Skip to content

Geokucharka II. Traditional Cache

This cache has been archived.

Slanecek: Dost bylo legrace, je cas. Diky vsem za mile logy.

More
Hidden : 1/12/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

 

 

 

 


V předchozím díle jsme si probrali, jak se dopracovat k poživatelnému vejci. Těm, co se k němu propracovali a keš odlovili, srdečně gratuluji. Nicméně nejde jen cpát se samotnými vejci, přes veškeré akademické debaty o škodlivosti nebo prospěšnosti cholesterolu a bílkovin, jednostranná strava škodí. Minimálně psychice. Takže co takhle k vejci něco přikousnout? Idealně chléb.

Pravý český chléb je poměrně specifický, o čemž svedčí nářky krajanů dlouhodobě uvězněných v zahraničí. Nejčastěji uváděný stesk je po typickém českém chlebu (taky smažák bývá na seznamu, třeba se k němu jednou dostaneme).

Seznam ingrediencí je překvapivě jednoduchý: mouka, voda, sůl a kmín. A čas. Je to možná s podivem, ale čas a správné načasování hraje hlavní roli. Takže jako bod číslo jedna si připravíme kvásek. Vyrobit ho není úplně snadné, přeci jen je to živý organismus a cokoliv živého se dá zabít. Není to ale ani nijak složité, chce to jen trpělivost, sebekázeň a trochu plánování. Jakmile se k němu propracujete, není zas tak složité udržet ho na živu.

Postup na kvásek najdete zde http://www.maskrtnica.cz/?p=162

Vzhledem k tomu, že je to neuvěřitelný boj s nejistým výsledkem, doporučuju na téhle mapě http://cuketka.cz/kvasek/kvasek.html najít nejbližší dobrou duši a poprosit ji, ať se s vámi o „výhonek“ svého kvásku podělí (nebo napište mně). Teoreticky by ho měli mít i v pekárnách, ovšem spousta z krámů, co se tváří jako pekárny jsou buď rozpékárny nebo jedou na rychlosměsích a kvásek nevedou.

Takže předpokládejme, že kvásek máme v lednici. Lžíci si ho dáme do misky, přidáme 300g chlebové mouky (nebojte se experimentovat, počítejte ale s možnými neuspěchy) a cca 250g vody (řiďte se citem, každá mouka pije jinak). Pak buď mocně zamakáme s vařečkou nebo vše svěříme kuchyňskému robotu – 15 minut by mělo stačit. Necháme vykynout. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučenou pracovní plochu a hněteme do té doby, dokud nedrží tvar bochníku. Plus mínus. Hlavně žádnou hysterii, není to jaderná fyzika, je to vaření a pokud to neklapne, prostě to vyhodíte a půjdete na keše, tenhle pokus vás nezruinuje. V momentu, kdy jsme s těstem spokojení, přemístíme jej do ošatky z pedigu (vygooglete si to, dělá to ty typické rýhy na upečeném bochníku) nebo normálně do mísy a necháme vykynout bud při pokojové teplotě cca 6 hodin nebo v lednici cca 12 hodin.

Pak rozpálíme troubu na plno (aspon 250°C) i s plechem na pečení, na dno vložíme buď druhy plech nebo hrneček s vodou a do úplně rozhicované trouby strčíme chleba upéct. Teplotu snížíme na 200°C a pečeme 10 - 15 minut. Potom teplotu snížíme na 180°a pečeme další cca hodinu. Řídíme se citem, jasný? Pro kontrolu na něj zaťukáme zespoda, když zní dutě, měl by bt hotový.

Pro detailní recepty na různé typy chleba opet doporučuji stránky http://www.maskrtnica.cz

Tak není to zas tak složité, že? Pro detailisty celý poetický příběh zde http://www.cuketka.cz/?p=6889

A pokud vám to složité připadá, zkuste tohle, jednodušší už to fakt nebude:

Do mísy vsypte 3 hrnky (250ml) hladké mouky, lžičku a půl soli a čtvrt lžičky instantního droždí. Promíchejte rukou. Přilijte 1 a půl hrnku vody. Promíchejte. Přikryjte folií na potraviny a v teple zapomeňte na 12 až 18 hodin. Vyklopte na pomoučenou pracovní plochu, posypte moukou a párkrát přeložte. Zformujte přibližně do tvaru koule a nechte přikryté utěrkou dvě hodiny odpočinout. Troubu rozpalte na 250°C s litinovým hrncem uvnitř, do rozpáleného hrnce vrhněte budoucí chléb, stáhněte teplotu na 200° a nechte ho péct 30 minut, po odkrytí cca 15 -20 minut, podle požadované barvy kůrky.  Hotovo je, když na něj ze spodní strany zaťukáte a zní dutě. Nebolelo to, že? S obrazem zde http://www.youtube.com/watch?v=13Ah9ES2yTU (v angličtině).

S úspěchem jsem odzkoušela pšenično-žitný, žitno-pšeničný, špaldový, ořechový, semínkový a jako poslední i čokoládový chleba. Jediné, co je kromě mouky, vody, soli a času potřeba, je ochota experimentovat a hrát si.

Ke keši:
Je to lezecí keš, když už vám dávam tipy na to, jak se cpát, chci vám zároveň dát možnost načerpanou energii vydat. Tudíž dodržujte všechna bezpečnostní opatření pro zdolání lezecích T5 nezbytná.
Pro odlov se vám bude hodit minimálně 50m lano + pomůcky pro stoupání po laně (jumary/prusíky).
Upozornění: Keš se nachází vysoko na stromě (cca ve 20 metrech) a k jejímu odlovu je zapotřebí speciální stromolezecké vybavení. Odlov je na vlastní nebezpečí a veškerou zodpovědnost za své zdraví nesete vy sami. (visit link)

Pro noční lovce je strom označen červenou odrazkou. Ne, že by to bylo potřeba, prostě se mi chtělo.

 

 

Additional Hints (No hints available.)