na rozdíl od včel medonosných létají i za špatného a chladnějšího počasí, více přelétají mezi různými rostlinami, což je výhodné u cizosprašných odrůd a nenechají se zlákat bohatší nabídkou pylu v okolí. Takže pokud vám rozkvete pole řepky olejky za barákem, tak včely medonosné odletí tam a samotářky zůstanou u vás na zahradě. Jsou mírumilovné, žihadlo používají jen v ohrožení života, asi tak často jako čmeláci. Určitě stojí za to si jich pár na zahradě ubytovat.

 

 

Zlatoočko

 

 

 

 

Jestli chcete být in, tak honem pro pár prken, hřebíků a pojďte si také jeden vyrobit. Dají se sice koupit i v hobby marketech, ale nedá se na tom nic zkazit a hmyz vám to přeměřovat nebude.

 

 

Postavte si vlastní hmyzí hotel:

 

Hrubá stavba:

Budete potřebovat pár prken a hřebíků na kostru. Fantazii se meze nekladou, můžete postavit maličkou garsonku, ale i třeba celý hotelový komplex.

 

 

Vybavení:

Jako schovky poslouží dobře různá dutá stébla (stébla slunečnic, bambusové tyčky, bezové větvičky, stonky od bodláků...), šišky, seno, sláma, prkýnka a špalíky s vyvrtanými dírami, staré děravé cihly.

 

 

Hotový příbytek pověste nejlépe na jižní stranu v místě chráněném před deštěm. Pak už můžete čekat první obyvatele, ale než se vám tam někdo nastěhuje, může to chvíli i trvat, hmyz preferuje spíše trochu zašlé dřevo, než to vonící novotou.

 

 

Jakým ubytováním potěšíme který hmyz?

 

Berušky – dutina chráněná před deštěm vystlaná kůrou s kruhovými otvory

Zlatoočka – domeček podobný jako pro berušky, ale vystlaný suchou trávou, preferují podélné vletové štěrbiny

Včelky samotářky – rovné dutinky v různých materiálech cca 10cm dlouhé, 5-10mm v průměru

 

Travel bugy – do kešky ;)

 

 

 

Pokud se domeček stavět nechystáte nebo chcete nabrat trochu inspirace na venkově, tak vyražte nejdříve pro kešku.

 

KEŠ

 

Keš jsme vytvořili pro našeho tátu ke kulatým narozeninám, všechno nejlepší! :-)

Až ke keši dojedete pohodlně autem, takže ji můžete pojmout jako drive in nebo spojit její odlov s procházkou v přilehlém lese. Při parkování prosím dejte pozor, ať nebráníte vjezdu na lesní cesty, po kterých občas jezdí i traktory. V zimě při sněhové pokrývce nebo náledí nechte auto raději dole, cesta bývá hodně kluzká a někdy může být problém ji vyjet.

Při hledání není třeba rozmontovávat plot ani přendavat kameny z podezdívky!

 

Doufáme, že se vám keška bude líbit a budeme rádi, když přidáte fotky hmyzích domečků, ať už vašich nebo takových, které jste někde potkali nebo třeba fotky hmyzu.

Pokud se vám nepodaří kešku najít, neváhejte logovat DNF, jak říkáme, když keš nenajdeme - i DNF je log naší návštěvy a ostatní jistě ocení, když uvidí jak se dařilo nebo nedařilo dalším kačerům. Budeme se těšit na vaši další návštěvu! :-)

 

 

Zdroje fotek:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/Chrysopa_sp._AF_1.jpg

https://de.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%BChlings-Seidenbiene#/media/File:Colletes_cunicularius_fg01.JPG

https://en.wikipedia.org/wiki/Xylocopa_iris#/media/File:Xylocopa_iris.jpg

https://www.flickr.com/photos/christophe_picq/18778833756/

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Harmonia_axyridis_%282129835902%29.jpg

https://www.flickr.com/photos/papyraceous/5446068345

http://www.geograph.org.uk/more.php?id=2400371

https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AThe_Insect_Hotel_-_Heligan_Wild_(9757502962).jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AInsect_hotel%2C_Tittling.jpg

+ vlastní foto a foto od KaHo - děkujeme

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

ommm Arebmroíerwgr cybg nav wrub xnzraabh cbqrmqíixh!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)