Rakovnický potok pramení mezi obcemi Drahouš, Otěvěky a Svatým Hubertem, nedaleko městyse Jesenice. V horním úseku napájí svou vodou několik rybníků (např. Velký rybník). Další rybníky byly zrušeny, spolu s jejich rušením zanikaly i mlýny. Procházka za keší vás zavede i k bývalému mlýnu za hradbami středověkého Rakovníka, dnes zvanému Panský mlýn, o jehož předchůdcích byly nalezeny zmínky již před rokem 1497. Od Rakovníka meandruje Rakovnický potok úzkým údolím, tvořeným tvrdými břidlicemi a spěje ke svému ústí do řeky Berounky. To se nachází mezi obcemi Křivoklát a Roztoky. Délka toku je 48,5 km, plocha povodí 367,9 km². Obvyklý průtok vody v Rakovníku je pouze mezi 0,7 – 0,9 m³/s.
Povodí Rakovnického potoka tvoří poměrně drobné levé a pravé přítoky. Největším z nich je levostranný Lišanský potok. Dalšími přítoky jsou Řeřišský potok, Klečetná, Kolešovický potok, Petrovický potok, Ryšava a jiné menší toky.

|

|
Rakovnickým potokem protéká jen velmi málo vody. Důvodem je fakt, že jeho povodí leží ve srážkovém stínu Krušných hor. V suchých letech voda v korytě téměř mizí. Naopak v době povodní umí ukázat svou sílu. Povodeň v roce 1872 byla tak veliká, že voda z potoka zalila rakovnické náměstí. Po této povodni bylo zregulováno a posunuto koryto asi o 100 metrů jižněji od hradeb, zároveň byly vysušeny rybníky, původně chránící městské hradby z této strany. Ostatně, jižní úsek hradeb trpěl povodněmi často, ty chátraly (na vyobrazení Rakovníka Jana Willenberga z roku 1600 jsou některé bašty v jižní části hradeb pouze nejspíše provizorně opravené, dřevěné) a nejen proto byly v této části města strženy nejdříve. Další větší povodně, například v roce 2002 či 2013, již zalily pouze několik domů v okolí Rakovníka a nenapáchaly větších škod.
Rybáři mohou na Rakovnickém potoce lovit ryby, a to jak v mimopstruhovém revíru (411070), tak v revíru pstruhovém (413024). Hranice mezi oběma revíry je železniční most na trati Louny – Rakovník. Na části potoka přímo v centru Rakovníka je jako v Chráněné rybí oblasti rybolov zakázán. Z rybí obsádky se na horním toku vyskytují drobnější ryby včetně pstruhů, od Rakovníka níže po toku převažují jelci tloušti, objevuje se plotice, okoun, sem tak kapřík uniklý při výlovu. Ještě nedávno se daly přímo v Rakovníku najít pod kameny ukryté mřenky mramorované. Rak je dnes vzácný a spíše nalezneme nepůvodní druhy.
Překonat potok můžete vlakem, autem, na kole i pěšky. Pro pěší a cyklisty slouží přímo v Rakovníku 7 lávek a mostíků (pozor, přes některé musíte kolo tlačit), automobilem můžete přejet potok na pěti místech (asi nejvytíženějším je v tomto ohledu most v Nádražní ulici), na východním i západním konci Rakovníka nalezneme mosty železniční (tratě č. 126 na Louny a č. 120 na Lužnou u Rakovníka).
A protože jeden člen našeho týmu je učitel, neodpustil si test. Ale nebojte se, není těžký. Chceme totiž, aby každý dostal jedničku (v počtu nálezů), čili našel náš poklad. Zodpovězením otázek dostanete výsledné souřadnice:
Finálka: N50°06.ABC', E013°42.DEF'
Pro kontrolu - ciferace souřadnic (A-F) z výsledku testu je 7. Pokud půjdete zodpovědně hledat indicie do terénu, doporučiji směr k potoku, čili nejdříve hledejte odpověď na otázku 6 (protože otevírací doba se mění, F=6. a poté na 5. Náměstím je myšleno pochopitelně historické, Husovo.