Skip to content

Prirodni pozadi Mystery Cache

Hidden : 11/4/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na uvedených souřadnicích keš nehledejte


Název keše Přírodní pozadí neznamená žádný ,,zadek přírody,,.  Přírodní pozadí znamená přirozená radioaktivita.

Tato keš Vás má seznámit s tímto tématem.

Na konci na vás čeká malý testík, ve kterém zjistíte indicie pro finální výpočet souřadnic keše.

Odpovědi na většinu otázek najdete v listingu nebo ve fotohintech. Na zbytek odpovědí musíte přijít sami.


 

Náš celý svět, naše Země, je přirozeně radioaktivní, a to po celou dobu od svého vzniku. V přírodě můžeme najít několik tisíc radionuklidů, tj. prvků, které se samovolně rozpadají a jsou přitom zdrojem radioaktivního záření. Radionuklidy jsou přítomné ve vzduchu, vodě, v půdě, skalách, horách, stavebních materiálech našich domů, v potravinách, v nás samotných apod. Přírodní radioaktivita je jednou z vlastností hmoty, z níž je vytvořena naše planeta. Některé radionuklidy jsou zde od vzniku Sluneční soustavy, vyvrhla je do svého okolí supernova před miliardami let. Další radionuklidy jsou členy rozpadových řad těchto prapůvodních radionuklidů a další vznikají interakcí kosmického záření s atmosférou. V posledním století se člověk naučil připravovat radioizotopy i uměle.

Radionuklidy obsahuje každé lidské tělo, každý biologický organismus. Každý den je také nadechujeme se vzduchem do plic a vydechujeme, přijímáme je do našeho těla jako součást potravy a nápojů. Na této planetě neexistuje nikdo, v němž by přírodní radionuklidy nebyly přítomné. Každý člověk má ve svém těle asi 30 mg draslíku 40K a asi 10 nanogramů uhlíku 14C. Draslík je v těle 10krát silnějším zdrojem radioaktivních beta částic než uhlík.

Podstatný podíl na přírodní radioaktivitě životního prostředí má plyn radon. Ten se uvolňuje ze zemské kůry a neustále se přeměňuje na další radioaktivní atomy, které se mohou přilepit na prachové a jiné částice ve vzduchu. Radon má poločas rozpadu pouhé čtyři dny, je zářičem alfa, ale produktem jeho přeměny jsou další radionuklidy, které po vdechnutí do plic, mohou zevnitř ozářit nechráněnou plicní tkáň. Dávky z přírodního pozadí jsou v ČR v ročním průměru 3,2 mSv, v lokalitách s bohatým výskytem radonu se až na 10 mSv ročně.

Úroveň radiace v životním prostředí je na Zemi rozdílná. Vyšší je, samozřejmě, ve vysokých horách, kde je vyšší podíl kosmického záření, vyšší je v oblastech s horninami bohatými na uran a thorium. Existují místa s podstatně vyšší úrovní, než je celosvětový průměr. Takovými oblastmi jsou například Ramsar v Iránu, Guarapari v Brazílii, Kérala v Indii, Flinders Ranges v severní Austrálii. V iránském Ramsaru lidé dostávají každý rok dávkový ekvivalent zhruba 260 mSv. Ramsar má tedy asi 200krát silnější radioaktivní pozadí než je obvyklé jinde ve světě. Jsou tu totiž prameny s horkou minerální vodou vyvěrající z travertinových hornin, která obsahuje radium (226Ra) a menší množství uranu a thoria. Oblast je hojně využívána jako lázeňská místními lidmi i turisty, kteří oceňují léčivé vlastnosti této vody. Podrobným zkoumáním zdravotního stavu obyvatel se zjistilo, že vysoká radioaktivita, které jsou celý život vystaveni, nemá žádné negativní zdravotní účinky a nevede ke kratší době života. Toto zjištění je v příkrém rozporu s dosavadními modely, podle kterých se posuzuje škodlivost radioaktivního záření. Ukazuje se, že určitá úroveň radiace je pro zdraví naopak příznivá. Podle některých teorií je malá úroveň některého vlivu na zdraví člověka dokonce nezbytná pro vytvoření imunity v případech, že se úroveň těchto vlivů později značně zvýší.

Jiným zdrojem radionuklidů ve vzduchu je bombardování atomů ve vyšších vrstvách atmosféry kosmickými paprsky s vysokou energií. Je velmi silné zhruba ve výši 10 km nad povrchem Země. Vytváří tak zátěž pro posádky dopravních letadel a pro cestující, kteří často létají na dlouhých trasách, například mezi kontinenty. Účastník těchto letů dostává v ročním průměru dávku 2,2 mSv.

