Skip to content

Do pole na kole Multi-cache

Hidden : 10/13/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vzhledem k tomu, že se rád toulám po okolí na kole, zaregistroval jsem postupné budování nové cyklostezky spojující Řepy a Hostivice, která by dle budoucích plánů měla brzy pokračovat přes Červený Újezd až do Kyšic. Trasa by měla zajistit pro cyklisty bezpečné propojení zmíněných obcí s Prahou.


Na již zbudované části narazíte na několik stanovišť se stojany pro kola a informačními cedulemi na kterých můžete najít něco informací  a zajímavostí o místech kudy budete projíždět.

Tahle krátká multinka by Vás měla provést z Řep přes Hostivice a Sobín do staré zástavby na Zličíně odkud se můžete, pokud zanecháte geovozidlo na doporučeném parkovišti, pohodlně znovu vrátit zpět.  

Celá trasa, budete-li se držet doporučené trasy zobrazené v listingu níže, bude měřit necelých sedm kilometrů a kromě jednoho zhruba dvousetmetrového úseku povede mimo silnice. Jde tedy o trasu poměrně vhodnou i pro děti. Cestou se budete moci i zastavit k občerstvení a minete několikero zajímavostí viz níže.


Zajímavosti:

Domov Svatého Karla Boromejského
Nalézá se nedaleko výchozích souřadnic a doporučeného parkoviště. Původně byl určen pro péči o sirotky, nicméně po několika letech byl přeměněn na ženskou věznici, kde sestry pracují spolu s trestankami v domě i na polnostech a výsledky jejich práce vytvářejí hospodářské zázemí pro Nemocnici Pod Petřínem. Po více než 80 letech plodné činnosti přichází zrušení věznice a násilné vystěhování sester. Během let umlčení slouží dům Výzkumnému ústavu zemědělské techniky.

Po roce 1990 se spojily síly i finanční prostředky sester Kongregace, Nadace Dobré dílo, Magistrátu hl.m. Prahy, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zdravotnictví, Vězeňské služby, mnoha sponzorů tuzemských i zahraničních, aby budova mohla opět sloužit naplňování základního poslání sester boromejek. Vybavení Domova se až na malé výjimky podařilo získat z věcných darů.


Peterkův mlýn
Býval součástí dnes již zaniklé obce Hradišťko. Rybník u Peterkova mlýna vznikl na počátku 16.století a to i přesto, že bývalý majitel této obce, Jindřich z Hostivice, se od počátku stavěl proti jeho vzniku. Paradoxem je, že z celého Hradišťka zůstal právě jen mlýn se svým rybníkem. Jindřich z Hostivice ve své závěti z roku 1499 uvedl následující:

„A jakož ruoznice byla mizi mnú a panem Jencem Jeho Milosti o rybník, který Jeho Milost chtěl dělati u mostku, kterémuž jsem vždy odpieral a odpierám, aby dělán nebyl, a to pro zádavu lidskú i pro duši mú. A toho věřím Žibřidovi, že toho po mé smrti nedopustí, a ani sám dělati bude on ani žádný jiný, neb ani žádnému jinému k tomu dělanie moci nedávám. Pakli by ktokoli dělat ten rybník chtěl, tu věc porúčím mocně pánóm pugmistróm Menšieho Města pražského, nynějším i budúcím, věře jim, že toho nedopustí, aby tu ten rybník dělán byl.“

Své jméno mlýn dostal až po mlynáři Peterkovi jenž zde hospodařil teprve od roku 1705.


Kapličky poutní cesty
Nedaleko Peterkova mlýna můžete také vidět dvě z kapliček poutní cesty do Hájku. Kaple s pořadovým číslem 12 jejímž patronem byl Jan František Goltz (Golč), purkrabí kraje hradeckého od r. 1720 je bohužel v dezolátním stavu (lze nlézt na souřadnicích N 50˚04.739', E 14˚16.557'), druhá kaple poblíž je kaple s číslem 11 jejímiž patrony byli bratři hrabata František Karel z Clary-Aldringen, nejvyšší lovčí (v letech 1727-1732) a Jan Filip z Clary-Aldringen, místodržící (od r. 1738). Tato kaple byla z důvodu stavby pražského okruhu v roce 2012 posunuta několik desítek metrů západním směrem a následně zrekonstruována.


