Skip to content

Y - protektoratni mincovna / Y - protectoral mint Multi-cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 8/27/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Multina venovana malo zname protektoratni mincovne v Lyse nad Labem. Listing je pomerne dlouhy, pozor pri exportu pres ruzne SW.


Nez zacnete lustit:

Tato kes je urcena predevsim rodicum s detmi. Kazda stage obsahuje 1 "dospelacky" a 1 detsky ukol. Pokud si deti nebudou vedet rady, rodice mohou otazku vyuzit jako "skola hrou" :-) Lusteni vyzaduje domaci pripravu nebo internet v mobilu s sebou :-) Podle rychlosti zvladani jednotlivych ukolu vam zabere asi 1 hodinu (nebo vice), delka trasy je cca 2,5 km. Vsechny stage i finalka jsou pristupne i vozickarum. Finalka neni, opakuji neni pristupna 24/7, ale pouze v urcitych casovych usecich. Start multiny je na sice verejne pristupnem soukromem pozemku, ale pristupova cesta je neprujezdna pro auta a majitele nemaji radi, kdyz se o to nekdo pokousi, tak to prosim respektujte (stejne by se vam to nepovedlo :-)) V terenu pak budete zjistovat jednak indicie pro vypocet finalnich souradnic, jednak pismena, z nichz na konci slozite kod, ktery vam zpristupni samotnou kes. Tak, a ted uz k vlastni kesi...


POZOR! Na podzim 2017 rekonstrukci domu na stage c. 2 zmenena situace, proto 26. 11. 2017 zmenen popis stage 2, otazka u stage 2 i konecny vzorecek pro vypocet finalnich souradnic.

Stage 1: mincovna

Nachazite se pred tovarnou Kovona, jejiz historie inspirovala tuto kes. Tovarna v Lyse nad Labem byla zalozena r. 1913 firmou Vichr a spol. jako pobocka hlavniho zavodu v Duchcove (1899, Antonin Vichr), původním výrobním programem duchcovské matky bylo stavební kování a vruty.

Logo firmy Vichr a spol.

Petr Vichr zvazoval nekolik mist pro rozsireni vyroby, Lysa nakonec zvitezila diky napojeni na zeleznici a sve blizkosti k Praze. Vystavba tovarny i jeji zarizovani pokracovalo rychle, presto vyroba byla spustena az nekolik mesicu po zacatku 1. svetove valky, na sklonku roku 1914.


Budova mincovny, stav z r. 1982. Obrazek prevzat z Numismatickeho sborniku c. 18/1989.

Puvodni vyrobni program drobneho zelezneho naradi do domacnosti (naradi ke krbu, lopatky, vesaky, policky apod.) tak byl zahy doplnen o vyrobu vojenskych nemocnicnich posteli. Prave tato valecna vyroba dala impuls k povalecne produkci tehdy vysoce moderniho trubkoveho chromovaneho nabytku a nerezoveho kovani. Tento sortiment byl velmi uspesny, nabytkem z Lyse byl vybaven napr. tehdejsi prezidentsky salonek prazskeho letiste, cinske velvyslanectvi v Brne nebo luxusni sanatoria. Vedle toho firma vyrabela ale i kancelarsky nebo skolni nabytek - prestizni dodavkou bylo napr. vybaveni tehdy nove postavene Masarykovy chlapecke skoly (1939), dnesni ZS Bedricha Hrozneho v Lyse.

Ukazky nabytku vyrabeneho mezi valkami.

V mezivalecnem obdobi byly Vichrovy tovarny v Duchcove a Lyse s celkovym poctem zamestnancu 700–800 osob (jen tovarna v Lyse 460–500) jednim z nejvetsich zamestnavatelu tohoto druhu v CSR. Roku 1928 jiz tovarna disponovala majetkem 5 milionu K. V te dobe byl majitelem stale Petr Vichr, prokuristy byli Frantisek Vichr, Stanislav Vichr a Vaclav Sredl. Roku 1938 byla spolecnost se zpetnou platnosti od r. 1935 premenena na akciovou spolecnost. Ovsem uz 17. brezna 1938 se zacalo cele strojni vybaveni tovarny v Duchcove stehovat do Lyse, podobne jako i jine tovarny ze zabranych Sudet. Roku 1942 byla pro delniky pracujici v tovarne postavena nova kuchyn a jidelna, v 1. patre nad jidelnou se nachazely sklady zbozi a montovna.

