Skip to content

Vitejte na golfu Traditional Cache

Hidden : 7/19/2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá tradička s golfovou tématikou na kraji golfového hřiště


Předpokládám, že většina z vás už někdy slyšela slovo GOLF a pravděpodobně pár z vás ho i hraje. Pro všechny bez rozdílu jsem ale připravil několik krabiček s golfovou tématikou v areálu hřiště, které se mi líbí a přestože bydlím přes 100km daleko, je i mým domovským. Cílem téhle volné série krabiček je přiblížit Vám nejen golf jako takový, ale i tenhle krásný kousek jižních Čech.

Golf je venkovní sport, ve kterém samotný hráč nebo malá skupinka hraje malým golfovým míčkem do jamky a používá přitom různé hole. Pravidla golfu definují, že golfová „hra spočívá v hraní míčkem z odpaliště do jamky ranou nebo postupnými ranami v souladu s pravidly“. Má se za to, že golf tak jak ho známe, pochází ze Skotska a byl hrán na Britských ostrovech po několik století. Kořeny golfu lze vystopovat už ve středověké Číně (míčová hra Čchuej-wan), kdy byl hrán výhradně šlechtou pro zábavu…  (jak praví tetička WIKI…)

Přestože byl považován za hru pro elitu, v současné době je velmi populární a počet hráčů po celém světě stále roste. Právě na zdejším hřišti můžete potkat nejen majitele a jednatele firem, právníky, lékaře, managery, ale také i obyčejné lidi či sportovně založené důchodce.

Kvalifikované odhady hovoří o šedesáti milionech hráčů golfu na celém světě, což golf podle některých zdrojů řadí na druhé místo v žebříčku počtu hráčů - hned po volejbalu. Golf patří mezi olympijské sporty, poprvé byl zařazen do programu letních olympijských her 1900 v Paříži, a zůstal i na letních olympijských hrách 1904 v St. Louis. Znovu bude na programu olympijských her po 112 letech na letních olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiro.

Popisovat složení golfového hřiště ani pravidla tady nebudu, ale zmíním pár základních rysů :

Golfová hřiště se skládají většinou z 18ti (méně často 9ti, případně násobku 9ti) jamek, přičemž bývá pravidlem, že 18ti jamková hřiště mají jamky poskládané tak, aby dohromady daly PAR72. Jednotlivé jamky pak vždy mají odpaliště a jamkoviště (green), mezi nimi vede krátce střižená plocha (fairway), která může pro ztížení hry obsahovat různé překážky, jako jsou vodní či pískové (bunkery) překážky, zalomení fairwaye (dogleg), výškové rozdíly, náklony či jinak „záludně“ tvarovaný terén. Občas se vyskytují i vnější či vnitřní auty. Většina hřišť obsahuje i oddělené tréninkové plochy a další prostory typu klubovny a zázemí pro personál i hráče.

Nejčastějším schématem hry v golfu, je hra na rány kdy je cílem hráče dosáhnout při hře na celém hřišti (na všech 18ti jamkách dohromady) co nejnižšího výsledku. Zde se v rámci handicapového systému uplatňuje i počítání výsledku hráče na jednotlivých jamkách v tzv. Stablefordových bodech, přes které se na turnajích následně přepočítává hráčův HCP (handicap). I v tomhle relativně jednotvárném schématu hry se dá najít něco netypického jako je třeba hra pouze s omezeným počtem (nejčastěji tří) holí. Pak najednou golfista musí přemýšlet o jamkách úplně jinak a musí každou jamku poskládat z ran pouze dvěma holemi - nejčastěji dlouhé a krátké železo + putter pro hru na greenu.

Druhým vypisovaným schématem hry je hra na jamky, kde v rámci dvoučlenného flightu je cílem vyhrát nad soupeřem co nejvíce jamek, tzn. uhrát na co největším počtu jamek lepší výsledek, než soupeř. Navíc se zde nebere v úvahu HPC jednotlivých hráčů a do hry tedy proti sobě mohou nastoupit i hráči s velmi rozdílným HCP. V tomto formátu hry, který obvykle vypisují golfové kluby pro své členy jako „mistrovství klubu ve hře na jamky“ není nezbytně nutné projít celé hřiště – hra teoreticky může skončit už na desáté jamce, ale třeba také až po třiceti jamkách. Pokud hra skončí před osmnáctou jamkou (asi nejčastější situace v tomto formátu) má výsledek zpravidla tvar typu 3/2 (výhra o 3 jamky, 2 jamky před koncem), tedy výsledek, který již horší hráč není schopen do konce 18tijamkového hřiště zvrátit na svoji stranu.

Mezi další formáty hry pak patří tzv. Four-some, Four-ball či Texas Scramble – všechny jsou určeny pro dvě dvoučlenná družstva a všechny jsou specifickými formáty jamkovky.  Při Four-somu hraje každé družstvo jedním míčkem střídavě jeden a druhý hráč, jamku pak vyhrává družstvo s nižším výsledkem na dané jamce. Při Four-ballu hraje každý hráč svým míčkem a družstvu se počítá výsledek lepšího hráče jednoho družstva proti výsledku lepšího hráče druhého družstva. Při hře Texas – Scramble hrají opět dvojice a opět oba svým míčem, ale vždy z místa dopadu předchozí výhodnější rány dvojice.

O golfu by se toho dalo napsat spoustu, ale to zde není cílem. A jestli je golf opravdu sport? No posuďte sami. Zdejší hřiště má jen délku jamek po jejich osách 6027m z bílých odpališť (nejdelší odpaliště (a projít to musí v podstatě všichni, přestože z nich nepálí), s přechody mezi jamkami a kličkováním po jamkách běžně při obejití hřiště našmajdáte kolem 10km v terénu a to buď s bagem na zádech, nebo na vozíku. Bag váží běžně mezi 5ti (dětské s pár holemi) a i více než deseti kily (při turnaji může obsahovat maximálně 14 holí a to už něco váží…). Aby toho nebylo málo, z odpališť či fairwayí odpálí průměrný golfista s HPC20 až HCP30 takových 60-70 ran (mimo cvičných). Celá tahle taškařice trvá běžně od 3,5hodiny (hra ve dvou mimo turnaj na prázdném hřišti) až třeba po 6 hodin (hra ve čtyřčlenných flightech /flajtech/ s vyššími HCP na turnajích) a to za jakéhokoli počasí (neboť není špatného počasí na golf, je jen špatně oblečený golfista) snad s výjimkou bouřek z důvodu bezpečnosti hráčů.

Že už jste uvažovali o tom jaké to je? Začít s golfem je možná jednodušší, než si myslíte a svůj první golfový krůček můžete udělat za pár kaček v Kestřanech nebo kdekoli jinde, kde vám za 50,- půjčí hůl a za podobný obnos získáte kyblík míčků na cvičné odpaliště…

Já to zkusil v podstatě z hecu před asi šesti lety a dnes je to pro mne každý rok mezi dubnem a říjnem v podstatě způsob, jak se odreagovat od stresu… (teda mimo GC a lezení po stromech J)

Additional Hints (Decrypt)

cbq qhorz, cbq xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)