Skip to content

Liecive rastliny 3 Mystery Cache

Hidden : 6/26/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Poďme sa vrátiť späť k darom prírody. S touto mini sériou keš sa môžete oboznámiť a trochu vzdelať v oblasti liečivých rastlín. Po vypočítaný súradníc v období zberu môžte v jej blízkosti tieto liečivé rastliny aj nazbierať. Poprosím prípadných zberačov aby neodnášali z miesta nadmerné množstvo bylín a nechali aj pre prípadne druhých zberačov. Keš bude prístupná celoročne.

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria)

Opis rastliny: Repík je trvácna bylina so vzpriamenou stonkou vysokou 50-100cm. Celá rastlina je nápadne chlpatá. Z prízemnej ružice zúbkatých zelených listov vyrastá stonka s postupne sa zmenšujúcimi listami. Vrchná časť stonky je zakončená súkvetiami malých, žltých päťpočetných kvetov.
Výskyt: Repík rastie najmä na vápencových pôdach, v krovinách, na lúkach, pasienkoch, rúbaniskách, riedkych lesoch, na okrajoch ciest a pod. Rastie na vlhkých nepokosených lúkach pod lesom, alebo pod vysokými železničnými násypmi.
Zber: Repík lekársky kvitne od júna do augusta. Zbierame ho tak, že odstrihávame od zeme celú jeho vňať, hneď, ako začne kvitnúť. Ak ho trháme bez nožníc, porušíme jeho korene a viac nám nevyrastie. A to je veľká škoda, lebo repíku nie je nikdy dosť, patrí medzi naše najlepšie bylinky.
Sušenie: Suší sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40°C. Uskladňuje sa na tienistom, suchom a vzdušnom mieste, pretože je náchylný na zaparenie.
Liečivé účinky: Repík je veľmi žiadaná a často používaná trváca liečivá rastlina s výrazným protizápalovým účinkom. Používa sa zvonka najmä na liečbu ťažko sa hojacich rán, mokvavých ekzémov a na akné. Vo forme obkladov ho prikladáme na zapálené kŕčové žili alebo na hemoroidy. Repík má silné proti bakteriálne účinky, je preto vhodný na liečbu infekčných ochorení tráviaceho systému. Je výborným prostriedkom pri liečbe žalúdočného alebo dvanástnikového vredu. Pri hnačke pijeme repíkový čaj niekoľkokrát denne. Repík využívame pri zápaloch rôzneho druhu, napríklad pri zápale žalúdka, čriev, dýchacích ciest, močových ciest, mandlí, hlasiviek, ďasien a veľmi pomáha aj pri zapálenom žlčníku, žlčníkových kameňoch a piesku a pri chorobách pečene.
Užívanie: Čaj z repíka pripravujeme tak, že polievkovú lyžicu vysušenej posekanej vňate zalejeme 0,3 l vriacej vody, necháme vylúhovať 15 minút a pijeme ho pred jedlom nalačno pri hnačke každé 4 hodiny, pri ostatných ochoreniach 2-krát denne. Na vonkajšie použitie pripravíme silnejší čaj. Dve polievkové lyžice repíka povaríme v 0,2 l vody asi 1 minútu a necháme ho ešte zapariť 20 minút. Do záparu namočíme gázu alebo čisté plátno, ktoré priložíme na ranu, tvár alebo inú časť tela aspoň na dve hodiny.

Upozornenie: Keďže rastlina má silný sťahujúci účinok, neužívajte ju ak trpíte na zápchu.

Typ: Do lístkov repíku sa zvykne niekedy zakukliť hmyz. Preto pred samotným sušením každú vňať prekontrolujeme.

