Skip to content

Krize Roznovska Multi-Cache

Hidden : 12/28/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tímto Vás, milí kačeři, zveme na procházku po všech křížích, které se nacházejí v katastru Rožnova pod Radhoštěm, a nenacházejí se v soukromých oplocených areálech.


Předem bychom chtěli varovat, že tato multi-keš je velice dlouhá a obsahuje 17 povinných zastavení a 2 nepovinné zastavení. Pokud je to na Vás moc, nenutíme nikoho tuto keš lovit. Kříže můžete lovit v jakémkoliv pořadí, jenom upozorňujeme, že finálka je nejblíž poslednímu kříži.

Pokud se však rozhodnete keš odlovit, tak pro prvních 25 nálezců je v keši připraveno tématické CWG. Bez výměny je tématické CWG určeno pouze pro ty, kteří poctivě obešli všechny stage. Pokud jsi všechny stage nepřošel CWG vyměň za jiné CWG, nebo za předmět v hodnotě minimálně 10 Kč. Osobní CWG se mění pouze za jiné osobní CWG!!! (Kolečka tam budou dodávaná postupně, tak kdyby náhodou kolečko v keši nebylo, kontaktujte nás přes profil)

Něco málo o křížích, které navštívíte:

1. Jakšíkův Kříž v Mokrém

Jedná se o netypický kříž. Na rozdíl od jiných sakrálních památek, u nichž je kombinován kamenný podstavec s vlastním litinovým křížem, je tento objekt celokovový. Kvádrový sokl s letopočtem vybudování 1893 je zdoben mělkými zapuštěnými nikami s náznakem gotických okenních kružeb. Z podstavce se zdvihá podélně plastický tvarovaný kříž s korpusem Krista. Zdobné zakončení ramen je provedeno do podoby trojlístku. Kříž vybudoval majitel Pasekářské usedlosti na protějším svahu Michal Jakšík.

Otázka:

  • A = letopočet na kameni vedle kříže (při čelním pohledu je vpravo), poslední číslo v letopočtu je špatně čitelné a je to číslo 3 ;-)

2. Kříž Jana Frydrycha

Základ kříže tvoří kvádrová patka, na ní spočívá středový dřík zakončený profilovanou římsou a vše je završeno drobnějším soklem. Kamenný sokl těsně nad terénem přináší informace o budovatelích. Střední dřík je ze třech stran vyzdoben reliéfy světců. Čelní stranu zdobí ženská postava v oblaku, jedná se o zpodobnění Panny Marie. Boční stranu obrácenou k severu zdobí Jan Nepomucký, jižní Veronika s rouškou. Kříž pochází z roku 1843.

Otázka:

  • B = kolik vzrostlých stromů je kolem kříže

3. Billův Kříž

Pískovcový podstavec je členěn na tři jednoduše opracované směrem k vrcholu se zužující bloky s profilovanými římsami. Kříž s korpusem Krista je vyroben z litiny a je bohatě zdoben květinovým reliéfem. Donátorem kříže byl údajně svobodný František Bill a postaven byl v roce 1872. Kříž původně stál po pravé straně prašné cesty, když byla vybudována komunikace nová, přímější, ocitl se na levé straně.

Otázka:

  • V těsné blízkosti kříže se nachází obraz s vyobrazením:
    • Panny Marie C = 2
    • Ježíše Krista C = 4
    • Andělíčků C = 5
    • Cyrila a Metoděje C = 8

4. Derscényho Kříž Pod Kozincem

Kříž připomíná slávu rožnovských lázní. V době, kdy se Rožnovu říkalo Moravské Merano, přijížděla klientela z celé Evropy i zámoří. Z mohutného kamenného bloku se vypíná velký železný kříž se žlutě natřeným korpusem Krista. Břevna umě imitují dřevo s náznaky letokruhů. K velkému kamennému soklu vedou tři schody. Mohutný blok široký 120 a vysoký 80 centimetrů zdobí na čelní straně plasticky provedený kříž se žlutým nátěrem v černém oválu. Na spodní i vrchní straně je stažen železnými pásy, nápis v německém jazyce na třech stranách soklu osvětluje příčiny vzniku tohoto monumentu. Kříž byl postaven roku 1858.

