Skip to content

70 let na jihoceske vlne Traditional Geocache

This cache has been archived.

BAFLE: Totálně poničený a vykácený les s těžko přístupným terénem a opakované poškození kešky, resp. zámku

More
Hidden : 4/29/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keška je věnována stanici Český rozhlas České Budějovice, která v roce 2015 slaví 70 let od svého prvního vysílání. Jedná o pohodovou kešku poblíž samotného vrcholu Klete, nedaleko vysílače, ze kterého je program stanice vysílán do celých Jižních Čech a přilehlých regionu.je umístěna v jedné ze skalek v lese, poblíž tzv. mrázových srubů v Blanském lese.

http://www.rozhlas.cz/cb/portal/ 106,4 FM

Český rozhlas České Budějovice je regionálním studiem Českého rozhlasu. Vysílání stanice je zaměřeno na regionální dění, ale svým dosahem region přesahuje. K pravidelným posluchačům tak patří, kromě Jihočechů, také častečně posluchači v Plzeňském a Středočeském kraji a na Vysočině. Českobudějovické vysílání je možné naladit každý den.


Český rozhlas v Českých Budějovicích má pozoruhodnou sedmdesátiletou historii. Tato keška je venovana mnoha osobnostem neodmyslitelně spojených s českobudějovickou rozhlasovou stanicí, jejichž seznam by jistě vydal na několik stran, řadě vynikajících moderátorů, dalším významným i méně známým osobám, tvůrcům pořadů a zejména technikům.

Rozhlas je médium, které prošlo dlouhým vývojem a stále se vyvíjí. Rozhlas jako první reaguje na nové technické podněty a stále jako první získává a přináší čerstvé zprávy nejen o dění v regionu. Hlasy a hudba v éteru nás provázejí naším životem, dny všedními i svátečními, rozhlas je stálým společníkem. Zbývá si jen přát, aby měl stále více věrných posluchačů, kteří si bez rozhlasu svůj život neumějí představit, nebo si k němu cestu teprve hledají. Díky internetu získal další nečekané možnosti a podoby.

70 let na jihočeské vlně

Před sedmdesáti lety, 5. května 1945, odzbrojila skupinka Čechů na vysílači za Budějovicemi německé strážce. Napojila se na pražské vysílání a o přestávkách sama pouštěla české písně. To bylo úplně první rozhlasové vysílání z jižních Čech. Na radnici na českobudějovickém náměstí narychlo vznikla hlasatelna, která využívala přístroje nacistického wehrmachtu. Nacisté pak sice ještě na několik dní rozhlas umlčeli, ale 9. května už se naplno ozývalo české vysílání z Českých Budějovic. Skupina techniků-dobrovolníků zřídila z někdejší prodejny oděvů v podloubí radnice první rozhlasové studio a do éteru se začala linout reportáž z příjezdu Rudé armády. 

9. května 1945

7.05 hod.: "Rozkaz místního vojenského velitele pro České Budějovice a okolí: Důstojníci, poddůstojníci, rotmistři, dostavte se v uniformách do radnice, kde budou rozděleny důležité úkoly. Radiotelegrafisté a mechanici, hlaste se v radnici ihned i během dopoledne..."

Následovala další hlášení: 7.25 hod.:  Velitelství hlásí ustupující vojsko z Moravy bude odzbrojováno na demarkační čáře Písek - Prachatice - Vyšší Brod. Těžké zbraně jim odeberte, lehké zbraně si němečtí vojáci ponechají; odzbrojování neprovádějte násilně, zbraně stejně zůstanou na našem území. Zeny a děti, pokud nepostupují s armádou, jsou pod ochranou Červeného kříže.

7.40 - Podle hlášení nalézá se na silnicích odložený válečný materiál. Obyvatelstvo se upozorňuje, aby se zbraní a střeliva nedotýkalo, ale aby na ně upozornilo vojenská místa.

8.08 hod.: Výzva národního výboru. Zaměstnanci městských mlékáren, nastupte ihned do zaměstnání, aby nevázlo zásobování mlékem. Také zemědělští pracovníci se musí vrátit do práce, aby neselhávalo zásobování. Národní studentský výbor vyzývá vysokoškoláky, abiturienty a žáky středních škol v Českých Budějovicích a okolí, aby konali svou národní povinnost. Dostavte se na Sokolský stadión. Vyzýváme obyvatelstvo města, aby vyklidilo ve městě i okolí ulice a silnice, kudy projíždějí německé vojenské jednotky. Prchající vojáci střílejí po českých lidech. Zajišťují si obyvatelstvo jako rukojmí ke svému hladkému odchodu. Nestůjte ani u oken."

První hlasatelem a pak i reportérem byl Václav Piloušek. „Očekávali jsme Rudou armádu. Učinili jsme všechny přípravy. Náš technik Fojtl natáhl kabel ze studia, které bylo v přízemí radnice, až do radniční síně. Tam byl mikrofon,“ vzpomínal později v knize o historii Českého rozhlasu. 

I když měl podle svých slov pořád čerstvé zprávy o postupu Rudé armády, nejlépe to poznával na tom, jak Němci stále zděšeněji prchali. Pádili přes náměstí a postranními ulicemi pryč na Linec. 

Poté dostal Václav Piloušek zprávu z Vráta, že Rusové přijíždějí do města, a když tanky vjely na náměstí, začal vysílat reportáž. „Všechnu tu radost, která v nás byla, jsme sdělovali celému městu, a kde nás slyšeli, celému Jihočeskému kraji. No – zpívali jsme, vykřikovali, volali,“ vyprávěl. 

