Skip to content

1807 Traditional Geocache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplňeny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Voyager Reviewer - reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 8/29/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška v samotném středu obce Senorady připomíná historii, pověsti a události obce Senorady.


Každého rána senoradští s překvapením zjišťovali, že kameny na stavbu kostela zmizely a vždy se objevily až v sousedním Mohelně. Kdo mohl přes noc bez povšimnutí takové množství kamenů odvozit? To nebylo v lidských silách. A tak se zrodila pověst o andělech, kteří v noci kameny přenášeli, aby se tak vyplnila Boží vůle postavit společný kostel v Mohelně. Senoradským tedy nezbylo než postavit ze zbylých kamenů alespoň malou kapličku. Tehdy se psal rok 1807..

Pověst o kapličce

Jednou z nejzajímavějších pověstí o obci Senorady je ta, která vypráví o stavbě senoradského kostela. Traduje se, že senoradští si chtěli postavit vlastní kostel. Možná se jím nelíbilo, že patří pod farnost mohelskou a nebo se jim jen nechtělo chodit každou neděli pěšky do kostela, který stojí v sousedním, asi pět kilometrů vzdáleném, Mohelně. První zmínka o kostele pochází z roku 1234, kdy Přemysl Otakar II. daroval patronát místní fary se všemi příjmy ženskému klášteru v Oslavanech. Senoradští tedy s vidinou vlastního kostela začali shromažďovat stavební materiál k vytoužené stavbě. Základním stavebním prvkem podobných staveb byl v té době kámen. Kámen pravděpodobně získávali z blízkých koryt řek, nebo ze zřícenin hradů Levnov a Kraví hora. Kámen před stavbou shromáždili v místě, kde měl nový kostel stát. Jaké však bylo jejich překvapení, když ráno kámen na svém místě nenašli! Pátrali, kdo všechen ten kámen mohl přes noc ukrást a odvozit. Nakonec zjistili, že kámen je složený v Mohelně u tamního kostela. Naložili jej tedy na vozy a opět odvezli zpátky do Senorady. Celá věc s tajemným nočním přesunem se ještě několikrát opakovala a senoradští nebyli schopni kámen v obci uhlídat. Prvně podezřívali mohelské, že jim kámen kradou, ale přepravit takové velké množství kmene a ještě po tmě v noci bylo nad lidské síly. Začalo se tedy věřit, že kámen do Mohelna v noci přenášejí andělé. Možná, že je některý z nočních hlídačů zahlédl, možná že šlo jen o představu a vysvětlení jinak těžko pochopitelného jevu. Senoradští v tomto zázraku viděli Boží vůli a rozhodli se z navoženého kamene postavit boční loď mohelského kostela. Tato chrámová loď opravdu stojí a dodnes nese přízvisko „senohradská“. Možná, že senoradským andělé trochu toho kamene v obci zanechali, protože dodnes na návsi obce Senorady stojí kaplička, která na sobě nese rok 1807 a kterou si snad senoradští postavili ze zbylých kamenů určených ke stavbě kostela. Fakta, která můžeme doložit, jsou pouze ta, že se obec Senorady účastnila na opravách kostelní věže a fary mohelského kostela, a to v letech 1832-1845. To již však kaplička na návsi stála.

A ještě jedna o stopách ve skále..

Nejstarší senoradskou pověstí, nebo spíše legendou, bude asi ta o stopách ve skále u kantýny. Asi na půli cesty mezi obcí Senorady a senoradským mlýnem stojí kantýna a naproti ní za potokem je několik skal. A právě na skále, která se nachází za lávkou hned u potoka, můžete najít několik stop. Jedna z nich má tvar kopyta, druhá vypadá jako stopa dospělého člověka a ta třetí je od malého dítěte. Ve vsi se kdysi vyprávělo, že jsou to stopy svaté rodiny. Podle biblického příběhu totiž svatá rodina musela opustit Palestinu a uprchnout před králem Herodem do Egypta. A podle senoradské legendy měli při svém útěku jít právě přes údolí řeky Oslavy a zde také měli zanechat v kameni stopy. Na tomto snímku můžete některou ze stop najít. Stopa kopyta by pak měla být od osla, na kterém se vezla Maria, stopa dospělého muže byla Josefova a dětská stopa malého Ježíše. Druhá pověst však říká, že stopu kopyta zde otiskl čert, z nedalekého, necelých 100m vzdáleného, čertova komínu. Čertův komín je i v těch nejslunečnějších červencových dnech tmavý a bez světla. Často je také zahalen mlhou a z jeho skalních dutin stoupá chlad.