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Opis rastliny: Ľubovník je vytrvalá rastlina dorastajúca do výšky 30 až 90 cm. Jej listy i kvety sú posiate drobnými bodkami, ktoré sú vlastne malé žľazy obsahujúce červený olej. Listy sú dlhé 10-30mm. Kvety vytvárajú na vrcholoch stoniek vrcholíkové súkvetia. Žiarivo žlté päťpočetné kvety po rozpučení zmenia farbu na krvavočervenú.
Výskyt: Ľubovník kvitne od júna do septembra. Rastie na suchých aj mokrých miestach, najmä v riedkych hájoch, rúbaniskách, na okrajoch ciest a polí v krovinách a trávnatých miestach. Vyžaduje slnečné stanovište, alebo polotieň.
Zber: Ľubovník zbierame najlepšie na začiatku kvitnutia, pokiaľ sú ešte všetky kvety mladé. Striháme kvitnúcu vňať - asi 15 cm dlhé vrcholčeky aj s listami.
Sušenie: Vňať viažeme do zväzkov a sušíme v tieni alebo sušiarni pri teplote do 45°C. Vysušená vňať je zelená, kvety sú žlté. Vňať má živicovú vôňu a je horkastá. Droga môže mať vlhkosť najviac 12%.
Liečivé účinky: V 80.rokoch 20. storočia sa vedcom podarilo zistiť že ľubovník je silný a účinný prírodný prostriedok proti depresiám. Obsahuje hypericin, ktorý účinne pomáha pri depresiách. Ďalej obsahuje zložky s protivírusovým pôsobením a látky posilňujúce imunitný systém - flavonoidy, vďaka ktorým je účinný proti vírusom, baktériám a plesniam. Výluh z kvetov pôsobí ako sedatívum, pomáha pri bolestiach hlavy, reumatických bolestiach a pri nervových ťažkostiach. Je veľmi dobrý na nervy - upokojuje, priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbaviť sa stavov strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Výťažky dobre pôsobia i pri chorobách pečene a žlčníka, pri žalúdočných vredoch, pri chorobách močových ciest a taktiež proti pomočovaniu detí. Okrem toho urýchľujú krvný obeh a zvonka slúžia na kloktanie pri zápaloch slizníc hrdla a ústnej dutiny.
Užívanie: Bežne sa užíva zápar z jednej vrchovatej čajovej lyžičky na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje. Môžme ho používať aj ako olejový výťažok. Ten sa pripravuje zo 100g drogy, ktorá sa nechá vylúhovať v 500g olivového oleja aspoň 10 dní na svetle (môže byť aj na slnku). Z výťažku užívame dve čajové lyžičky ráno, na obed a večer, vždy pred jedlom.

Upozornenie: Počas liečby ľubovníkom sa neodporúča slnenie! Kombinácia s intenzívnym slnečným žiarením by mohla zapríčiniť zápaly kože.

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)

Opis rastliny: Rebríček obyčajný je trváca bylina s priamou stonkou vysokou do 50cm. Na vrchole stonky sa nachádzajú drobné biele kvety, niekedy ružové (pre zber nevhodné) naukladané tesne vedľa seba. Listy sú striedavé, dvojito a trojito perovito strihané. Celá rastlina je pokrytá sivou plsťou, čo jej dáva bledosivú farbu.
Výskyt: Rebríček rastie takmer všade. Nachádza sa na lúkach, trávnatých lokalitách, rumoviskách, v kroviskách a svetlých stromových zárastoch. Veľakrát sa objavuje v našich záhradách ale hneď končí na hnojisku ako burina. Kvitne v júni až októbri.
Zber: Používa sa celá rastlina alebo len kvety. Kvety zbierame pred ich rozkvitnutím, pričom odrezávame hornú kvitnúcu časť bez stonky. Vňať zbierame na začiatku alebo počas kvitnutia (maj-jún alebo august-september). Odrežeme nadzemnú časť 20cm od vrcholu rastliny, pričom zdrevatelé staré časti vyhadzujeme.
Sušenie: Sušia sa 4-5 hodín na slnku a potom ich dosúšame v tieni alebo sušiarni pri teplote do 40°C. Vysušené kvety sú biele alebo žlté a vňať je zelená, charakteristicky voňavá a horká. Droga sa balí do vreciek alebo balíkov. Uskladňuje sa na tienistom, vzdušnom a suchom mieste. Môže mať vlhkosť 13%.
Liečivé účinky: Rebríček obsahuje látky s protizápalovým, upokojujúcim a regulačným účinkom. Zlepšuje prekrvenie drobných ciev a odstraňuje zápalové ložiská na cievnych stenách. Jeho odvar používame na sedacie kúpele a pijeme ho tiež ako čaj. Sedací kúpeľ a čaj lieči hemoroidy, zápaly vaječníkov, myómy maternice a pošvové výtoky. Čaj upravuje nepravidelnú a bolestivú menštruáciu, zastavuje nadmerné menštruačné krvácanie a odstraňuje pred menštruačný tlak a kŕče. Rebríček by mali užívať aj ženy v prechode, pretože zmierňuje všetky útrapy, ktoré v tomto období pociťujú. Ďalej čaj užívame pri dlhodobých a vyčerpávajúcich chorobách, poruchách krvotvorby, pri závratoch a silných migrénach. Pomáha pri zápaloch žalúdka a čriev, ničí hlísty, upravuje činnosť obličiek a žlčníka. Rebríček pridávame aj do protireumatických a urologických čajov. Má protizápalový a hojivý účinok.
Užívanie: Čaj z rebríčka pripravíme krátkym povarením (1,5 minúty) vňate rebríčka vo vode a následným zaparením (20 minút). Potom odvar precedíme a užívame trikrát denne 60-120ml (podľa veku) hodinu po jedle. Na sedací kúpeľ pripravíme si odvar asi z 30 gramov usušenej vňate rebríčka povaríme 5 minút v litri vody, necháme 20 minút vylúhovať a prilejeme do nádoby s čistou vodou, do ktorej si sadneme asi na pol hodiny. Teplota kúpeľa by mala byť taká, aby nás kúpeľ ani nepálil ani nechladil.