Menší podíl na radioaktivním pozadí životního prostředí mají zdroje vytvořené člověkem. Jedním z velkých umělých zdrojů radiace je spalování uhlí v tepelných elektrárnách. Během spalování uhlí se uvolňují příměsi uranu a thoria a spolu s radiem, radonem a poloniem přecházejí do atmosféry.

Radioaktivní je také popílek z tepelných elektráren spalujících uhlí. Průměrný dodatečný dávkový ekvivalent z provozu tepelných elektráren u člověka žijícího 80 km daleko je 0,3 μSv za rok. U jaderných elektráren je v této vzdálenosti tato úroveň nižší, orientačně jen 0,09 μSv za rok. Autorizovaný limit pro ozáření z výpustí jaderných elektráren v ČR, tedy v jejich těsné blízkosti, je 46 μSv pro Jadernou elektrárnu Temelín a 43 μSv pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Limit pro přípustné dodatečné ozáření jednotlivce z řad veřejnosti je 1 mSv ročně (1 mSv = 1000 μSv), limit pro profesionály pracující se zářením je 50 mSv ročně, a 100 mSv za pět let.

Zkoušky jaderných zbraní v atmosféře byly zakázány již v roce 1963. Úroveň zbytků radiace z těchto zkoušek neustále klesá. V roce 2000 klesla na dávku 0,005 mSv ročně.

Obvyklé rentgenové snímkování znamená dávku 0,02 mSv, ale může být až desetkrát vyšší, podle složitosti postupu snímkování a úrovně použité techniky. Například zubní rentgen zatíží pacienta dávkou jen 0,0033 mSv, ale starší typy ještě používaných rentgenů používají dávky až 0,11 mSv. Snímkování plic přináší zatížení průměrně 0,06 mSv, při skenování na CT tomografu jde o dávku 20 mSv. Průměrný obyvatel zemí Evropy a Severní Ameriky dostane z lékařské techniky ročně dávku v průměru 0,5 mSv, v ostatních zemích asi pětinu.


TEST:

 

1) Jaké jsou v ročním průměru dávky z přírodního pozadí v ČR ?

a ) 1,6 mSv     A = 4

b) 3,2 mSv     A = 3

c) 4,8 mSv     A = 5

 

2) Kde je nejvyšší přírodní pozadí na světě?

a) Sahiwal – Pakistan     B = 7

b) Vadodara – India        B = 6

c) Ramsar – Irán              B = 5

 

3) V jakém roce byla objevena radioaktivita?

a) 1856     C = 2

b) 1896     C = 1

c) 1906     C = 4

 

4) Co je to poločas rozpadu?

a) radiobiologická účinnost pro jednotlivé druhy záření a jejich energie     D = 9

b) doba, za kterou se z počátečního počtu atomů daného radionuklidu přemění polovina    D = 7

c) síla materiálu, která sníží radiační zatížení na polovinu    D = 6

 

5) Jak se nazývá jev, podle kterého může ionizující záření v malých dávkách vést k pozitivnímu účinku? Lázně Jáchymov využívají tento účinek u radioaktivního radonu.

a) Hormeze                E = 5

b) Radiosenzitivita    E = 1

c) Radiační záchyt    E = 3

 

6) Ve kterém roce byly zakázány zkoušky jaderných zbraní v atmosféře, ve vesmíru a pod vodou?

a) 1958     F = 8

b) 1960     F = 5

c) 1963     F = 7

 

7) Z kolika procent se podílí radon na ozáření obyvatelstva z přírodního ozáření v ČR ?

a) 29 %     G = 4

b) 39 %     G = 5

c) 49 %     G = 1

 

8) Jaký je poslední člen uranové rozpadové řady ?

a) Pb-206     H = 9

b) Po-210     H = 7

c) Rn-222     H = 6

 

9) Jaký je dlouhodobý průměr hodnoty příkonu dávkového ekvivalentu zjištěného pozemním monitorováním v ČR?

a) 0,03 µSv/h     I = 1

b) 0,14 µSv/h     I = 2

c) 0,32 µSv/h     I = 4

 

10) Kolik přibližně má člověk ve svém těle miligramů radioaktivního draslíku?

a)  30 mg     J = 6

b)  50 mg     J = 4

c)  70 mg     J = 2

 

 

KEŠ NAJDETE NA SOUŘADNICÍCH:

N 50° 05. ( D - B + G ) ( I + C + J ) ( A - C )

E 014° 59 . ( E - C - G ) ( H - J - A ) ( F + G )

 


 Závorky mezi sebou nenásobit. Keš je krabička velikosti Small s tužkou uvnitř. Pro jistotu si vemte svoji kdyby ji někdo zapomněl vrátit. Šetřete místem v logbooku. Keš vždy řádně vraťte na místo kde byla.


 

Zkontrolujte Vaše řešení

Additional Hints (Decrypt)

TRBFGEBZ ( 3 i 1 ) - Oíyá cvkyn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)