Skip to content

Stolpersteine Černovičky Multi-cache

Hidden : 9/24/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Černovičky

Jak najít keš?


Úvodní souřadnice vás dovedou ke dvěma kamenům zmizelých (v originále Stolpersteine) poblíž jedné z částí kolonie Černovičky. Přímo před vámi (nad kameny) je informační cedule, která vám postačí k nalezení finálních souřadnic.

V těchto místech byla v DC. letech AH. století založena romským rodem Danielů osada Černovičky. Na jaře BGJF byly odsud dvě stovky mužů, žen a dětí odvezeny do koncentračního tábora Auschwitz II — Birkenau, přežilo jen několik jednotlivců. Nacisté během 2. světové války vyvraždili většinu českých Romů. Toto jsou první pamětní kameny připomínající romské oběti holocaustu v České republice. Instalovány byly 24. 9. 201E autorem projektu Stolpersteine Gunterem Demnigem. Nezapomeneme.

Finální souřadnice: N 49° AB.CDE E 16° FG.HHJ

Keška je jen pár desítek metrů daleko. Pozor na mudly všude kolem :)

ENGLISH VERSION BELOW!


Stolpersteine - Černovičky

Stolpersteine Černovičky


První Stolpersteine v Česku věnované romským obětem holocaustu najdete v Brně, konkrétně v osadě Černovičky. Kolonie byla dlouhá léta zvaná podle přilehlé továrny na spodium U Kostivárny (koukněte na pozadí listingu; na Černovičky přejmenována až v roce 1949). Do prvních roků druhé světové války byla obývána převážně Romy. A to od doby, kdy se tady ještě o cca. 50 let dříve usadila rodina Martina a Mariany Danielových a položila tak základy budoucí romské osady. Postupným rozrůstáním rodu Danielů i příchodem dalších romských rodin se osada postupně rozrůstala, kočovné vozy na podezdívkách a jiné provizorní přístřešky postupně nahrazovaly zděné domky. Značný nárůst počtu obyvatel osada zaznamenala od roku 1928, kdy byla řada Romů a dalších vyděděnců tehdejší společnosti úřady přestěhována právě sem. O rok dříve byl totiž schválen zákon "o potulných cikánech a osobách žijících po cikánském způsobu", podle něhož byl Romům a dalším osobám na okraji společnosti zakázán pobyt v Brně. Během druhé světové války pak byly asi dvě stovky místních Romů na základě rasově perzekučních opatření transportovány do koncentračního tábora v Osvětimi. Z nacistických táborů se po válce do Černovic vrátili pouze Anna a Marie Danielovy a František a Otto Růžičkovi.

Nacistická vyhlazovací mašinérie si vyžádala životy i Jana a Amálie Danielových. Jan se narodil přímo v "cikánském táboře" v Černovicích dne 9. ledna 1899 a jeho otcem byl Antonín, nevlastní syn Martina Daniela zakladatele osady. Janova manželka Amálie se narodila tamtéž 30. 6. 1902. Oba manželé byli (podobně jako převážná většina jejich příbuzných a sousedů z kostivárenské kolonie) transportováni do Osvětimi, což se stalo v rámci první velkého transportu moravských Romů do tzv. Zigeunerlager v Auschwitz II.-Birkenau vypraveného z Brna. V prostředí nucené táborové koncentrace oba pozbyli svá rodná jména a nacistickou vyhlazovací mašinérií byli překřtěni na čísla evidence osob určených k likvidaci - Jan na Z-1170 a Amálie Z-1337. Jan v Osvětimi zahynul již pár dní po svém příjezdu dne 17. 3. 1943, jeho žena v táboře skonala 20. 5. téhož roku.

Zdroj informací: Dušan Slačka, historik Muzea romské kultury
Článek o pokládání prvních pamětních kamenů a záznam pietního aktu.

Stolpersteine - Černovičky

U kostivárny


Jak už jste mohli číst výše, Černovičky byly původně známé pod jménem U kostivárny. Kostivárna - vedle které osada vznikla - byla jedna ze specializovaných továren na výrobu kostního uhlí neboli spodia - přípravku vhodného k přečišťování chemických látek. Spodium bylo hojně využíváno především v cukrovarnictví, které v druhé polovině 19. století prodělalo na Moravě nevídaný rozkvět - a právě s ním souvisela také výstavba řady kostiváren. Vzhledem k "nepříjemným čichovým efektům" (hezky řečeno :), které doprovázely rozklad živočišného materiálu zahříváním bez přístupu vzduchu, nacházely kostivárny své místo na - nebo až za - okraji měst, kde nehrozilo neustále obtěžování obyvatel nesnesitelným zápachem.

Černovičky - 1909

Proces výroby spodia spočíval v žíhání zvířecích kostí a hnátů dobře zbavených tuku v pecích po dobu 2-8 hodin dle úrovně technologie a následném řízeném chlazení a mletí kostního uhlí (viz podrobně níže). Obrovská spotřeba kostního uhlí v cukrovarnictví pak na konci 19. století vyústila v nedozírné škody při likvidaci kosterních nálezů pravěkých zvířat, neboť cena kostí na výrobu uhlí byla tak vysoká, že v pecích skončily nejedny fosilie. V průběhu 20. století pak dochází k nahrazování drahého a zdánlivě neestetického používání spodia v cukovarnictví jedovatými solemi stroncia nebo ke změně technologických postupů.

