Skip to content

Babovicko, poved se mi (aneb proc je pisek zluty) EarthCache

Hidden : 1/1/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Babovicko, poved se mi (aneb proc je pisek zluty)

Uvodem si dovoluji upozornit hned na několik věcí:

Tato earthcache je lovitelna pouze z vodni hladiny. Na ostruvek je zakaz vstupu, pokud ho porusite, muzete na nem potkat racky, zmije, nejruznejsi havet a policii.

Jak se dostat na vychozi souradnice necham na vasem uvazeni. Prosim neprecenujte sve moznosti, schopnosti a berte ohled na rocni obdobi. Zvláště v zimě neriskujte její hledání, pokud si nejste jistí sílou ledu.

Tato earthcache je za snehu lovitelna pouze velmi obtizne. Pokud po ní přesto budete toužit, vezměte si s sebou lopatičku (kyblíček a hrabičky můžete nechat doma).

Do uvodu trochu paradoxne patri i rekapitulace ukolu. Vim, jak je protivne listovat GPSkou sem a tam. Nicmene k jejich uspesnemu splneni si listing prectete, at vite, co mate delat – tohle je opravdu jen pro pripomenuti.

1)      Vychozi souradnice, skala, vyrobek, hornina, premena na pisek?

2)      Plaz, hrst, barvy, castecky - srovnani pisku z ruznych plazi

3)      Adheze a koheze v praxi

4)      Fotky z dobyvani vychozich souradnic

Pisek

Co je to pisek? Co o nem dokazeme rict? Pisek je sypky. Pisek je spousta malych kaminku. Pisek je zluty. Z pisku se daji delat babovicky...

Ale odkud se pisek sype? Kde je hranice mezi kaminkem a zrnkem pisku? Proc je pisek zluty? A jak to, ze drzi babovicka pohromade?

Odkud se písek sype?

Vetsina zrn pisku byla puvodne soucasti nejake vetsi skaly. Skaly se na prvni pohled zdaji byt pevne a tvrde, ale ve skutecnosti jsou na Zemi jen docasnym jevem. Jsou vystaveny nejruznejsim povetrnostnim vlivum, v nasich zemepisnych sirkach hlavne vetru a desti. Mekci skaly jsou narusovany i koreny rostlin, vodou jezer, rek ci potoku. Tomuto jevu se rika eroze a v jejim dusledku se i ta nejvetsi a nejpevnejsi skala v prubehu milionu let rozpadne na malicke castecky.

Odborne receno   piskem se rozumi produkt rozpadu nejruznejsich hornin (hlavne piskovcu), v ruzne mire premistovany, trideny a opracovavany  . Jako pisek se sice nekdy oznacuji i nepremistene produkty rozpadu (zvetravani) hornin, napr. zulove eluvium (tzv. zulovy pisek), ale vetsinou odborne verejnosti je toto tvrzeni odmitano.

Vas prvni   ukol  . Z uvodnich souradnic spatrite maly ostov - z jezera vystupujici skalu. Nebudu se Vas ptat, z jakeho je materialu, to asi tusite uz z tepla domova. Doplujte k ni jeste o kousek bliz a prohlednete si ji ze vsech stran. Verim, ze Vam neda prilis prace nalezt „vec“, ktera vznikla opracovanim jiste horniny - velmi odlišné od té, ze které je skála. Napiste mi, o jaky vyrobek se jedna, o jakou horninu se jedna a jestli se dockate jeji premeny na pisek. Nebojte, az tam dorazite, budete vedet, jen podotykam, ze se nejedna o nic kovoveho, tudiz ani o znacku, ani o bojku.

Kde je hranice mezi kaminkem a zrnkem pisku?

Budete-li hledat definici pisku, narazite treba na tvrzeni, ze „pisek je sypky sediment s ulomky odpovidajicimi velikosti z 80 % psamitum“ nebo ze „pisek je nezpevneny psamiticky sediment s porozitou az kolem 35 %.“ Pokud by Vas nahodou zajimalo, co je psamit, pak vezte, ze se jedna o „klasicky sediment, sypky i zpevneny, slozeny ze zrn piskove frakce.“ Zde se obavam, ze jsme se dostali trochu do kruhu, tak se radeji posuneme dal.