Otázka

  • na zadní straně kříže se na podstavci nachází nápis v němčině, jak zní 2. slovo na 2. řádku?:
    • Danke D = 7
    • Dir D = 8
    • Gott D = 9
    • Werk D = 6

5. Kříž Jana Porubského (nepovinné)

Jako jediný z křížů v dřevěném městečku pochází z Rožnova. Byl přemístěn do muzea z Dolních koutů. V roce 1772 jej nechal zbudovat na místě staršího dřevěného kříže Jan Porubský. Z jednoduše opracované kvadratické patky se zvedá ujmutý dřík, který je ve spodní partii stlačen do oblounu. Dominujícím výzdobný prvkem středového bloku je pieta. Na zadní straně se nalézá dnes již vážně narušený nápis. Mohutná jednoduše profilovaná deska nese vlastní kříž, do jeho podnože jsou vytesány latinské texty. Kříž můžeme oprávněně řadit mezi nejhodnotnější pozůstatky barokně rokokové éry na území města Rožnova.

6. Kříž Michala Jurajdy na Záhumení (nepovinné)

Tento kříž uvidíme pouze z dálky, jelikož stojí na soukromém pozemku. Kříž nechal v roce 1830 postavit z peněžitého odkazu svého zemřelého otce měšťan a pozdější starosta Michal Jurajda. Kříž se majestátně vypíná ve svahu nad centrem Rožnova. Přestože není opatřen příliš velkou škálou zdobných prvků, můžeme jej požadovat za kvalitní kamenickou práci. Z kvadratické patky se vypíná středový dřík, který se ve spodní partii rozšiřuje do oblounu. Čelní strana nese vytesaný nápis. Modelace Kristova těla je zvláště robustní.

7. Tylovice u Křížku

V roce 1856 byl na palouku přiléhajícím k silnici z Rožnova na Hutisko postaven na náklad obce Tylovice kříž. Pískovcový sokl spočívá na jediném kamenném stupni tvořícím schod. Bloky pískovce jsou jednoduše opracovány a směrem vzhůru se postupně zúžují. Podle dochované fotografie z 30 let 20. Století je zřejmé, že podoba kamenného podstavce byla dříve odlišná. Kamenné bloky ve vrcholu završuje profilovaná římsa. Na ní je umístěna kvadratická patka, do které je upevněn litinový odlitek. Mohutný kříž s nápadně subtilním korpusem Krista je zajímavý výzdobnými prvky.

Otázka:

E = počet světel před křížem v oploceném areálu

8. Kříž na Tylovickém Hřbitově

Byl postaven roku 1888. Stejně jako u většiny křížů v okolí, i zde byl využit pískovec jednoduše, ale umě opracovaný. Středový dřík je bez jakéhokoliv textu a od spodní patky i dalšího kamenného bloku s vlastním křížem jej oddělují jen jemně profilované římsy. Jediným zdobným prvkem je vytesané orámování všech čtyř stran tohoto soklu. Je sem zasazen také kovaný trn se stylizovaným květem.

Otázka:

F = počet VŠECH křížů na hlavní vstupní bráně na hřbitov (liché dvojciferné číslo)

9. Machýčkův Kříž za Horečkami

Do pískovcového podstavce je usazen litinový kříž s kovovým korpusem Krista. Zakončení všech tří ramen je v podobě rozvinutého kvítku. U paty kříže rozpoznáváme tři truchlící ženské postavy, jedná se o Pannu Marii, Marii z Magdaly a Marii matku Jakubů. Kříž byl postaven roku 1871. Kamenný sokl spočívá na čtvercové patce a tvoří jej dva pískovcové prostě opracované bloky s jednoduchým orámováním mělce vytesaných textů.