Vzkaz z kopule kapličky

Při příležitosti opravy kapličky byla sundána věžička, ve které byl nalezen vzkaz z roku 1955 vytvořený při předešlé rekonstrukci. Kým byl zapsán již není zřejmé, jelikož jediná tato součást vzkazu se nedochovala. Pochválen buď Ježíš Kristus! Budoucím čtenářům tohoto listu pozdrav s přáním všeho dobra. Důkladná oprava této zvoničky byla provedena v červnu 1955. Předsedou místního národního výboru v Senoradech byl tehdy Jan Dohnal ze Senorad. Duchovní správu farnosti obstarával Jan Nep. Noha, děkan a farář v Mohelně. Zednickou práci pod dozorem státního památkového úřadu v Brně provedli ochotně zedníci ze Senorad. Pokravačstkou práci provedl František Nováček, pokryvač v Mohelně. Klempířské práce provedl Vilém Jonáš v Mohelně. Na opravu přispěl krajský národní výbor v Brně a místní občané. Nechť je zvonička na další staletí ozdobou obce a zvonek její nechť vyzvání ke cti a slávě Boží a radosti P.Marie a hlásá pokoj a mír v obci a celé naší drahé vlasti! Tento kousek papíru pochází z ruční výroby ve staré papírně u Mohelně z roku 1850.

Významné osobnosti obce:

Ctibor Zárubský Kepina z Hofeřic

Od roku 1591 užíval dvora v Senohradech Ctibor Zárubský Kepina z Hofeřic, regent a nejvyšší správce maršálství Krumlovského. V roce 1591 totiž prodali bratři Šťastný a Ctibor Zárubští statek a dvůr v Červené Lhotě Smilu Osovskému a tak se Ctibor Zárubský přestěhoval do Senohrad. Píše o něm i Karel st. z Žerotína v důvěrném listě k Jetřichovi z Žerotína r. 1591, aby mezi jinými pozdravil jediného přítele jeho, Ctibora Zárubského z Hofeřic, regenta a nejvyššího správce maršálství Krumlovského a šibala na věky věkův Amen. Zárubští z Hofeřic přídomku užívali podle Hofeřic, zaniklé vsi jihozápadně od Okříšek, příjmení podle svého pozdějšího vlastnictví, vsi Zárubic u Myslibořic, jihovýchodně od Třebíče. V druhé polovině 16. století – po zrušení kláštera – Zárubští z Hofeřic vlastnili Červenou Lhotu jako statek na manství Smila Osovského z Doubravice na Třebíči. Po Hofeřicích psali se ještě dlouhá léta potomci Jindřichovi, kteří zdědili Zárubice u Myslibořic, jak svědčí náhrobní kámen Jindřicha Zárubského, který ve jménu užívá i Červenou Lhotu, v kostele brtnickém: Tuto leží pan Jindřich Zarubský z Hofeřic a na Červenej Lhotě, který svůj život dokonal v sobotu po všech Svatých léta Páně 1571.

František Lemberk

..průvod dobrovolných hasičů se zastaví před hasičskou zbrojnicí, dechová hudba, která průvod doprovází utichne a dva členové sboru položí květiny k pamětní desce, ustoupí do strany a v pozoru vyslechnou státní hymnu, pak se zařadí do průvodu a pochodují zpět.. Vždy o senoradské pouti probíhá průvod dobrovolných hasičů a kladení věnců k pomníku obětem 1.sv. války a k pamětní desce Františka Lemberka. František Lemberk byl řídícím učitelem obecní školy v Senoradech a sloužil také jako velitel hasičů. Narodil se 12.12.1894 v Tuří, okr. Jičín a zemřel 16.6.1942 v Brně v Kounicových kolejích. Stal se obětí druhého stanného práva. Po jeho popravě v Kounicových kolejích následovalo zpopelnění v Krematoriu města Brna 17. června 1942. František Lemberk se v období protektorátu zapojil do protifašistického odboje.

Josef Matoušek

Josef Matoušek se narodil 18.3.1906 v Senoradech. Byl synem Františka Matouška a Marie, rozené Adamové. Měl bratra. Oženil se s učitelkou Vlastou, rozenou Urbanovou (29.8.1907) ze Žďáru nad Sázavou, s níž měl dceru Marii (1.3.1934), která se narodila v porodnici U Apolináře v Praze, kde už v tu dobu Matouškovi bydleli. Od příchodu do Prahy J. Matoušek několikrát změnil místo svého bydliště, delší dobu pobýval až v ul. Na Zástřelu 10/766 ve Střešovicích. Působil jako státní profesor na Obchodní akademii Dr. Petra Zenkla v Praze 10 – Karlíně, s platem asi 1600,- měsíčně. Učil zde od 1.9.1929. Byl lektorem těsnopisu na Karlově Univerzitě a vydal několik prací z oboru. V letech 1936 – 1941 zastával práci šéfredaktora nové řady časopisu Těsnopisný zpravodaj, který vycházel v Praze a taktéž měl na starost přílohu k listu – Mladý stenograf, určenou pro těsnopisce – začátečníky. Toto periodikum tisknul Jan Válek na Praze 2, roku 1941 bylo vydávání úředně zastaveno.

Additional Hints (Decrypt)

Wnxb qngry :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)