V mezivalecnem obdobi se mince mlade republiky razily ve slovenske Kremnici. Ve 2. polovine 20. let bylo rozhodnuto obnovit mincovnu v Praze a roku 1927 zacaly plany na vystavbu nove, moderni budovy. K tomu uz vsak nedoslo. Po odtrzeni Slovenskeho statu od CSR dne 14. brezna 1939 a vzniku Protektoratu Cechy a Morava o den pozdeji prisly ceske zeme o dosavadni mincovnu v Kremnici a zaroven byl stanoven konec platnosti ceskoslovenskych minci na 31. 7. resp. 30. 9. 1941. Proto bylo treba zridit mincovnu novou. Z duvodu velmi podobnych prvotni volbe Petra Vichra bylo rozhodnuto razit mince prave v Lyse nad Labem.

Mince 10 hal., foto prevzato z www.rychtera.cz.

Mince 20 hal., foto prevzato z www.rychtera.cz

Slo o mince v hodnote 10, 20 a 50 hal. a 1 Kc o velikosti 17-23 mm. Razidla minci dodala prazska firma Karnet-Kysely a spol. a pri vyrobe byla velmi prisne evidovana - nesmela opustit tovarnu a pokud se nepouzivala, byla zamcena v trezoru. Platidla byla provizorni, proto byly mince razeny z pomerne nekvalitniho materialu - zinku (dodavalala firma Stabenow Celakovice), ktery rychle oxidoval. Do dnesnich dni se kvuli tomu zachovalo jen velmi malo tehdejsich minci v dobrem stavu. Prvni mince se v Lyse zacaly razit v cervnu 1940 (pro mincovnu byl vyuzit objekt byvale tovarni truhlarny), posledni serie vznikala jeste v tydnu mezi 24. az 29. zarim 1945; v roce 1945 vsak nebyl zmenen letopocet na raznicich, proto patrne neexistuji zadne mince s timto letopoctem. Vsechny mince maji na rubu ceskeho lva a napisy "Bohmen und Mahren" a "Cechy a Morava", na licni strane jsou zastoupeny nektere slovanske symboly:

  • 10 hal. – Karluv most s Vltavou,
  • 20 hal. – obilny snop, srp a lipova ratolest,
  • 50 hal. – 2 snopy a 2 lipove ratolesti,
  • 1 Kc – lipove ratolesti.

Mince 50 hal. Foto prevzato z www.rychtera.cz.

Mince 1 K. Foto prevzato z www.rychtera.cz.

Pokud se pametnikum tyto motivy zdaji povedome, jste na spravne stope: vsechny mince navrhoval Otakar Spaniel a Jaroslav Eder. Definitivni podobu halerovych minci pak schvalil Karl Hermann Frank. Mezi valkami byla ceskoslovenska mena kryta zlatem, 1 koruna odpovidala 0,03–0,04 g zlata, prepocteno na dnesni menu priblizne 25 az 33 Kc. Po zrizeni Protektoratu Cechy a Morava byla mena politickym rozhodnutim razantne devalvovana v pomeru 10:1 (koruna : marka), hodnota 1 valecne koruny tedy odpovidala priblizne 2,50–3,30 Kc dnesnich.