Otázka

Zezadu kříže je vytesán letopočet:

  • G = 1788
  • G = 1912
  • G = 1857
  • G = 0 (žádný)

10. Kříž v Hážovicích

Jednoduše členěný kvadratický kamenný sokl završuje mohutná profilovaná římsová deska, do níž je zasazen litinový kříž, jedná se o tvarově velmi pěkný kus s nápaditým květinovým ornamentem a řaseným závojem rozprostřeným ve středové části. V místě křížení ramen je umístěna hlava andílka s křídly. Na Rožnovsku se jedná o jeden z mála zástupců tohoto typu litinového kříže. Kříž byl postaven na náklady zdejších občanů 21. Července 1864 a s velkou slávou s účastí tří kněží posvěcen.

Otázka:

H = vedle kříže vlevo z čelní strany se nachází kámen, jaký letopočet je na něm vytesaný?

  • H = 2011
  • H = 1993
  • H = 0 (žádný)
  • H = 1784

11. Kříž na Uhliskách

Tento kříž původně stával pod kopcem Kozák. V roce 1857 byl převezen na Uhliska. Při srovnání s ostatními kamennými kříži, vystupuje poměrně významně z řady znatelně mohutnějších monumentů, které od poloviny 18. a po celé 19. století vznikaly na území Rožnova, oproti nim je viditelně menších rozměrů, zároveň ale vyvolává dojem robustnosti. Postrádá efektní výzdobné prvky a svou střízlivostí, která se projevuje i na ztvárnění Kristova těla, se asi nejvíce hlásí k lidovému prostředí.

Otázka:

Zezadu kříže je vytesán letopočet:

  • I = 1788
  • I = 1900
  • I = 0 (žádný)
  • I = 1854

12. Drápalův Kříž na Lání

V roce 1818 nechal rožnovský radní Cyrill Drápala vztyčit dřevěný kříž s plechovým korpusem Krista. V roce 1890 povalil původní Drapalův kříž vítr. Byl proto ještě téhož roku nahrazen novým, ale ani ten nezůstal ušetřen pozdějšího poškození. V polovině 20. století zbyl z památky pouze kamenný sokl, železný kříž někdo ulomil a odnesl. Až po nějakém čase byla škoda napravena, kříž dnes stojí v malebném hájku ve vší své kráse.

Otázka:

  • J = letopočet vytesaný na kříži (na soklu dole)

13. Kříž pod Kozákem

Podle tradice byl kamenný kříž postaven jako poděkování za záchranu života. Kříž nechal postavit rožnovský měšťan Bartoš na památku zachránění života, když jel s tovarem na jarmark a na cestě na Starém Zubří byl přepaden uherskými zbojníky. Pískovcový sokl kříže je prostě ale dovedně opracován. Dynamičnost středového dříku je zvýrazněna umným zúžením spodního oblounu do jednoduchého kvadratického vrcholu završeného mohutnější profilovanou římsovou deskou. Černě natřený kříž postrádá výraznější zdobení. Tento kříž v 2. polovině 19. století vystřídal původní kříž, který byl převezen na Uhliska.

Otázka

  • Na právé straně (při pohledu zepředu) kříže je vytesán geometrický tvar:
    • Čtverec K = 3
    • Kruh K = 8
    • Osmiúhelník K = 5
    • Trojúhelník K = 14

14. Kříž Michala Janíka u farního kostela

Byl postaven roku 1788. Nechal jej zbudovat rožnovský měšťan, pláteník a obchodník Michal Janík. Janíkův kříž náleží do skupiny kamenných skulptur, které se vyznačují zhrubnutím výtvarných forem se silným sklonem k rustifikaci. Středový kvadratický dřík obohacují ve spodu plastické zá vitnice. Do detailu jsou kamenicky propracovány i jejich plochy na bocích, které u vrcholu přecházejí v jemné žebrování v plastický zvonkovitý květ. Čelní plocha kamenného bloku nese vytesaný latinský text umístěný ve vystupujícím plasticky členěném orámovaní.