Z nekterych clanku se muzete dozvedet, ze „pisek je smesi drobnych kaminku ruzneho puvodu.“ Je tedy mezi kaminkem a zrnkem pisku opravdu nejaky rozdil? To vite, ze je!   Piskova zrna jsou definovana velikosti mezi 0,06mm a 2mm  . Co je mensi, je prach, co je vetsi, je kamen. Dale muzeme podle velikosti pisek rozlisovat na jemno-zrnny (do 0,25 mm) stredo-zrnny (0,25 – 0,5 mm) a hrubo-zrnny (nad 0,5 mm).

Pokud jste piskovi nadsenci, vezmete si ven pravitko a podelte se v logu o fotky srovnavani piskovych zrn a malych kaminku. Je to ale nepovinny ukol, trapit Vas jim nebudu.

Proc je pisek zluty?

Vetsina pisku je kremenna – jedna se totiz o nejbeznejsi mineral na Zemi. Ciste kremenny (kremicity) pisek neni zluty, ale temer bily. Nenajdeme ho vsak prilis casto. Sednete si v klidu na plazi, naberte si hrst a peclive se do ni podivejte. Pravdepodobne vas prekvapi zrna v nejruznejsich barvach. Kazda barva pochazi z jineho druhu skaly nebo mineralu, ktery se nachazi bliz ci dal od plaze. Najdete barvy od bile pres zelenou, az po nepravidelne tvarovana cerna zrnicka – ta pochazeji s nejvetsi pravdepodobnosti ze sopky, o ktere v okoli rovnez neni nouze. Mezi zrnicky muzete take nalezt zaoblene vapenite „kaminky“, ktere jsou pozustatkem po ulite nektereho z vodnich ci suchozemskych zivocichu.   Nejbezneji ale najdete zrnka zbarvena do zluta, oranzova, hneda ci cervena – ta obsahuji vedle kremiku prevazne zelezo  . Protože jich je nejvic, kdyz si všechna zrnka opet sesypete dohromady, vysledkem bude zlata hromadka ve Vasi ruce.

Vas ukol: pred cestou na uvodni souradnice nebo po jejich navsteve se na chvili zastavte na miste, odkud jste vyrazili. Naberte si hrst pisku a popiste mi, jak barevne castecky v hrsti vidite, jakou maji strukturu, popripade co „nepiskoveho“ je mezi zrnky jeste k nalezeni. Nezapomente k tomu pripsat misto nalezu – pisky na jednotlivych brezich jezera se hodne lisi. Pokud stravite v okoli jezera delsi dobu, muzete srovnat pisky z ruznych plazich a strucne popsat rozdil mezi nimi. Mozna budete sami prekvapeni.

Babovicko, poved se mi!

Kazde male dite vi, ze na placani babovicek ci staveni hradu potrebuje mokry pisek. Ale proc? Vysvetleni je jednoduche, i kdyz vyzaduje alespon zakladni znalost fyziky. Voda je se zrnky pisku spojovana adhezni silou (adheze = prilnavost molekul vody k necemu) a s ostatnimi molekulami vody kohezni silou (koheze = soudrznost molekul vody pospolu). Dalsim faktorem je bezpochyby   treni   mezi jednotlivymi zrnky pisku, ale bez adheze a koheze by ani v nejmensim nepostacovalo.

Vas ukol: vyzkousime si vlastnosti pisku v praxi. Napadum a originalite se meze nekladou, takze je pouze na Vas, jak si s neposednymi zrnky, trenim a s adhezni a kohezni silou poradite. Budu rada, pokud mi Vas vytvor vyfotite.

Pro pripad snehu potesi jako alternativni reseni snehulak nebo iglu.

Neco na zaver?

Posledni ukol: jako kazdy owner earthkese ocenim, pokud mi krom sveho hradu vyfotite i nejake momentky z Vasi cesty na uvodni souradnice.

Tahle kes nevznikla za ucelem potrapit Vas pro Vase gelogicke (ne)vedomosti, jejim cilem bylo predevsim zpestrit Vas vylet do zdejsi prirody, tak snad se to povedlo.

Dekuji za Vasi navstevu.

Additional Hints (No hints available.)