Mince byly vyrabeny ve dvousmennem provozu. Pracovni doba byla 6 dni v tydnu (krome nedele) od 4.30 do 13.00 a od 13.00 do 21.30 hod., pote nasledoval jeste uklid a cisteni stroju. Tydne firma vyrobila okolo 600 tisic kusu minci, pozdeji az 1 milion 200 tis. kusu. Je tedy zrejme, ze jejich spotreba v obehu byla opravdu velka. V kazde smene pracovalo 28 zamestnancu + 1 dalsi, ktery pocital a balil vyrobene mince, byl organizacne zarazen mimo smenu. Smenu tvorili:

  • 2 urednici,
  • 2 nastrojari,
  • 1 lisar plotnicek (plotnicka = kulaty polotovar, z nejz razbou vznika mince),
  • 8 lisarek,
  • 3 podavacky,
  • 3 lide na podavani plotnicek,
  • 2 cistici plotnicek,
  • 1 zamestnanec na rovnani plotnicek,
  • 1 zamestnanec na prevazovani minci,
  • 3 na prebirku minci,
  • 1 na zasivani sacku pro prepravu minci,
  • 1 na rozvazeni plotnicek.

Je tedy zrejme, ze pri vyrobe byl pomerne velky podil rucni prace, stroje byly vyuzivany pouze pro vlastni praci s hrubym materialem a razbu.
Podil muzu a zen zamestnanych pri vyrobe minci byl zhruba 1:6. Hodinova mzda jednotlivych profesi byla nasledujici:

  • nastrojar 4,60-8,40 K/hod. (dle delky praxe),
  • lisar plotnicek 3,60-5,30 K/hod., lisarky 1,50-3,60 K/hod.,
  • podavačky plotnicek (fyzicky velmi narocna prace) 2,10-3,40 K/hod.,
  • rovnani plotnicek 2,50 K/hod.,
  • prebirani minci 2,30 K/hod.,
  • zasivacka sacku 2,20 K/hod.,
  • baleni minci 3,60 K/hod.

Ve srovnani se mzdami a cenami te doby slo o mzdy male, nekteri autori dokonce mluvi o mzde "hladove". Mzdy vsak byly soucasti smlouvy o dilo na vyrobu minci (resp. kalkulovane naklady na vyrobu, tj. byly regulovane) a pri jejich zvyseni mela firma Vichr a spol. narok na promitnuti tohoto zvyseni do ceny dodavaneho zbozi. Halerove mince byly dodavany odberateli za cenu 62,48–87,- K/1 000 kusu (dle druhu mince), a to vcetne 2% (!) dane z obratu (obdoba dnesni DPH). Korunove mince se zacaly razit az v r. 1941. Pocatkem roku byl projednavan graficky navrh, pricemz nemecke urady mely namitky proti navrzenemu zobrazeni znecky se srpem. Definitivni motiv schvali na prelomu zari a rijna 1941 po svem nastupu az Reinhard Heydrich, a tak se korunova mince zacala vyrabet az od 14. listopadu 1941. Celkem jich bylo vyrobeno pres 100 milionu kusu, a to za cenu 107,- K/1 000 kusu vc. 2% dane z obratu. Do konce roku 1941 pak byly stazeny z obehu vsechny dosud jeste pouzivane mince ceskoslovenske.

Za celych 5 let bylo v Lyse nad Labem vyrobeno celkem 85,25 mil. kusu minci 10 hal., 112,7 mil. kusu minci 20 hal., 57,4 mil. kusu minci 50 hal. a 106,5 mil. minci 1 K. Razba minci pokracovala i po konci 2. sv. valky, jeste do zari 1945 byly vyrobeny dalsich 4,75 milionu minci ruznych hodnot. Vyrobene mince se odesilaly jednou za 4 dny do Narodni banky Cech a Moravy, nejdrive autem, pozdeji z duvodu uspory pohonnych hmot vlakem. V obou pripadech hradil naklady na doprovod a rucil za prepravu vyrobce, tedy firma Vichr a spol. Produkce minci byla ukoncena v koncem zari 1945, avsak protektoratni mince se pouzivaly i po valce. 29. unora 1948 zacaly byt stahovany z obehu prvni druhy (20 a 50 hal.), posledni pak k 31. 12. 1951 (10 hal. a 1. K).

