Skip to content

M59 Les Raholec Mystery Cache

This cache has been archived.

Five D: Takže teď už definitivní tečka. Děkujeme všem za návštěvu i za pěkné logy.

Matrixu zdar! [:)]

More
Hidden : 1/14/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Upozorňujeme ctěné kačerstvo, že 1.4.2016 dojde k oficiálnímu rozpuštění Matrixu. Je možné, že některé keše budou i nadále žít, ale už jenom jako silné individuality, nikoliv jako Matrix.
Chceme tímto dát prostor novým myšlenkám a lesu čas na odpočinek. Děkujeme za pochopení.

Prolog

Cipísek
Václav Čtvrtek
Jak se Cipísek narodil





Lokaj Fricek odvedl Cipíska na zámek. Kněžna už na ně čekala. Seděla na zlaté židli a pletla. Dvě očka uplete a tři vypárá. Poručila Cipískovi, aby si k zlaté židli přistrčil stoličku. Tak musel sedět kněžně u střevíců. A ona pořád: "Jakou já bych pro tebe vymyslela službu?"
Vtom se jí z košíčku vykutálí klubko beránkové vlny a rozběhlo se ke dveřím.
"Už jsem to vymyslela," řekla kněžna. "Budeš mi, Cipísku, hlídat klubko."
Tak sedával Cipísek celé dny kněžně u střevíců a hlídal klubko beránkové vlny, aby nevyběhlo z košíčku. Byla to dlouhá služba, klubka neubývalo, protože kněžna vždycky dvě očka upletla a tři vypárala.


Úvod

Geocaching je kromě hledání, luštění, poznávání i o výzvách. Někteří z nás poprvé vlezli do kanálu, brodili se bahnem, bloudili temnými lesy nebo třeba lezli na stromy. Tato keš je také výzvou podobnou poslední zmíněné. Půjde zde také o nahazování, smyčkách, uzlech a lanu (jen trochu slabšímu). Obtížnost nebylo lehké zvolit, protože jen v našem týmu je to pro některé členy tak 2 a pro některé možná i 5 je málo :. Tak tedy k věci. Řeč je o pletení!!!

Na začátek trochu teorie

Jaké volíme jehlice

K pletacímu materiálu volíme jehlice správné síly. Na většině přízí určených k pletení je uvedeno číslo jehlice, kterou je vhodné plést.

Všeobecně však lze správnou volbu jehlic charakterizovat takto:
* k pletení z příze, hedvábí nebo bavlny jsou vhodné jehlice č. 2 a 2 1/2, které se také hodí pro tenkou strojovou vlnu
* vlna střední síly vyžaduje jehlice č. 2 1/2 až 3 1/2
* silná vlna a zvláště některé reliéfní vzory vyžadují sílu jehlic od č. 3 1/2 výše

Každý vzor je dobře předem vyzkoušet na různě silných jehlicích, protože i když je v popise práce síla jehlic udána, způsob pletení se často liší - někdo plete volně, jiný pevně.

Jak nahodit

Možností jak nahodit je mraky. My jsme zvolili následující, prostě protože nám přišel sympatický a jednoduchý.

Začátek o dvou koncích - nahazování přes prsty

Nejprve si uděláme první očko tzv. základní. Podle počtu ok, na který hodláme začínat, odhadneme délku konce příze (na 100 ok ze středně silné příze potřebujeme konec dlouhý asi 95 cm, jiné zdroje uvádějí jako pomůcku trojnásobek délky šířky, kterou hodláme plést). V této vzdálenosti uděláme základní oko následujícím způsobem. Na přízi si uděláme 2 jednoduché smyčky, jako když chceme udělat liščí smyčku. Poté jednu smyčku provlékneme tou druhou a nasadíme na jehlici a utáhneme. Základní oko máme hotové a můžeme nahazovat. Výhodou je, že zde není potřeba ani matic, arboristických pytlíků, podložek, granátů a bůhvíčeho ještě... Do pravé ruky chytíme jehlici se základním okem. Do dlaně levé ruky chytíme malíčkem, prsteníčkem a prostředníčkem oba konce příze. Ukazováček a palec levé ruky vsuneme mezi oba konce příze a roztáhneme od sebe. Ruce držíme vedle sebe ve vzdálenosti cca. 5 cm. A teď to přijde. Jehlici vpíchneme zespoda do oka, které je na palci, nabereme přízi a hned vpíchneme jehlici seshora do oka, které je na ukazováčku, provlékneme a vrátíme se s jehlicí zpět do oka na palci. Palec i ukazováček vyvlékneme z příze a utáhneme. Jak prosté. Toto opakujeme, dokud nemáme požadovaný počet ok. A ještě obrázek:



