Skip to content

Vlctejn Mystery Cache

Hidden : 4/13/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá mystery keš vás zavede ke zřícenině hradu Vlčtejn.


Vlčtejn


První zmínka, která se pravděpodobně váže k Vlčtejnu pochází z roku 1284 jako o Wildensteinu (divoké skále). Kolem roku 1360 to byla pouze dřevěná stavba, přebudovaná až Rožmberky na kamenný hrad dnešní podoby. Roku 1421 byl hrad obsazen bez odporu husity a správcem jmenovám Bohuslav ze Šamberka, hejtman Táboristů. V držení husitů zůstal do bitvy u Lipan. Po roce 1446 byl sídlem Bedřicha z Donína, předního českého válečníka, v roce 1450 přitáhl do zdejšího kraje Jiří z Poděbrad proti jednotě Strakonické. Dne 11. června tého roku se na Vlčtejně účastnili jednání nejvýznamnější čeští páni a rytíři, strakoničtí s doprovodem 300 jízdních. Bylo sepsáno smíření mezi dvěma znesvářenými stranami katolickou a podobojí tzv. Vlčtejnská (či Vildštejnská smlouva).

Lubomír Herc: Vildštejn, olej na plátně, 66×67 cm, Archive Central European castle Luxembourg

 

Vlčtejn koupil Jan Varlejch z Bubna (15141525) s městečkem Blovice, ale zároveň jako majitel vystupuje Jan z Roupova, který od Bedřicha z Donína koupil Spálené Poříčí a Žákavu. Syn Jana z Roupova Kryštof prodal Vlčtejn Janu Hradišťskému z Hořovic. Jeho dcera Markéta Karlova z Hořovic vlastnila i blízké Hradiště u Blovic a oba statky spojila. Manžel Markéty Karlovy z Hořovic, Petr Tobiáš Karel ze Svárova, hlasoval pro Fridricha Falckého jako českého krále, a proto po bitvě na Bílé Hořemu byl hradišťánský statek zkonfiskován, ale pak byl vrácen jeho synům. Po jejich smrti získal statek Maxmilián Rudolf z Gutštejna, manžel zemřelé dcery Kryštofa Rudolfa. Nový majitel neměl potomky, a tak statky získala jeho vdova Polyxena Kateřina Vratislavová z Mitrovic, jež se znovu provdala za Jana Josefa z Újezda. Po vymření rodu získali Hradiště a Vlčtejn Krakovští z Krakova. Roku 1872 přešel majetek do držení rodu Pálffyů.

Vnitřní hrad tvořil patrový palác s polygonálním čelem opevněný od jihozápadu hradbou a od východu skalní stěnou. Hrad obklopovaly dvojité příkopy a valy.Přístup do paláce vedl z parkánu. Předhradí bylo obehnáno obvodovou zdí, která byla součástí hospodářských stavení (konírna, sýpka). Tyto objekty byly kolem roku 1840 rozebrány na císařskou silnici.

1.palác; 2. přihrádek; 3. pomocné objekty a branka; 4. novověká stavba; 5. hospodářská objekt; 6. parkán; 7. původní prostor pro ochotníky; 8.-10. parket, pokladna, WC; 11. jáma v příkopu; 12. vnější příkop; 13. skalní výchozy; 14. vnější val; 15. vnitřní val; 16. vnitřní příkop; 17. kruhová jáma - snad zbytek bergfritu; 18. část zdiva na Heberově plánu

Jako ke každému hradu, tak i k Vlčtejnu se váže mnoho legend a pověstí. Nejznámnější je asi legenda o koženém mostě, který měl spojovat Vlčtejn s Radyní. Příběh, se kterým vás chceme seznámit my je už hodně starý,ale není z tak dávných časů, aby legendou byl. Přesto vás určitě bude zajímat..

V jedné blízké vesničce se pět chlapců – prvňáčků – stávalo každé odpoledne partou hrdinných rytířů, kteří se svými meči bránili svůj hrad (stodolu rodičů jednoho z chlapců) i celou ves v okolí. Ti chlapci se jmenovali Pavlík, Honzík, Tomáš, Kubík a Míša Jednoho dne se chlapci shodli, že už je nebaví bojovat stále jen sami se sebou a nebo s imaginárními nepřáteli. Přemýšleli co podniknout, až Kubíka napadlo: Dobyjeme hrad Vlčtejn! Uděláme velkou rytířskou výpravu a na jejímž konci bude Vlčtejn připojen k našemu království. Všichni chlapci nadšeně souhlasili a hned začali výpravu plánovat. Ale hned v počátku vyvstal problém. Kdo výpravu povede? Při jejich drobných bojích se ve vedení střídali, ale tohle je něco jiného. Velkou výpravu musí vést jen jeden vůdce. Ale kdo z nich to bude? Shodli, že takový vůdce musí být chytrý, rychlý a hbitý. Soutěžili tedy v běhu, ve skoku do dálky i ve střelbě prakem. Porovnali své výsledky ze školy. Pavlík pomalu běhal, Tomáš se netrefil prakem a Míša dostal ve škole trojku z matematiky. Zůstal tedy Honzík a Kubík Oba byli stejně rychlí, stejně hbití i přesní. Honzík byl lepší v matematice, ale Kubík zas lépe četl. Už si nevěděli rady, jak mezi nimi rozhodnout. Druhý den přišel Pavlík do školy s nápadem. Když nerozhodli schopnosti, tak ať rozhodne štěstí. Přinesl dvě kuželky a kostku z Člověče nezlob se a vysvětlil: Oba chlapci hodí 11x kostkou a kdo z nich dojde kuželkou dál, tak vyhrál. Chlapci zajásali: Výborně! Ale kde vezmeme dráhu pro kuželky, abychom poznali, kdo došel dál? Ale i to měl Pavlík vymyšlené. Vysypeme z desek písmenka a číslice a dráhu postavíme.


Jak řekl, tak udělali. Vysypali na zem písmenka a začali z nich dráhu stavět.


Po chvilce snažení měli hotovo. A jak dráha vypadala? Přesně takhle:


Pak začali chlapci házet. Pravidla byla jednoduchá. Hodí vždy jen jednou, znovu se nehází ani po šestce, nevyhazuje se.

První házel Honzík: 3

Kubík: 6

Honzík: 6

Kubík: 4

Honzík: 3

Kubík: 6

Honzík: 6

Kubík: 2

Honzík: 1

Kubík: 2

Honzík: 5

Kubík: 6

Honzík: 4

Kubík: 2

Honzík: 4

Kubík: 6

Honzík: 3

Kubík: 4

Honzík: 4

Kubík: 3

Honzík: 3

Kubík: 1

 

A jak soupeření dopadlo? Zase nerozhodně! Jak to chlapci nakonec vyřešili už nevíme. Dnes už jsou z nich dospělí muži a žijí neznámo kde a žádné zprávy o jejich výpravě se nedochovaly. Ale hrad zřejmě dobytý byl, je z něho už jen zřícenina a po původních pánech na ně není ani stopy. Jen se vypráví, že při útěku z hradu někde poblíž schovali poklad. A kdo ho najde? Prý jen ten, kdo si  zahraje starou hru s kuželkami.

 

Přejeme příjemné luštění a pohodový odlov!

 

Zdroj: Wikipedia,hradyCZ

Additional Hints (Decrypt)

Mn qibwvglz fgebzrz wrfxlar gehuyh f cbxynqrz fxelin

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)