Skip to content

Korund EarthCache

Hidden : 9/14/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Korund - chemický vzorec Al2O3 (oxid hlinitý), je trigonální (klencový) minerál. Název je historický, pravděpodobně ze staroindického kuruvinda – rubín.

Korund vzniká v pegmatitech bohatých na hliník spolu s andalusitem a kyanitem a v horninách, které prošly kontaktně tepelně-tlakou metamorfózou (příkladem jsou metamofrované bauxity, terry rosy, jílovité horniny, dolomity, svory a břidlice). Obecně se dá říci, že vzniká v prostředí bohatém na hliník a chudším na křemík. Vzhledem ke své odolnosti se nachází také v rozsypech.

Vytváří zrnité agregáty, krystaly mají tvary tabulek, bipyramid, romboedrů a sloupečků. Často dvojčatí. Valouny se vyskytují v rozsypech.

Fyzikální vlastnosti:
Tvrdost 9 (je druhý nejtvrdší minerál na Mohsově stupnici tvrdosti), křehký, hustota 4,0 – 4,1 g/cm³, neštěpný, častá odlučnost podle {0001}, lom lasturnatý, tříštivý.
Optické vlastnosti:
Barva: bezbarvý, šedá, modrá, červená, hnědá, žlutá, fialová. Lesk skelný, mastný, matný, průhlednost: průhledný až průsvitný, vryp bílý.
Chemické vlastnosti:
Složení: Al 52,93 %, O 47,07 %, příměsi Cr, Fe, Ti, V.

Odrůdy:
safír – modře zbarvený
rubín – červeně zbarvený
leukosafír – bezbarvý, průhledný
smirek – šedočerný až černý

Získávání:
Díky své tvrdosti je odolný proti erozním vnějším vlivům, takže jeho naleziště jsou spojena s místy náplavů ve vrstvách sedimentů a nebo jako nedokonale omezený krystal v mateční hornině.

Využití:
Tvrdost korundu ho předurčuje v použití v brusírenství na brusné materiály a kotouče, jelikož je s ním možné brousit vyjma diamantu všechny ostatní minerály. Další jeho použití je pro výrobu ložisek v přístrojích (hodinky). Jeho syntetické krystaly (rubín) jsou využívány v optických systémech a na výrobu laserů. Ve šperkařství jako drahý kámen (fasetové brusy, kabošony). Korund se také využívá na opracování hliníkového povrchu ve výrobě vagónů. Povrch u hrubé stavby tak získá zdrsněný povrch. Jen tak může lak vydržet povětrnostní podmínky.

čerpáno z Wikipedie

Korund v Pokojovicích



Korundový pegmatit v amfibolitech moravského moldanubika


Převládající hornina - biotitová rula, místy se sillimanitem a cordieritem, s vložkami amfibolitů, vápenato-silikátových hornin, grafitových rul a mramorů. Pegmatitová žíla je uložena v tělese amfibolitů, která má mocnost až 40 m. V amfibolitech byly zaznamenány tenké polohy (do 20 cm) kalcitických mramorů a skarnoidních hornin. Amfibolit je zvláštní vysokým zastoupením K-živce a nízkými obsahy MgO, K2O a TiO2. Na kontaktu pegmatitu a amfibolitu jsou místy vyvinuty „perlové ruly“.

Pegmatit má tvar vertikální žíly směru SSZ-JJV a maximální mocnost je 2 m. Má řadu diskordantních i konkordantních apofýz. Část žíly zasahuje i do okolních rul, zde ale chybí korund a pyroxen. Kontakt mezi pegmatitem a amfibolitem je ostrý, v konkordantně uložených částech je lokálně vytvořena 5 cm mocná zóna biotitizovaného amfibolitu.



V tělese pegmatitu vykazuje nepravidelně zonální strukturu a je možné rozlišit tři zóny:
Pyroxenový pegmatit tvoří kontaktní zónu s okolním amfibolitem o mocnosti 20-50 cm a rovněž tvoří všechny apofýzy. Struktura je hrubě zrnitá , složení K-živec, plagioklas andezinového typu a křemen. Pyroxenová zrna jsou zpravidla alterovány na aktinolitický amfibol a Fe-chlorit. Z akcesorií je přítomen titanit, apatit a magnetit. Středně zrnitá varieta obsahuje více pyroxenu a plagioklasu (oligoklas), z akcesorií je přítomen navíc scheelit, allanit a klinozoisit.

Biotitový pegmatit tvoří hlavní část pegmatitového tělesa, je středně až hrubě zrnitý, složený z K-živce, křemene, podružného plagioklasu (albit-oligoklas) a chloritizovaného biotitu s inkluzemi sagenitu. Z akcesorií je zastoupen zirkon, titanit a allanit.

Korundový pegmatit tvoří izolovaná hnízda v biotitové zóně o velikosti do 30 cm, zpravidla v blízkosti kontaktu s amfibolitem. Struktura je hrubě zrnitá a je složen z K-živce, plagioklasu, biotitu a korundu. Minoritně jsou zastoupeny křemen, muskovit, turmalín, apatit, zirkon, chalkopyrit a scheelit. Korund tvoří šedé soudečkovité krystaly místy až 10 cm, někdy zřetelně zonální. Může uzavírat ilmenit a rutil. Dnes se setkáme zpravidla s šedými zrny o velikosti do 1 cm.

Chemické složení pegmatitu lze charakterizovat vysokým zastoupením K2O a CaO a nízkým obsahem MgO, poměr K/Rb je vysoký a K/Ba nízký. Složení odpovídá spíše hornině syenitového typu, značnou roli hraje i kontaminace okolním amfibolitem, zvláště v pyroxenové zóně. Netradiční složení pegmatitového tělesa je pravděpodobně i důvodem vzniku korundu, který vznikl v počátečních fázích formování pegmatitu.

V Pokojovících se dají korundy stále najít!


PODMÍNKY PRO EARTHCACHE:



V prípadě, že se rozhodnete vyrazit na odlov této cache, tak Vás žádám - respektujte prírodu a mejte k ní úctu

Pro logování Found it musí být splneno:


1. navštivte skalku, kde se těžil Korund a přiložte ke svému logu na stránce cache, fotografii GPS (prípadne vás) a cedulkou popisující naleziště, nebo skalku, poblíž výchozích souřadnic (pozor na hint pro následující otázky) - FOTO NENÍ PODMÍNKOU

2. poslat na můj e-mail (profil GC) odpovedi (necekejte na schválení logu, mužete logovat Found It a poslat odpovedi, provedu následne kontrolu a pokud nebude neco v porádku, ozvu se ...) na následující otázky:
a) zmerte pomocí Vašeho GPS prístroje nadmorskou výšku naleziště
b) zjistěte jméno a příjmení autora cedulky, popisující naleziště (pravý dolní roh cedulky, viz hint, na tabulce najdete i všechny další odpovědi)
c) kdy bylo naleziště objeveno
d) jaká maximální velikost soudečkovitých krystalů korundu byla nalezena
e) který nerost se zde ještě vzácně našel


Prosím pošlete odpověď za každý Found It log zvlášť. Hromadné logy bez zaslaných odpovědí mažu (zjednodušeně, co log FI, to e-mail mě :-) ). Díky za pochopení.

Přeji úspěšný lov!



Additional Hints (Decrypt)

prqhyxn wr hzvfgran an fgebzr, ivm SBGBUVAG

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)