Skip to content

Zamek Pustejov Multi-cache

Hidden : 2/24/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zámek Pustějov

Že v Pustějově není zámek? Jako že kecám, jo?
Tak tedy pojďte na návštěvu :-)…

Z toho, že mne fascinuje spousta malých šlechtických sídel na našem venkově, jsem se trochu vyznal už u své keše „Alej Radkov – Dubová“.
Že k nim patří i jistá stavba v centru obce Pustějov, ležící na cestě mezi dolním koncem Hladkých Životic (Kolonií) a Studénkou a z něhož je možno se dostat první odbočkou do Bílova a dalším koncem do Kujav, a že vůbec je zámkem, vím docela dávno z ochranářských vycházek. Jako klasický zámek, tak, jak si zámky představujeme – honosná sídla plná stavebních „kudrlinek“, odpovídajících tomu kterému období a příslušnému stavebnímu stylu - však jistě nevypadá, je to jen malé venkovské sídlo. Jeho současný vzhled, jako obvykle v takových případech, není jeho chyba ani chyba pana stavitele, ale vliv hlouposti lidí a v tomto případě především hlouposti socialistického zřízení, jež s velkou chutí nahrazovalo právě ony umné kudrlinky „slušivými“ kabátky z jednoho z nejstrašnějších omítkářských materiálů, betonového břízolitu, známého mnohem více jako brizolit. Tímto způsobem ztratilo „xicht“ mnoho krásných historických staveb a je obrovské štěstí, že nevymřeli šikovní řemeslníci, kteří je po 90. roce v mnoha případech dokázali v plné parádě zase vrátit zpět…
Je však možné, že mi můj vtípek ze „stručného popisu“ vůbec nevyšel. Keš připravuji už dlouho od loňska, listing píši v konceptu na mnohokrát. A do toho vpadla určitá medializace zámku, neboť prosáklo, že jej pustějovští radní chtějí zbourat – viz např. zde. Řekněme si tedy o něm něco více, než co vím z ústních podání.
Že zde stojí zámek, to se díky onomu břízolitovému kabátu dá poznat už pouze z krásného kamenného pozdně barokního portálu hlavního vchodu. Zámeček byl vystavěn v polovině 18. století jako letní sídlo augustiniánského probošta a správní sídlo klášterního panství Fulnek, přičemž tím proboštem byl zdejší rodák PhDr. Josef Jan Barvík (1747 – 1760). Byl postaven v barokním slohu, je tvořen patrovou obdélnou budovou se sedlovou střechou a dvěma vysokými štíty na obou užších stranách. Delší frontou je budova obrácena do ulice. Půlkruhový oblouk portálu je ozdoben reliéfními volutami s kordonovými římsami nad hranolovými sloupovými pilíři s nárožníky. Na vrcholu oblouku je umístěn dnes již velmi poškozený znak města Fulneku v rokajovém ornamentu.
Po zrušení fulneckého kláštera v roce 1784 byl zámeček přestavěn na kaplanku a Pustějov se spolu s ostatními klášterními vesnicemi stal statkem náboženského fondu.
V roce 1825 odkupuje bývalé pustějovské panství od tohoto fondu Karel Czeika z Badenfeldu za 60 200 zlatých a připojuje jej k panství fulneckému. V roce 1842 přechází velkostatek do rukou Kristiána, svobodného pána ze Stockmaru. V roce 1855 odkupuje pustějovské panství, ke kterému patřily i vsi Bílov, Děrné, Jílovec, Labuť, Lukavec a Stará Ves u Bílovce, Filip hrabě Flanderský a připojuje je opět ke svému fulneckému panství. Správa panství přešla z Pustějova do Fulneku a zámeček přestal sloužit svému účelu.
Od roku 1868 sloužila budova zámku až do roku 1902 jako fara. V roce 1911 byl zámeček rekonstruován a přestavěn na obecní dům. Ve 20. letech 20. století sloužil i jako tělocvična místní DTL.
Veškeré historicky cenné stavební prvky byly pozdějšími stavebními úpravami odstraněny a budova zámku byla celkově architektonicky znehodnocena. A nyní mu tedy možná hrozí i zánik a tak možná bude na místě prosba, že kdo z lovců může a má příslušné kontakty, aby jakkoli zapracoval v jeho prospěch.
Části popisu jsou přepracovány ze zdroje Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003).

Pro mne je Pustějov neobvyklý tím, že na rozdíl od obcí jako je Fulnek, Hladké Životice, Stachovice, Kujavy, Jerlochovice anebo třeba „Stauding“ (Studénka) byl před i po roce 1945 obcí téměř ryze českou, bylo zde jen několik německých rodin. Měl mlýn (dnes zachován jen jako stavení), měl i velké fojtství na hlavní křižovatce (zbořeno). Má celkem (dodnes) asi pět kaplí, ačkoli dvě na dolním konci směrem k trati jsou v hodně žalostném stavu. Jedna z kaplí na druhé straně cesty naproti kostelu je nezvykle součástí hospodářství. Dále má Pustějov velmi krásný – zvláště uvnitř – kostel. A taky má rybníky, jež jsou součástí mých nejhlubších vzpomínek na dětství, kdy jsem se do nich o prázdninách jezdil s kamarády koupat. Žádný zběsilý aquapark s tobogány a vlnolamy, žádná x-krát filtrovaná voda, nýbrž krásně mazlavé rybniční bahýnko pod nohama, jež tak krásně prolézá mezi prsty :-)… Říkali jsme vždy „zajet na rybajz“. A pak mám ještě jednu vzpomínku, jazykovou, již byste mi vy znalejší mohli osvětlit. Za bráchových učňovských let, kdy odtud měl hned dva spolužáky téhož příjmení, ale bez příbuzenského vztahu, se tu říkalo „V Puščejově lišči šušči“ .

Dosti sentimentu, jdeme lovit :-). Nechtěl jsem keš cpát mezi obydlí, odkud by bylo na lovce vidět ze všech stran. Zvolil jsem lehkou multi s přivedením na jiné hezké místo, jež možná dá na chvíli zapomenout, jak je možno tak hodně zludračit něco, čemu kdosi kdysi věnoval celé své stavitelské srdce. Přijeďte na určený trasobod – parkoviště, jež současně tvoří výchozí souřadnice. Aby se nedalo vše jen snadno „vygúglit“, obejděte zámeček zprava po místní komunikaci a z jeho ZADNÍ strany spočítejte:
Komíny na střeše = A
Okna (ne okýnka!) v patře = B
Luxfery nad balkónovým oknem = C
Nohy balkónu = D.

Písmenka použijte takto:
K tisícinám souřadnice N přičtěte: (C + D) * (B + D)
K tisícinám souřadnice E přičtěte: ((C^2) * 4) + ((2 * C) + A^2)
Lovu zdar!

Additional Hints (Decrypt)

Fivfyl qvy yruxlz gnurz x fbor

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)