Skip to content

Svatonovice - Schwansdorf Traditional Geocache

Hidden : 5/8/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Svatoňovice - Schwansdorf
Zvu vás, lovce pokladů, do místa, za něž mi možná „poděkujete“
a já sám nevím s úplnou jistotou, proč tak činím

Řekl bych, že je v tom jakási lítost nad vsí, jež mi připadá odstrčená, na okraji zájmu, zapomenutá. Její opuštěnost je násobena také tím, že jižní okraj jejího katastru hraničí s nepřístupným vojenským újezdem Libavá. Ale možná, že nemám úplně pravdu, neboť během posledního průjezdu při instalaci keše jsem u vjezdu do ní zaznamenal úplně novou informační tabuli o mikroregionu Moravice a o kousek níže (neboť ves se od hlavní silnice Vítkov – Hořejší Kunčice č. 442 svažuje k údolí potoka Budišovky) bíle lakované posezení, jakých jsem při další cestě tímto mikroregionem objevil několik dalších.

Možná, že je tato keš též pokusem zviditelnit i něco, co nemá mimo svůj rámec pro ostatní lidi zvláštní význam – vždyť to známe všichni, jak si každý hrabeme na tom svém písečku.
Nakonec mi možná instalace této keše stála za to i proto, že Svatoňovice jsou jistým výchozím bodem do části zdejších oblastí s výskytem dolů na břidlici, proto, že mají vlakovou zastávku na trati Suchdol nad Odrou - Budišov nad Budišovkou a hned u této je počátek zeleně značené turistické trasy a zároveň 13. zastávka na okružní Břidlicové stezce. Kdyby tedy nic jiného, pak Svatoňovicemi prochází z mého pohledu obdivovatele horniny břidlice pěkná naučná stezka, zvaná „Břidlicová stezka“. Z tohoto pohledu jsou Svatoňovice skutečně jen kolečkem ve velkém soukolí, neboť patří k mnoha obcím Vítkovska a Budišovska, v nichž či poblíž nichž se břidlice z hlubin Země dobývala.
Asi je to jen můj pocit, ale zdálo se mi, že k této obci nějak nemohu najít nic zvláštního, tentokrát dokonce ani na obvyklých německých zdrojích, kde dokonce chybí v seznamu obcí dávno zaniklého okresu Moravský Beroun, německy Bärner Ländchen, kam patřila. Na přímý dotaz u německých krajanů jsem nedostal žádnou odpověď. Tak tedy moje postřehy.
Svatoňovice byly svého času (koncem devadesátých let) také mým objektem zájmu při fotografické honbě za kaplemi blízkého i dalekého okolí. Zde nakonec žádná nebyla – ale zaujalo mne, že na budově OÚ visí znak obce s labutí na vodní hladině. Přání jako otce myšlenky bylo hned na světě: Hleďme – tak zde je zdroj německého jména Schwansdorf! Neboť „der Schwan“ = labuť. Proč se Svatoňovice nejmenují Labuťovice, Labutín, Labutí ves? Projitím mnoha zdrojů na Netu se nakonec ukázalo, že u mne šlo opravdu jen o přání jež bývá otcem myšlenky. Dá se říct, že největším potvrzením toho byl nakonec právě jeden německý zdroj, jenž uvádí české i německé prameny vývoje jména obce: česky od roku 1439 Svatoňovice včetně forem jako Swathoniowicze. V německém jazyce toho pohybu bylo mnohem víc a je docela dobře možné, že při tolika přepisech původně delšího názvu jej nakonec někdo zkrátil až na Schwansdorf: 1314 – 1429 Swatonsdorf, 1377 Swatanowicz, Swatandsdorf, 1569 – 1624 Schwadensdorf, 1571 – 1608 Schwattensdorf, 1593 Schawatonsdorf až se konečně roku 1608 vyklubalo Schwansdorf, používané do roku 1945. Jako nepřímý důkaz takového vývoje je možno uvést příjmení jednoho krajana, jež se v jednodušší formě vyskytuje i v mém „rodokmenu“ (a jež nesl můj praděd, poslední ponocný Hladkých Životic, když se ještě jmenovaly Seitendorf – viz keš „Centrum Hladkých Životic“) - Klos. On se jmenuje či spíš píše vlastně skoro nesmyslně Klohs. To však vzniklo cca 200let nazpět špatným opisem psacím švabachem napsaného jména se dvěma ss: Kloss. V psacím švabachu skutečně může „h“ vypadat jako jedna ze tří (!) forem „es“. Holt - kronikáři byli také jen lidi a i když se tehdy krasopis pěstoval mnohem více, než dnes, kdoví, jak někdy příliš zdobné písmo vypadalo. Jistý pan Oldřich Mižďoch, bývalý kronikář Svatoňovic, však pro poučení i pobavení dvě pověsti o vzniku tohoto jména uvádí. Když nic jiného, jsou aspoň docela hezké jako mnoho jiných pověstí, bez nichž by život lidí byl určitě prázdnější. I slavný zdejší kronikář/archivář Adolf Turek však o pověstech uvádí, že jde o nesmysly
Keš umísťuji k tomu nejhezčímu, co ve Svatoňovicích mají – jako ostatně v mnoha jiných vesnicích a vesničkách, neboť i do těch, od „vítězného února“ až do roku 1989, sahalo socialistické stavitelství se svými krychlo-kvádry „beze střech“, vkusně oděnými do „břízolitových“ šatiček. Takže ke kostelu. Ten, jako v mnoha jiných obcích, jež byly uměle a násilně hromadně vylidněny vysídlením v letech 1945 až 1946, nakonec nechali zachránit a rekonstruovat ti, jimž tato obec byla původně domovem, kdo se i přes velkou vzdálenost ustrnuli a vynaložili velké úsilí jak finanční, tak organizační, aby aspoň kostel, část hřbitova a oba památníky za padlé z první světové války byly vytrženy z pomalého rozkladu. Stále ještě krásná je též budova bývalé základní školy, postavená v letech 1905 až 1906 zásluhou fojta Josefa Krebse (viz náhrobek vedle pravé zdi kostela) a stojící hned za kostelem. Ta dnes slouží jako bytový dům.
Po dlouhém hrabání jsem i na tom Netu něco našel, neboli udělal jsem za ty, kdož popisy keší také ČTOU, trochu práce a vkládám sem odkaz, kde se toho dá najít nejvíce, kde jsou podstatné informace. Též proto, že v jednom z těchto zdrojů se uvádí, že Svatoňovice své vlastní stránky nemají.

PÁR POZNÁMEK K "ŽIVOTU" KEŠE:
Odtud nemám ve svém archivu ještě jediný logbook. Keš jsem na původním místě uložení u kostela přesunoval čtyřikrát, ani jedna verze nepřežila.
Proto jsem zvolil jiné místo za obcí, mimo obydlenou část. Zde byly dvě schránky - jedna totální provizorka, vyrobená rychle z toho, co bylo po ruce při neplánované jízdě kolem Svatoňovic. Jakmile to šlo, dodal jsem schránku novou, slušnou - ale i ta byla na tak vzdáleném a opuštěném místě vykradena!!
Proto ji posunuji ještě dále na opět nové souřadnice.
Prosím, vracejte stejně včetně maskování!!! Zdejší zloději asi fakt nespí!


Additional Hints (Decrypt)

Boebifxl cnerm an cenir fgenar prfgl. Mn xhebh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)