Ceske protektoratni mince byly jedinymi mincemi okupovanych zemi, ktere na sobe nesly take nemecky napis. Valecne mince polske, francouzske, holandske, norske apod. byly vsechny razeny pouze ve svych materskych jazycich. Zinek, pouzity pro vyrobu minci, je z hlediska uzitneho pro mince kov nevhodny a nekvalitni. Bylo tomu tak proto, ze se uz od sameho pocatku jednalo o mince provizorni, ktere mely byt v prubehu nekolika malo let nahrazeny mincemi nemeckymi (sjednoceni trhu a meny).

Vyroba minci v Lyse probihala v letech 1940–45, spusteni kese tedy bylo naplanovano na 75. vyroci zahajeni vyroby resp. 70. vyroci jejiho ukonceni.

Ukol 1 – dospely: Urcete skupinu prvku (oznacuje se cislici a pismenem), do niz patri zinek, a vyjmenujte latinske nazvy vsech 4 zakladnich prvku teto skupiny. Vsechny latinske nazvy prvku seradte podle abecedy. Urcete 2. pismeno 1. nazvu a to si zapiste, budete ho potrebovat.

Ukol 1 – detsky: Spocitejte hodnoty vsech 4 minci, ktere se v Lyse nad Labem razily, vynasobte 100 a provedte ciferaci. Cislo si zapiste, budete ho potrebovat (cislo W pro vypocet souradnic). V abecede potom urcete pismeno, jehoz poradi v abecede odpovida cislu, ktere jste vypocitali. (CH se za pismeno nepocita.) Pismeno si take zapiste.


Stage 2: domy pro zamestnance

Foto: autor

Temer ihned po ukonceni 1. svetove valky se zacala opet rozmahat civilni vyroba v Lyse. V roce 1920 dal majitel tovarny postavit na tovarnich parcelach domy pro ubytovani delniku. Stavba, provadena firmou Slechta a Herajn z Lyse nad Labem, byla ukoncena 28. 12. 1921 s povolenim obyvani (kolaudace) v unoru 1921. Domy nesly pomerne charakteristicke prvky - mely velke mnozstvi malych osmibokych oken (kazdy dum celkem 8), vstupni vchody byly zdobeny kaskadovite ustupujicimi portaly, stejny prvek se take opakoval u vikyru. Vsechna okna byla chranena vystupujicimi rimsami s ozdobnymi ctyrbokymi jehlany, charakteristicke geometricke fasadni ozdoby byly take na prednich i zadnich stenach obou staveb. Vsechny tyto puvodni prvky v prubehu rekonstrukce v letech 2016-17 odstraneny, domy byly zatepleny a vybaveny novou fasadou, ktera se nyni nijak nelisi od vedle stojici moderni vystavby.
Domy mely prizemi, 1. patro a zpola obyvatelnou pudu. V kazdem z domu bylo dle stavebnich planu 10 bytu - 4 v prizemi, 4 v 1. patre a 2 v podkrovi, pricemz zbyvajici cast podkrovi byla vyhrazena pude na suseni pradla. Kazdy byt se skladal z predsine cca 3 m2, odkud se vstupovalo do kuchyne 20 m2 a do jednoho pokoje o rozloze cca 22 m2.

Statni okresni archiv Nymburk se sidlem v Lyse nad Labem, fond Berni urad Podebrady: stavebni plany domu c. p. 800 Lysa nad Labem, 1920, bez inv. č. Povoleni zverejnit tuto fotografii poskytnuto pouze pro ucely teto kese, dalsi sireni nebo vyuziti teto fotografie k jinym ucelum nez v teto kesi NENI DOVOLENO.

