Skip to content

Słowiński Park Narodowy: Jezioro Łebsko EarthCache

Hidden : 11/5/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Słowiński Park Narodowy: Jezioro Łebsko [PL]
Miejsce:

Jezioro Łebsko
jest trzecim pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 7140 ha, wielkość - 16,4 km na 7,6 km, średnia głebokość - 1,6 m, największa głębokość - 6,3 m. Łebsko leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Od morza odzielone jest na północy przez Mierzeję Łebską z ruchomymi wydmami. Jest jeziorem przepływowym. Zasilają je rzeki (Łeba i Pustynka) oraz kanały melioracyjne z otaczających jezioro podmokłych łąk i torfowisk.

Historia:

Około 6 tyś. lat temu teren obecnego Słowińskiego Parku Narodowego znajdował się pod wodą. Otaczały go wysokie brzegi zbudowane z polodowcowych, wzgórz morenowych. Wzgórza te pozostawił lodowiec skandynawski, wytapiając się całkowicie około 10 tyś lat temu. Obszar ten podlegał przez kolejne tysiące lat dynamicznym procesom, które doprowadziły min. do powstania jezior Gardno, Dołgie, Łebsko i Sarbsko. Ewolucja tych tworów trwa do dzisiaj. Zachodzące zmiany dotyczą wielkości basenów jeziornych oraz ich przestrzennego zasięgu, wahań poziomu i głębokości wody, dynamiki procesów sedymentacyjnych, a także zasilania wodami rzecznymi. Istotną rolę w rozwoju jezior odgrywało ukształtowanie powierzchni, zmiany poziomu wody wywołane transgresjami i regresjami morskimi, zasilanie wodami rzecznymi, nasilający się od XIX w. wpływ człowieka.

Współczesność:

Powierzchnia jeziora zminiejszyła się od połowy XX w. o około 350 ha i ulega dalszemu ograniczaniu. Proces wypłycania zbiornika obserwowany jest na całym jego obszarze. Woda w jeziorze jest zasobna w składniki pokarmowe i mało przezroczysta. Zanieczyszczenia przenoszone przez zasilające jezioro rzeki oraz dochodzące do niego ujścia rowów melioracyjnych sprawiają, iż wody tego akwenu zaliczane są zaledwie do III klasy czystości. W czasie silnych sztormowych wiatrów wiejących od strony Bałtyku wody morskie mieszają się z wodami jeziora Łebsko. To okresowe zjawisko cofki, czyli wlewów słonawej wody morskiej przez ujściowy odcinek rzeki Łeby wywołuje niewielkie, zmienne zasolenie wód jeziornych oraz okresowe podniesienie lustra wody.

Zadanie do wykonania:

Pod współrzędnymi znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się panorama na jezioro, Mierzeję Łebską, wysoczyzny morenowe i podmokłe łaki. Wejdź na nią, rozglądnij się i odpowiedz na poniższe pytania:

1. Jakim typem jeziora jest Łebsko i w jaki sposób powstało (opisz zwięźle)?
2. W jakiej epoce geologicznej powstało jezioro Łebsko?
3. Stojąc na wieży widokowej widzisz na północy dwa obszary skupienia wydm: pierwsze na azymucie 325 stopni, drugie na azumucie 15 stopni. Które z nich ma większą długość?
4. Proces ewolucji jeziora Łebsko wciąż trwa. Jakie czynniki wpływają na ograniczenie powierzchni i głębokości jeziora w jego północnej i południowej części?
5. Zadanie opcjonalne: zrób sobie piękną fotkę z jeziorem w tle (za kilkaset lat może go już nie być, będziesz miał cenną pamiątkę).

Odpowiedzi na pytania prześlij mi poprzez mój profil na portalu geocaching.com. Zalogować wizytę możesz po wysłaniu mi swoich odpowiedzi. Pamiętaj, że logi bez przysłanej informacji będą kasowane.

Życzę wielu miłych wrażeń i dobrej widoczności, która jest tu ważna...

soolash
Słowiński National Park: Łebsko lake [EN]

Soon



Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)