Skip to content

Pribyslavsky zamek Traditional Cache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše

Alex Reviewer - Reviewer pro ČR

More
Hidden : 3/25/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš drive-in Vás nově zavede na vyhlídku k Přibyslavskému zámku ve kterém sídlí hasičské muzeum, keš sem byla nově přesunuta z důvodu velkého pohybu mudlů a častého vykrádání schránky na původních souřadnicích v těsné blízkosti zámku .


Přibyslavský zámek

 

Historie zámku

 

Nejvýznamnější historickou památkou města Přibyslav je renesanční zámek. Původně zde stával hrad z  2. poloviny 13. století. Jeho prvním známým majitelem byl Čeněk z Ronova, bratr Smila z Lichtenburka. Jelikož se Ronovci stali členy protihusitské panské jednoty, byl hrad roku 1424, při posledním tažení vojsk Jana Žižky na Moravu, rozbořen. Dalším majitelem byl Hynek Ptáček z Pirkštejna, kterému se podařilo hrady Přibyslav a Ronov připojit k polenskému panství. Rozsáhlé dominium vyženil Viktorin z Kunštátu. Páni z Kunštátu pak vlastnili Přibyslav téměř 80let. Hynek z Kunštátu, který byl posledním majitelem panství, je prodal Mikuláši Trčkovi z Lípy. V r. 1538 veškerý majetek koupil Karel z Valdštejna, Přibyslavský hrad v té době pustl.

V roce 1553 se provdala jediná Valdštejnova dcera Kateřina za Zachariáše z Hradce, ten dal zchátralý hrad rozbořit a na nedalekém pozemku zahájil roku 1560 výstavbu nového zámku. Nechal se inspirovat italskou renesanční architekturou, kterou dodnes připomíná II. nádvoří zámku v podobě arkádového ochozu. Ten je tvořen sloupořadím toskánského charakteru. V majetku tohoto mocného rodu byl zámek do roku 1597. Poté byl, jako součást polenského panství, prodám Hartvíkovi Žejdlocovi ze Šenfeldu. Jeho nástupce, syn Rudolf, se připojil ke stavovskému povstání a po Bílé hoře mu byl majetek zkonfiskován. Polenské panství včetně Přibyslavského zámku koupil v roce 1623 kardinál František Ditrichštejn. V držení jeho rodu byl zámek téměř 250 let. V roce 1767 zámek vyhořel, byl opraven a byly přistavěny objekty kolem nádvoří. V roce 1847 zámek opět vyhořel a oprava vtiskla fasádě objektu pozdně klasicistní podobu (např. západní fasáda je pokryta sgrafity, nad vstupem je umístěn erb). Poslední kníže Josef zemřel v roce 1858. K dělení panství mezi jeho čtyři dcery došlo roku 1862. Polnou, Přibyslav a další statky na Vysočině zdědila nejmladší z nich Klotylda Glam-Gallasová. Po její smrti roku 1889 byl majetek rozdělen mezi dvě již provdané dcery Eduardinu a Klotyldu. I přesto byl nadále zámek spravován společně. Za pozemkové reformy v roce 1923 koupila přibyslavský zámek Okresní správa komise v městě Přibyslavi. Zámek byl využit jako bydlení pro občany města a po roce 1948 i jako sídlo několika provozoven. Po roce 1976 převzal zámek federální výbor svazu požární ochrany, aby zde po nutných úpravách vybudoval metodické zařízení s celostátní působností. Po rozdělení republiky převzalo zámek Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

 

Centrum hasičského hnutí

 

Přibyslavský zámek je dnes sídlem centra hasičského hnutí, je majetkem Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, a je zde umístěno největší hasičské muzeum svého druhu ve střední Evropě.  Centrum je metodickým zařízením SH ČMS s celostátní působností, zaměřuje se především na výstavní, archivní a konzervátorskou činnost, dále na dokumentaci a metodickou pomoc v oblasti zájmové činnosti hasičů, jako jsou kronikáři, sběratelé, filatelisté, hudební a divadelní soubory a další.  K prověření zdatnosti, odborné přípravy hasičů přispívají každoročně desítky námětových cvičení a soutěží, které jsou organizovány nejen zde, ale i v dalších okrscích i okresech. V Přibyslavi se také pořádá Pyrocar - největší setkání požárních automobilů, jejich řidičů, strojníků a hasičů v České Republice. Pravidelně je viděno několik stovek požárních automobilů s bohatým doprovodným programem.

V 70. letech 20. století vznikla myšlenka vybudovat hasičské muzeum, jehož součástí by byla stálá výstava požární ochrany. Tento nápad vznikl v souvislosti se snahou zlepšit výchovnou činnost k dodržování požární bezpečnosti mezi širokou veřejností. Zámek se ukázal jako nejvhodnější stavbou, vzhledem k rozloze a umístění. Na jaře v roce 1975 se podařilo uvolnit na zámku dostatek prostoru pro výstavní účely. Samotné otevření stálé výstavy bylo naplánováno na 7. 9. 1975, kdy sbor dobrovolných hasičů v Přibyslavi slavil 100.let výročí svého trvání. Zámek však potřeboval rekonstrukci. Ta započala v roce 1978, po které došlo 10. června 1983 k otevření nové výstavy historie požární ochrany, která dnes představuje historickou i současnou požární techniku. Přestavba celého zámku trvala téměř 15let, a byla slavnostně zakončena 11. ledna 1992. Stála přes 68 milionů korun a bylo při ní odpracováno přes 45 000 brigádnických hodin. Díky ní byly zbudovány výstavní sály, sbírková a odborná knihovna, působiště dokumentaristiky, přednáškový sál, slavnostní sál a další společenské místnosti.

Hasičské muzeum CHH Přibyslav je od roku 2006 nositelem mezinárodního certifikátu "Hasičské muzeum" CTIF. Muzeum zabírá 15 sálů, ve kterých je možno si prohlédnout hasičskou současnou i historickou techniku, stejnokroje, způsoby hašení, několik vozidel, síň mezinárodní spolupráce zemí CTIF s ukázkami stejnokrojů z celého světa, či regionální výstavu Přibyslavsko.

O keši

Keš je nově drive-in, velikost mikro, bez psacích potřeb.  Od ní je pěkný pohled na zámek, keš sem byla nově přesunuta z důvodu velkého pohybu mudlů a častého vykrádání schránky na původních souřadnicích v těsné blízkosti zámku. V případě zájmu neváhejte navštívit zmíněné hasičské muzeum přímo v tomto zámku nebo městské muzeum v Kurfürstově domě, kde sídlí i turistické informační centrum. Děkujeme. Příjemný lov.

Keš kvůli předchozím zmizením dne 7.12.15 změnila souřadnice

Additional Hints (Decrypt)

Zbfg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)