Sobínské křížky a kaple se zvoničkou
Cestou minete také jeden velký kamenný kříž, menší kovový křížek na kamenném podstavci a zrekonstruovanou kapličku se zvonicí. Je to neogotická stavba, pocházející z roku 1885. Pod okulem v průčelí je vložena nápisová deska s nápisem: „Ke cti a chvále Boží zbudováno od obce Sobínské Léta Páně 1885“. Kaplička byla v roce 2004 rekonstruována podle původního projektu z roku 1885. Ministerstvo kultury vyhlásilo v únoru 2007 kapli se zvoničkou za kulturní památku. Jde o jednu z mála plánem doložených staveb tohoto druhu a typu, který je příznačný i u řady dalších zvoniček v této oblasti. .


Památník obětem 1.sv.války
Bylo tomu 100 let od doby, kdy vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku a rakousko-uherská vláda vyhlásila mobilizaci. První světová válka zasáhla celou Evropu, Asii i Afriku, probíhala ve světových oceánech. Bezprostřední záminkou k válce se stal úspěšný atentát na arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este.

Do války bylo povoláno 123 mužů ze Zličína, včetně tehdejšího starosty pana Václava Potůčka, spolumajitele keramické továrny č.p. 47. Ve válce padlo nebo následkem válečných útrap zemřelo 22 občanů. Obecní zastupitelé se rozhodli k uctění jejich památky zbudovat pomník. V roce 1928 projednávalo obecní zastupitelstvo ve Zličíně (tehdy obec Zlejčín) žádost Výboru pro zbudování pomníku padlým vojínům a zapůjčení obecního pozemku, kde by mohl takový pomník být postaven. Zličínští zastupitelé se usnesli, že zapůjčí k tomuto účelu pozemek PK 207/1, tedy pozemek po pravé straně silnice od Zličína směrem k Radosti; dnes je zde parčík za autobusovou zastávkou Halenkovská ve směru k metru Zličín.

Pomník padlým vojínům z první světové války byl nakonec postaven nákladem obce na zličínském hřbitově. Při jeho slavnostním otevření dne 31.5.1932 byla uctěna památka zdejších občanů padlých ve válce v letech 1914 – 1918.








K vlastní keši:

Od výchozích souřadic se vydejce cestou severně, dojdete k informační ceduli. Zde najděte informace o čmelácích. Počet jejich fotografií u textu je A.

Dále se vydejte severně směrem k uzavřenému areálu a kousek před ním odbočte vlevo na cyklostezku. Po této cyklostezce se dostanete pohodlně až k další infoceduli. Tato je rozdělena na tři sloupce textu. Zde zjistěte v jakém století proběhlo první vojenské mapování, proveďte ciferaci století. Tím získáte B.

Pokračujte stále po cyklostezce. Tak se dostanete k další infoceduli, ta bude v rámci jednotného formátování také rozdělena na tři sloupce textu. Tentokrát hledejte v prostředním sloupci textu páté číslo. Opět proveďte ciferaci a máte indicii C.

Poslední zastávkou bude opět infocedule. Přečtěte si pravý sloupec textu a najděte v něm třetí letopočet. Znovu ciferace a z ní získáte D a tedy i poslední indicii nutnou k výpočtu souřadnic, kde je uložena samotná schránka.

Vzoreček je následující (součet indicií je 24):

N 50° 03.(A+C)(C)(B-C)
E 014° 16.(D-1)(C)(B-A)


Doporučená trasa:

Nejvýhodnější cesta


Zdroje dat:
Stránky domova Sv.Karla Boromejského, stránky místního úřadu Zličín, stránky sdružení Poutní cesty Hájek, soukromé zdroje

I'm so sorry but here is no english data in listing - I will try to make it

Additional Hints (Decrypt)

svany: Xqlfv gh fgny ppn 2-3z bq prfgl ir finuh cbq fvcxrz (cb ilwzhgv m hxelgh bqfebhobing).

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)