Upozornenie: Rebríček neužívame samostatne vo veľkých dávkach a dlhodobo. Pri predávkovaní môže spôsobiť bolesť hlavy a malátnosť. Je vhodné pridať ho do čajových zmesí spolu s inými liečivými rastlinami, vtedy ho môžeme užívať dlhšiu dobu. Precitliveli ľudia po kontakte s čerstvou vňaťou rebríčka pocítia na koži svrbenie, ktoré môže končiť výsevom drobných svrbivých vyrážok. Čaj z usušeného rebríčka však už nemá alergizujúce účinky, môžu ho piť aj alergici, len pri zbere rebríčka a manipulácii s ním musia byť opatrní.

Zdroj: internet, kniha Prírodná lekáreň

Niektoré informácie z rôznych zdrojov o účinkoch sa môžu mierne líšiť alebo dopĺňať. V žiadnom prípade nenahrádzajte liečbu predpísanú lekárom len bylinkami! Ak ste bylinky nikdy nezbierali, dajte pozor aby ste uvedené bylinky nezamenili z inými, poprípade s jedovatými rastlinami! Zber a konzumácia je na vlastnú zodpovednosť.

A teraz ku samotnej keš. Pre získanie súradníc musíte správne odpovedať na tieto otázky:

Kedy zbierame vňať Rebríčka obyčajného? (A)
celoročne=5
na začiatku alebo počas kvitnutia=6
po odkvitnutí=7

Akej farby sú kvety Repíka lekárskeho? (B)
žlté=9
červené=10
modré=11

Čomu sa vyhýbať počas užívania Ľubovníka bodkovaného? (C)
alkoholu=13
prejedaniu=14
slneniu=15

Kedy zbierame Ľubovník bodkovaný? (D)
po odkvitnutí=17
na začiatku kvitnutia=18

Môžme čaj z Rebríčka obyčajného užívať samostatne vo veľkých dávkach a dlhodobo? (E)
áno=20
nie=19

Akej farby kvetov musí mať Rebríček obyčajný aby bol vhodný pre zber? (F)
ružové=17
biele=16
červené=15

Aký účinok má Repík lekársky? (G)
protizápalový a sťahujúci=13
aromatický a prečisťujúci=12
pôsobí utišujúco=11

Akú látku obsahuje Ľubovník bodkovaný, ktorá účinne pomáha pri depresiách? (H)
hypericin=9
kyselina askorbová=8
karotén=7

Ako správne zbierame Repík lekársky? (I)
vytrhávame ho s koreňom=5
odrezávame ho tak aby koreň zostal nepoškodený=4

X=súčet správnych odpovedí z prvej keš z tejto sérii (Liecive rastliny 1)
Y=súčet správnych odpovedí z druhej keš z tejto sérii (Liecive rastliny 2)

FINAL:
N 49 0[E-D].[C*B+D*A+G*E+Y+7]
E 020 [H*I-F].[F*H+G+B+X]



Additional Hints (Decrypt)

yvfgvat, imberp ilcbpvgnw zngrzngvpxl fceniar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)