Otázka

  • L = letopočet z levé strany kříže při pohledu zepředu (rok misie)

15. Kříž Františka a Anny Šimurdových na Starém městském hřbitově Na Prochodné

Druhý hřbitovní kříž byl vybudován na paměť zemřelého Františka Šimurdy, díky donaci Anny Šimurdové v roce 1914, náklady se tehdy vyšplhaly na 1000 rakouských korun. Vrcholová partie imituje kmen stromu s osekanými větvemi jenž je pomocí čtveřice velkých klínů upevněn do stylizované hromady kamení. Korpus Krista je ve srovnání se sousedním křížem o poznání robustnější. Modelace těla je ovšem více řemeslně propracovaná. Na čelní stranu středového dříku je umístěna malá plastika bolestné Panny Marie.

Otázka

  • M = letopočet ze zadní strany kříže

16. Kříž na starém městském hřbitově Na Prochodné

Od roku 1889 se začalo pohřbívat na novém městském hřbitově a touto dobou již zde stál tento kříž. Kříž vyrobila kroměřížská firma Beck. Mistr Beck odmítl k výrobě kříže nekvalitní místní pískovec a doporučil vhodnější kámen z Maletína u Moravské Třebové. Kříž z rožnovského hřbitova je tedy vytesán ze stejného materiálu jako monumentální věže Chrámu svatého Václava v Olomouci. Ze dvou kamenných stupňů vyrůstá vlastní hmota kříže, zatímco kvadratická patka nese stopy jen základního kamenického opracování, další části soklu jsou již více plasticky propracovány.

Otázka

  • N = letopočet ze zadní strany kříže, kdy byl kříž opraven

17. Tkadlecův kříž na Hradišťku

Roku 1880 byl na podmět Martina Tkadlece vystavěn kříž ze světlého pískovce. Na menším kvadratickém bloku s datací výstavby spočívá mohutný sokl. Kříž nese korpus Krista i obvyklý titulus INRI. Lidská nenechavost způsobila, že původní Ježíšovo tělo bylo v roce 1995 zcizeno. U paty kříže nalezneme reliéf Panny Marie. Zdobení ramen kříže je provedeno v duchu gotického tvarosloví.

Otázka

  • O = když půjdete od kříže k hlavní cestě, narazíte na lampu veřejného osvětlení, opište čtyřmístné číslo této lampy

18. Kříž Pod Skalkou

Nákladem Floriána Janíka obchodníka a měšťana byl postaven roku 1864 tento mohutný kamenný kříž. V době, kdy kameníci vztyčovali tento kříž, byla Skalka ještě nezalesněná. V lastní kříž je dokladem kamenického umu, přestože vznikl teprve v polovině 19. století, tvaroslovím některých užitných prvků, se jednoznačně hlásí k baroknímu odkazu předchozího století. Základ celého monumentu tvoří kvadratický sokl, na něm spočívá středový dřík s vytesaným textem a letopočtem.

Otázka

  • Z obou stran kříže jsou vytesána dohromady 3 jména:
  • Albert, František, Barbora P = 120
  • Albert, Františka, Barbora P = 140
  • Jan, František, Albert P = 100
  • Jan, František, Barbora P = 150

19. Kříž u Zemanů

Kříž byl postaven dobrodinci z Dolních Pasek roku 1871. V průběhu let prodělal několik renovací. Prostor kolem kříže je velmi pečlivě upraven, ohrazen kamennou zídkou, pravidelně bývá zdoben v květnu a na podzim věnečky. Litinový odlitek je shodný s tím, který nalezneme i u Machýčkova kříže, na rozdíl od něj je ovšem pískovcový sokl Dolnopaseckého kříže zpracován s větší řemeslnou zdatností a navíc vytváří výtvarně vyváženější celek. I on postrádá výraznější plastickou zdobnost.

Otázka

  • Q =číslo plynové přípojky malého domu s plotem z pletiva naproti kříži (žlutá tabulka)

Postup pro výpočet souřadnic:

N = 49°2R´X

E = 018°0D´Y


Kde:

R = (Q - 2)/10

X = {[(L/B)+(J-A)+(Q*K+D)-(P-F+G)]+(C*E+E*C+E)}

Y = {[(O-N-I)+(F*B-C*E)-(H-M)]-(D-K)}


Pro kontrolu souřadnic je součet všech čísel v souřadnicích 70 . Keš je uložena nedaleko lesní cesty.


Additional Hints (Decrypt)

faíu wv arinqí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)