Další hlášení rozhlasu 9. května 1945
16.10 – Pozor, důležitá zpráva. Oznamujeme radostnou zprávu, že se k Českým Budějovicím blíží slavná Rudá armáda, jejíž příchod je ve městě očekáván během jedné hodiny, snad i dříve.
16.55 - Pozor! Oznamujeme vám, že Rudá armáda projela před čtvrthodinou Ševětínem a Třeboní. Na Budějovice jede zvýšenou rychlostí. Její uvítání budeme vysílat budějovickým rozhlasem přímo z radnice, vy na venkově se ho zúčastněte u svých přijímačů.

Václav Piloušek si dlouho po osvobození myslel, že si kvůli nedostatečným technickým prostředkům tehdejší doby už nikdy nebude moci onu první vzrušující reportáž zopakovat. Po letech se mu však dostaly do rukou zápisy tří posluchačů, kteří jeho poselství zaznamenávali na papír. Část reportáže navíc zachytil nahrávací deskový aparát sestrojený jedním českobudějovickým amatérem. 

Je tak doloženo, že Václav Piloušek pronesl do éteru například tato slova: „Děvčata naskakují na vozy… a teď nastupují naši partyzáni, přichází četa partyzánů. Náměstí je zaplněno a stále se valí noví lidé podél radnice. Vojáci jedou Krajinskou třídou, jiný oddíl zase jede Vídeňskou. Naše českobudějovické náměstí – ano, teď už zase smíme beztrestně říkat českobudějovické – je tak zaplněno a pořád z rohů proudí další a další lidé.

Ve dnech 5. a 6. června 1945 se zástupci budějovického studia zúčastnili programové konference Československého rozhlasu v Praze. Předložili tam plán vysílání regionálního programu a rozhodli o vedení studia. „Navštívil jsem sekčního šéfa ministerstva informací spisovatele Ivana Olbrachta a projednal s ním návrh. Nakonec jsme se dohodli, že prvním ředitelem rozhlasové stanice bude Bohuslav Tvrdý,“ popisoval Václav Piloušek.

Vůbec první znělkou českobudějovického rozhlasu bylo údajně vytrubování a noční volání věžného z Černé věže natočené na gramofonovou fólii. Poté se na krátkou dobu při přepínání mezi regionálním a celostátním vysílání pouze pípalo a 1. ledna 1946 dostalo studio svou skutečnou znělku. 

Byly jí první tóny písně Když jsem já šel tou Putimskou branou hrané jednou hobojkou. Ještě na jaře téhož roku ji ředitel a zároveň hudební skladatel Bohuslav Tvrdý vylepšil pro dva hoboje a dal nahrát na gramofonovou desku. Rozhlas se pro tuto lidovou píseň rozhodl proto, že provázela jako posila a útěcha jihočeské vězně v nacistických koncentrácích a zpívala se i při šťastném návratu do vlasti. Jako znělka Českého rozhlasu České Budějovice se skladba používá se dodnes, i když ve změněném aranžmá. 

Rozhlas z dívčí školy a stavba studiové budovy

V přízemí radnice na náměstí sídlilo studio pouze krátce. Přestěhovalo se do budovy na rohu ulice U Tří lvů, kde bývalo německé dívčí lyceum. „Měli jsme bývalou školu a stáli před úkolem udělat z ní rozhlas. To není o nic lehčí, než upravit jízdní kolo na plochodrážní motocykl. Ale to už byla taková doba,“ píše se v knize o historii budějovické stanice. Technické zařízení tvořil starý zesilovač, ostatní si budovali technici sami. Jako nadšení radioamatéři nosili potřebné nářadí z domova, místo akustických obkladů používali deky. Protože ve studiu zpočátku pracovali jen tři technici, střídali se ve službách po 24 hodinách. 

Studio se pak postupně rozvíjelo. V padesátých letech soustavně rostla a zkvalitňovala se rozhlasová technika. Do provozu byly zaváděny stále dokonalejší typy mikrofonů, mixážních zesilovačů, magnetofonů a magnetofonových pásků. Použitím kvalitnějšího technického zařízení vystupovaly do popředí nedostatky studiových prostorů staré budovy původního lycea.  Významnou etapou ve vývoji jihočeského rozhlasu tak bylo v roce otevření přístavby studiového dom s rozhlasovými studii.

  

V roce 2004 otevřel Český rozhlas České Budějovice nově rekonstruovanou studiovou budovu U Tří lvů 1. Budova se zvedla o jedno patro a zásadní proměnou prošel vstupní prostor. Historickou budovu Český rozhlas prodal Jihočeské univerzitě. Klíčovou roli sehrál vývoj rozhlasových technologií a klesající nároky na prostor.

Hledání kešky vás přivede k zajímavým skalkám, včetně malého skalního objektu s "okénkem" - asi 90 metrů od kešky (viz Reference Point ve Waypointech)



Foto hint:

Pro odemčení využijte frekvenci, na které naladíte Český rozhlas České Budějovice...

Additional Hints (Decrypt)

i xnzraaéz qbzrpxh cbq fzexrz f iluahgýz xberarz - ivm sbgb uvag / va n fznyy fgbar ubhfr haqre n fcehpr gerr jvgu orag ebbg - ivrj cubgbuvag. Xyíp: 4pífryaý xóq , xqr aáf anynqígr..../Xrl- sbhaq bhe enqvb ba SZ...(4qvtvg ahzore bs bhe serdhrapl)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)