V kuchyni i v pokoji bylo po 1 okne a ke kazdemu bytu take nalezela samostatna spiz. Vytapeni na tuha paliva bylo take pro kazdy byt samosatane. Pro kazde patro byla k dispozici 2 samostatna WC. Jak dispozicni cleneni, tak technicke vybaveni bylo v ramci tehdejsiho zamestnaneckeho ubytovani na celkem solidni urovni. V pozdejsich letech byly zrejme na dosud nevyuzite casti pudy vystaveny dalsi 2 byty, takze kazdy z domu jich mel 12, v kazdem z domu zilo priblizne 60 osob. K bytovym domum take prilehaly male chlivky a hospodarske stavby. Zajimavosti je, jak jiz tehdy byla podporovana vystavba tohoto druhu bydleni: majitel domu –- firma Vichr a spol. – byl az do r. 1941 osvobozen od platby dane z nemovitosti (tehdy daň domovní).

Ukol 2 – dospely: Prvky jakeho stavebnim stylu nesly oba domy?
- secese
- moderna
- kubismus
- funkcionalismus
Ze spravne odpovedi si zapiste 2. a 5. pismeno.

Ukol 2 – detsky: Kolik kominu maji nyni oba domy dohromady? (= X)


Stage 3: Vichrova vila

Dosli jste pred zelenou vilu. Dodnes se nazyva "Vichrova vila". Jak napovida jeji nizke cislo popisne, patri dum na teto parcele k jednem z nejstarsich v Lyse nad Labem.

Vichrova vila – stav 2014. Foto autor.

Kdysi zde staval maly domek o 3 obytnych mistnostech. V roce 1907 je zde vsak jiz je zbořenina a rozvaliny, coz r. 1910 navstevou na miste osvedcila 4clenna komise C&K uredniku; na zaklade jejich zjisteni cinila dan z nemovitosti (v podstate jen parcely) tehdejsich 4,20 K. V r. 1910 bylo tehdejsi majitelce Vojtisce Zabehlicke ze Sadove vydano povoleni ke stavbe nove budovy – rodinne vily. Ta tehdy mela pouze prizemi a 1. patro (+ sklepy), ale k tomu i dodnes charakteristickou vezicku. O tom, ze se jednalo na svou dobu vpravde luxusni stavbu, svedci mj. i domaci osobni vytah, ktery byl od pocatku soucasti planovane stavby. Po dokonceni stavby byla majitelce vymerena dan z nemovitosti ve vysi 60 K, proti cemuz ovsem ihned 31. kvetna 1910 podava odvolani: dum pry nema 10 obytnych mistnosti, ale jen 8 + 2 neobytne kuchyne, procez by mel byt prerazen do nizsi kategorie luxusu. Misto opet navstivila C&K uredni komise a po provedene prohlidce vsech prostor vily dala majitelce za pravdu a dan snizila na 40 K. Inu, uz pred 100 lety Cesi bojovali s urady :-)

Statni okresni archiv Nymburk se sidlem v Lyse nad Labem, fond Berni urad Podebrady, stavební plány domu c. p. 214 Lysa nad Labem, 1940, bez inv. č.: Stavebni plan pro prestavbu vily v letech 1940–41. Cervene jsou vyznaceny nove planovane konstrukce. Povoleni zverejnit tuto fotografii poskytnuto pouze pro ucely teto kese, dalsi sireni nebo vyuziti teto fotografie k jinym ucelum nez v teto kesi NENI DOVOLENO.

Nekdy okolo roku 1925 prechazi vila na firmu Vichr a spol. Byt je vila oficialne vedena jako "urednicky dum", evidentne jde o soukromy byt majitelu tovarny. Zvyklosti majitelu firem v nakladani s majetkem jsou v prubehu veku stale stejne :-) V letech 1940–41 prochazi vila rozsahlou prestavbou (firma Bretislav Slechta z Lyse nad Labem), kdy misto dosavadniho podkrovi je pristaveno 2. patro (mansardovy typ strechy) a pocet pokoju je rozsiren na celkem 16. Vsuvka – odmena pro ty, kteri ctou cely listing: kontrolni soucet vsech cislic v kompletnich souradnicich finalky je ctyricet sedm, konec vsuvky. Rekonstruovan a rozsiren je take vytah a veskere technicke vybaveni budovy. Na kazdem patre je (krome pokoju) satna, samostatne WC a samostatna koupelna s druhym WC, vanou i sprchovym koutem, jakoz i pokoj pro sluzebnictvo navazujici na kuchyn. Jednotlive pokoje jsou pruchozi (jak bylo v te dobe obvykle), i kdyz kazdy ma take vlastni vstup z haly. Zatímco v původní části vily jsou jen "pokoje" nebo "ložnice", v novem 2. patre je videt progresivni dispozicni posun: je zde veden "obyvaci pokoj" a 2 "svobodarny", patrne pokoje pro hosty. V kuchyni je jiz dokonce planovana lednicka, vykrik tehdejsi techniky :-) V roce 1948 zde byla zrizena materska skolka, nyni zde jsou ordinace praktickych lekaru a stanice Zachranne sluzby.