Tak očka by byla nahozená a můžeme plést. V našem malém kurzu se naučíme hladce a obrace. Jde se na to:

Hladká oka

Teď už budeme potřebovat i druhou jehlici. Odmotáme z klubíčka asi půl metru příze a směrem od klubíčka k jehlici namotáme na levý ukazováček. Jakmile jsme s rukou u jehlice, uchopíme ji. Do pravé ruky si vezmeme druhou, prázdnou jehlici. Vpíchneme pravou jehlicí do prvního oka na levé jehlici zleva doprava. Pravou špičkou jehlice protáhneme přízi jako smyčku skrz oko. Smyčka leží jako nové oko na pravé jehlici a toto upletené oko necháme tedy sklouznout z levé jehlice. A opět je tu obrázek:



Obrace oka

Přízi položíme před jehlici a vpíchneme do prvního oka zprava doleva. Přízi vedeme kolem jehlice a protáhneme dozadu jako smyčku. První obrace oko leží na pravé jehlici, takže toto upletené oko necháme sklouznout z levé jehlice. Obrázek zase pomůže (snad):



Pro toho, kdo by snad pořád ještě tápal, je spousta návodů na youtube.

Každý začátek má i svůj konec

Ukončování pletení je velmi jednoduché. Nejsnazší postup je uplést první oko, pak uplést druhé a první oko přes ně přetáhnout. Na jehlici nám tak zůstane zase jen jedno oko. Takhle pokračujeme až do konce řady, kde přízi ustřihneme, protáhneme ji posledním okem, utáhneme a hotovo!

A teď k luštění keše

K získání souřadnic je potřeba uplést podle následujícího návodu takovou menší šálu, která prozradí kam se vydat. Ještě pár vysvětlivek a s chutí do práce:
* liché řady jsou vždy líc, sudé rub
* co upleteme na líci hladce, na rubu vypadá obrace a opačně. Proto, když chceme mít lícovou stranu upletenou pouze hladce, musíme na líci plést hladce a na rubu obrace
* popis platí pro líc, rub pleteme vždy stejně, jen obráceně. Tzn. když na líci je hladce, tak na rubu obrace. Pokud je tedy v popisu např. 1.-8.ř. 5hl 5obr 5hl, pleteme 1., 3., 5. a 7.řadu (tedy líc) 5 ok hladce, 5 ok obrace a 5 ok hladce a sudé řady (tedy rub) 2.,4.,6. a 8. ř obráceně tedy 5 ok obrace, 5 ok hladce a 5 ok obrace.
* ř = řada
* hl = hladce
* obr = obrace

Návod:

Nahodíme si 36 ok. 1.-4.ř 36hl; 5.ř-8.ř 4hl 16obr 8hl 4obr 4hl; 9.ř-16.ř 4hl 4obr 8hl 4obr 8hl 4obr 4hl; 17.ř-20.ř 4hl 28obr 4hl; 21.ř-40.ř = 1.ř - 20.ř; 41.ř - 44.ř 36hl; 45.ř - 48.ř 4hl 16obr 8hl 4obr 4hl; 49.ř - 56.ř 4hl 4obr 8hl 4obr 8hl 4obr 4hl; 57.ř - 60.ř 4hl 4obr 8hl 16obr 4hl; 61.ř - 64.ř 36hl; 65.ř - 68.ř 4hl 28obr 4hl; 69.ř - 76.ř 4hl 4obr 8hl 4obr 8hl 4obr 4hl; 77.ř - 80.ř 4hl 4obr 8hl 16obr 4hl; 81.ř - 84.ř 36hl; 85.ř - 88.ř 4hl 28obr 4hl; 89.ř - 92.ř 36hl; 93.ř - 96.ř 4hl 16obr 16hl; 97.ř - 104.ř 16hl 4obr 16hl; 105.ř - 108.ř 12hl 20obr 4hl; 109.ř - 112.ř 36hl; provedeme ukončení a můžeme číst souřadnice.
Šálu si položíme tou správnou stranou a vykoukne na Vás 6 číslic ABCDEF:

N 50° 13.ABC
E 014° 41.DEF

Additional Hints (Decrypt)

G5 uyrqrw anuber.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)