Z historie trati 076 Mělník - Mšeno:
Trať Mělník - Mšeno patří mezi tzv. "cukrovarské" lokálky. Za jejím vznikem stáli majitelé cukrovarů ve Mšeně, Hostíně a Střednici, kteří ve spolupráci s místními velkostatkáři nechali během roku 1895 zpracovat projekt lokálky z Mělníka do Mšena. Tento projekt byl následně předložen ke schválení zemskému sněmu České země společně se žádostí o zemskou subvenci. Sněm projekt schválil a podpořil dráhu subvencí ve výši 72 % z celkového kapitálu dráhy, jenž činil 2.643.000 Korun. Pro místní zájemce tak zbylo uhradit pouze 737.000 Korun.
Koncese na stavbu místní dráhy Mělník-Mšeno vyšla v říšském zákonu č. 34 s datem 18. ledna 1896, byla udělena mělnickým radním Viktoru Vávrovi a Gustavu Pöschlovi. Realizaci projektu, vypracovaného ing. Kovaříkem, převzala stavební firma Jana Kruliše z Prahy.
"Listina o koncessi ze dne 18.ledna 1896 byla vydána ke stavbě a provozování lokomotivní železnice, která vystavena buď jako místní dráha o kolejích pravidelných ze stanice Mělnické do Mšena s odbočkou ze Lhotky do Střednice a vlečnou drahou z Mělníka k Labi. Koncessionář se zavazuje, že povolenou železnici počne ihned stavěti a ji nejdéle do roka dokonati a pravidelnou vozbu na ní provozovati."
Stavba trati z Mělníka do Mšena se rozeběhla počátkem června 1896. Trať byla stavěna velmi úsporně. Použitý traťový svršek připouštěl nápravový tlak pouhých 9,5 tuny na nápravu.
Stavební práce trvaly přesně rok. Trať byla otevřena 22. června 1897. Lokálka a všechna vozidla na ní používaná (včetně lehkých a nepříliš výkonných tříspřežních lokomotiv dodaných v letech 1897 v počtu 2 kusů a 1902 v počtu 1 kus) patřila akciové společnosti Místní dráha Mělník - Mšeno, ale provoz zajišťovala těmito vozidly Rakouská severozápadní dráha (Österreichische Nordwestbahn, ÖNWB) na účet majitele dráhy.
Provoz zajišťovaly nejprve tříspřežní tendrové lokomotivy 1M a 2M se jmény Mělník a Mšeno z lokomotivky Krauss v Linci. V roce 1902 byla dodatečně zakoupena v První českomoravské v Libni další - 3M Labe. Rok 1907 přinesl po provozní stránce změnu. Dosavadní provozovatel (Rakouská severozápadní dráha) byl zestátněn a provozu se ujaly Rakouské státní dráhy (zkratka K.k.St.B.).
Vznik Československa přinesl další změnu provozovatele lokálky, neboť k 28. říjnu 1918 převzaly provoz od K.k.St.B. nově vzniklé Československé státní dráhy (ČSD). ČSD provozovaly lokálku na účet vlastníka až do zestátnění společnosti, které proběhlo k 1. lednu 1925.
V září 2014 pro havarijní stav trati SŽDC snížila maximální povolenou rychlost na 10 km/h. České dráhy na to 15.9.2014 reagovaly zastavením dopravy, protože by se neúměrně prodloužil cestovní čas a zavedly až do odvolání náhradní autobusovou dopravu
V prosinci 2014 bylo dokončeno odtěžení původních kolejí a pražců. Nyní SŽDC čeká na dokončení projektu a rekonstrukce by měla začít v létě. Podle současných předpokladů vyjde celá rekonstrukce na 500.000.000 Kč a ukončena by mohla být na konci roku 2015.