POZOR - keš bude 20.3.2019 archivována. Obnovu nemám v plánu, trpělivost došla.
Valašská cesta
Název této pradávné cesty pochází od lidí přicházejících do oblasti východní Moravy z daleké hornaté země Valachie – území dnešního Rumunska. Jejich putování z oblasti rumunských Karpat k nám na Moravu za prací, probíhalo několik staletí – cca od 12. až do 16. století. Valaši se zde usadili a hospodařili na pronajatých pastvinách a lesích panství hukvaldského a zdejším centrem jejich společenského i obchodního života se stala obec Kozlovice, která byla dlouhá léta sídlem valašských vojvodů. V průběhu staletí Valaši splynuli s místním obyvatelstvem, které si od nich osvojilo nejen dovednosti horských pastýřů tzv. salašnictví, ale i mnohé jejich kulturní zvyky a tradice. Cesta úbočím Ondřejníku tedy pravděpodobně vznikla putováním Valachů, ale i dalších zdejších obyvatel jako nejkratší a nejsnazší cesta zdejších pastýřů a pasekářů za prací, později ji začaly využívat a vyjíždět kola povozů řemeslníků a obchodníků. Pod názvem Valašská cesta se tato objevuje na katastrálních mapách Kozlovic již z 18. století.
V současné době je tato cesta na mnohých místech přerušena novou zástavbou, ale po její větší části se můžeme vydat po šipkami značené cestě ve směru do centra Čeladné a dále třeba do Frýdlantu nad Ostravicí nebo opačným směrem přes Kunčice pod Ondřejníkem až ke zřícenině hradu Hukvaldy.

Kamený kříž
Je to jediný, právem můžeme říci – impozantní – kamenný kříž na katastru obce Čeladná. Stojí na úpatí východního svahu hory Ondřejníka, na pozemku pana Rudolfa Magnuska.
Zemědělec Rudolf Magnusek (8.1.1855 – 17.8.1959) hospodařil na usedlosti č. 317, na úpatí východního svahu hory Ondřejníka. Protože potřeboval stavební materiál pro opravu svých hospodářských budov, otevřel poblíž svého pozemku kamenný lom. Lom vstoupil ve známost čeladenských občanů, jako Lomnisko v Opalencu.
Pan Magnusek tady těžil kvalitní kámen nejenom pro potřebu svého hospodářství, ale vytěženým kamenem pomohl i několika stavebníkům na Dolní Čeladné. V tomto lomu se vyskytuje zelenkavý kámen, jehož kvalitu řadíme mezi godulské pískovce.
Když předal Rudolf Magnusek své hospodářství synovi, umínil si ještě, že na památku svého bratra Karla Magnuska (* 4.11. 1887), který se nevrátil z 1. světové války, vytesá a postaví kamenný kříž. Karel Magnusek zahynul ve válce v roce 1917 a jako mnoho dalších občanů z Čeladné zůstal nezvěstný. Postavení tohoto kříže má být také poděkováním za udržení rodu Magnusků na tomto hospodářství.
Kříž byl dokončen v roce 1950. V tomto roce jej i postavil u východní meze na svém pozemku. Kříž je skutečně vytesaný z jednoho kusu, včetně podstavce a včetně jeho osazení v zemi. Toto kamenické dílo má celkovou výšku 4,1m. Kříž posvětil tehdejší čeladenský farář, páter Karel Fojtů.
Později se kříž stal při leteckém snímkování součástí kartografické mapy.


O keši
Jednoduchá prakticky drive-in keš, za dobrého počasí nádherný výhled na Lysou horu, Smrk i Kněhyni. Prosím vracejte vše jak jste našli, aby si další užili hledání :-) Keš neobsahuje tužku.
Již 2x se stalo že keš zapadla dovnitř. Prosím dejte na to pozor a keš umisťujte spíše na kraj. Aby byla pěkně vidět, ale aby nevypadla. Snažím se sice při kontrole tomu zabránit, ale příroda je příroda...
Zdroj: informační tabule, publikace "Čeladná a co jsme našli u jejího zrodu" (2010) a ochotná paní informačního centra Čeladná.
Poděkování: Martin+Janička+Martin+Zdenička!