Ukol 3 – dospely: Komu vila patri dnes?
1) potomkum rodiny Vichrovych (Y = 1)
2) Kovone (Y = 2)
3) Zachranne sluzbe (Y = 3)
4) mestu Lysa nad Labem (Y = 4)

Ukol 3 – detsky: Jaky strom roste v zahrade vily na rohu ulic Masarykova a Zahradni?
- borovice
- smrk
- jedle
- modrin
Ze spravne odpovedi si zapiste 1. a 3. pismeno.


Stage 4: meteostanice

Toto misto nema s mincovnou a Vichrem nic spolecneho, krome toho, ze meri take – silu vetru :-). Ale udaje zde ziskane budete potrebovat pro dokonceni vypoctu finalky (a detem tu treba muzete vysvetlit problematiku kladnych a zapornych cisel), tak hura do toho...

Ukol 4 – dospely: Kolik stupnu tepla maximalne muze ukazovat teplomer? (=Z)

Ukol 4 – detsky: V nize uvedenych dvojicich se nachazi jedna velicina, kterou ukazatele NEmeri. Ve které dvojici je uvedena?
- tlak, rychlost vetru
- vlhkost vzduchu, rosny bod
- teplota, mnozstvi srazek
Z urcene dvojice si zapiste 2. pismeno.


Podekovani:

Pri zpracovani tematu teto kesky jsem se zadostmi o informace otravovala hodne instituci :-) Podekovani za vstricnost a ochotu patri zejmena:
Okresnimu archivu v Lyse nad Labem – p. Michalu Reznickovi.
Muzeu v Lyse nad Labem – p. Ondreji Rasinovi

Dale jsem cerpala z techto zdroju:
Numismaticky sbornik c. 18/1989
Almanach 75 let otevreni Masarykovy mestanske skoly chlapecke, vydala ZS B. Hrozneho 2011
Ceska narodni banka
www.rychtera.cz – obrazky minci pouzite v tomto listingu. Na tomto webu se take muzete dozvedet dalsi podrobnejsi technicke informace o lyskych mincich.

Zvlastni podekovani V&F family a Pepe.cz za betatesty a trpelivost pri odladovani me prvni kesky :-)


Final:

Kod: Pokud jste lustili spravne, ziskali jste celkem 7 pismen. Slozte z nich slovo, ktere vam zpristupni finalku. Aby to nebylo tak tezke, napovim vam, ze samohlasky jdou po sobe (deti vedi :-)

Vypocet finalnich souradnic:


Pozor, dne 26. 11. 2017 novy vzorecek!

N 50° 12.(X+Y)*(W+Y)

E 14° 50.(X+Y)*Z+W*Y

V cilove oblasti signal hodne lita, proto vrele doporucuji pred hledanim finalky zkontrolovat souradnice na mapy.cz nebo maps.google.com, at vite, kde presne mate hledat. Keska je bezpecna, je tedy vhodna pro ulozeni travelbugu apod. Soucasti kese je tuzka a plateny pytlik, ten prosim nebrat :-) Dobry lov! :-)

EDIT 23. 5. 2016: Do logbooku kese Quiz - filmy byla vlozena napoveda pro vyzvednuti teto kese. Prectete si desky logbooku.

Additional Hints (Decrypt)

Svany: manpxn pnwh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)