Černovičky - 1929

Ještě než "kostivárna" - tehdy z okraje Brna - zmizela, k cikánským příbytkům se začaly přidávat také ty stavěné dělníky z továrny a kolonie se ve vytěženém štěrkovém lomu (působil tady až do roku 1925) rozrůstala. Na konci 30. let 20. století proběhl součet zdejších domů a kolonie se tehdy rozrostla na 65 budov. Velké škody ale přineslo bombardování za druhé světové války.

Černovičky - bombardování

Do dnešní doby se v Černovičkách dochovalo přibližně 50 domů, přičemž současnou kolonii tvoří dvě oddělené části. Vzhledem k tomu, že ale byly domy opakovaně přestavovány, není jasně určitelné, které z okolních stavení lze ještě pod původní kolonii zahrnout.

Černovičky - období protektorátu

Doporučuji si kolonii projít, než zmizí za všemi přestavbami, přístavbami a změnami. Sám jsem kešku nesměřoval procházkou uvnitř, abychom místní obyvatele nerušili. Jednotlivě a bez nutnosti hledat nějaká čísla snad místní pohledy průzkumníků pochopí. A dobrodruhům pak doporučuji podívat se i kousek za kolonii - do propustku pod vlečkou do Zetoru.

Zdroj informací: Druhé Brno - Černovičky
Fotogalerie následků bombardování: Bombardování Brna
Mapy: vilemwalter.cz

Co je to spodium?


Spodium, uhlí z kostí, jest výrobek, který obdržíme žíháním, pálením kostí bez přístupu vzduchu. Při processe tom vyvíjí se množství spalitelných plynů nepříjemně páchnoucích, mimo výrobky, jež možno snadno zkapalniti a od sebe odděliti v tekutinu olejnatou, těžkou, dehet z kostí, a v tekutinu vodnatou, dehtem páchnoucí, obsahující soli ammoniakálné. Zbytek pak všeho jest s., uhlí z kostí. Poněvadž spodium zvláště v cukrovarství upotřebuje se k odvápnění a odbarvení šťávy, vyrábí se po továrnicku i ve velikých cukrovarech. V továrnách rozdělují se kosti podle jakosti a pro spodium vybírají se nejraději silné, pokud možno čerstvé, tvrdé hnáty, ježto kosti volnější struktury dávají spodium drobivé, které nevydrží častějšího oživování. Vybrané kosti zbavují se tuku, poněvadž tuk činí spodium lesklým, málo pórovitým. Peci k zuhelnění kostí jsou různých soustav. Některé jsou zařízeny na topení nepřetržité, jiné posud ještě na topení přerušované. Peci na topení přerušované jsou peci plamenné, v nichž lité nebo chamottové kelímky stojí na sobě tak, že hořejší přikrývá kelímek dolejší a všecky vyplněny jsou kostmi. Žár třeba udržovati po dobu 6 – 8 hod. Tvořící se plyny a dehtové páry přispívají k udržení vysoké temperatury tak, že paliva nutno přikládati jen zcela málo. Spálené kosti, s., lze pak vybírati z kelímkův, až když úplně vychladne. Peci s topením nepřetržitým spotřebují paliva poměrně méně a jsou zařízeny zcela obdobně jako peci plynárenské s retortami buď ležatými nebo stojatými. Zuhelnění zde trvá asi 2 hodiny, po jichž uplynutí uhlí ještě žhavé vysype se do železných nádob, jež ihned se uzavrou a nechávají zvolna chladnouti. Výhoda těchto pecí leží na bíledni. Plyny unikající z retort vedou se do pecí k spálení, ostatní dehtové produkty se jímají.

Zdroj: Ottův slovník naučný

EN: How to find the cache?


The initial coordinates will lead you to two stolpersteine near one of the parts of the Černovičky colony. Right before you (above the stones) is an information sign that suffices you to find the final coordinates.

In this location, the settlement of Černovičky was founded in the ADDCs by Romani family of Daniel. In the spring of BGJF, two hundreds of men, women and children, were taken to the concentration camp Auschwitz II — Birkenau, only a few survived. During the Second World War, the Nazis defeated most of the Czech Roma. These are the first commemorative stones reminiscent of Romani victims of the Holocaust in Czech Republic. Stones were installed on 24 September 201E by the author of the Stolpersteine project, Gunther Demnig. We will never forget.

Final coordinates: N 49° AB.CDE E 16° FG.GGJ
Cache is only a few dozen meters away. Watch out for muggles everywhere :)

Additional Hints (Decrypt)

PF: Cnevmrx h fgebzxh. Qnirwgr cbmbe an zhqyl ifhqr bxbyb. RA: Fznyy fghzc ol gur gerr. Or njner bs zhttyrf nyy nebhaq.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)