Skip to content

Dacice - Dolni namesti Multi-cache

Hidden : 5/25/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Malá procházka historií města Dačice

Dolní náměstí
Se vznikem města dohrála svou úlohu původní osada u kostela sv. Vavřince. Centrum se přesunulo na Dolní náměstí, dnes Palackého. Hlavní městské náměstí bylo označováno jako Dolní až do roku 1898. Jeho trojúhelníkový tvar protažený od severu k jihu byl určen průběhem komunikace od Slavonic do Telče, na kterou kolmo navazovala komunikace východo-západní od Brna a Znojma do jižních Čech a dál do Bavor. Nově vytýčené trasy těchto cest se soustřeďovaly na novém tržišti a vyhýbaly se staré osadě, která ztratila svou někdejší funkci a stala se periferní čtvrtí města.

Dačice Dolní náměstí
Dačice Dolní náměstí

Nejstarší vyobrazení náměstí zachycuje jeho původní podobu před velkým požárem 9.5.1690. Na náměstí nechyběly honosné renesanční štíty, uprostřed stála jednopodlažní budova se schodištěm - tzv. panská kuchyně, kde se čepovalo pivo z panského pivovaru (odstraněna roku 1722), dále pranýř (odstraněn v roce 1789), kašna a studna s pumpou.

Dolní náměstí 1690    Dolní náměstí2 1690
Nejstarší vyobrazení Dolního náměstí

No a jak vypadá náměstí dnes, se půjdeme podívat malou procházkou. Zaparkujte na parkovišti na Palackého náměstí. Dejte si však pozor, jsou nutné parkovací hodiny. Na místo prvního zastavení projdete malý park. Z výše uvedených obrázků je vidět, že tato část náměstí dříve vypadala jinak.Ve druhé polovině 19. století byl svahovitý terén horní části náměstí rozčleněn na terasy a osázen lipovým stromořadím, které bylo v roce 1936 pojmenováno Kancýřův sad. Lipová alej byla vyhledávaným korzem, hlavně v neděli, kdy tu také vyhrávala muzika. Na kamennou zeď pod lipami byly přilepeny kamenné obchůdky, ve kterých provozoval živnost, holič, obuvník, zelinář, nožíř a další. Tyto obchůdky byly v průběhu let odstraněny. Příjemné prostředí parku Pod Lipkami, jak se tomuto místu také neoficiálně říká, je dotvářeno kamennou kašnou a své místo zde má také památník obětem válek, jehož autorem je akademický sochař J. Dušek z Tábora.

Zastavení první - N 49°04.760 E 15°26.196

Konicek  Konicek1
Palackého náměstí - pravá strana

Ocitli jste se na takovém malém kapitánském můstku, někde v místech kde stojí lampa na černobílé fotografii, ze kterého si můžete prohlédnout pravou část Dolního náměstí. Nad střechama domů uvidíte františkánský klášter, budovu zemědělské školy a kopec Tři kříže. V pravé dolní části náměstí zmizely měšťanské domy, ve kterých bylo vyhlášené pekařství a obchod. Tyto domy nahradil novodobý "obchodní dům". Budova hotelu U Koníčka je sice modernizovaná, ale stojí v místech, kde stála a byla provozována hospoda U Koníčka. Ve žlutém domu vedle hotelu se nacházelo velké řeznictví, tzv. Masné krámy a silnici přehrazovala Jemnická brána. Malý tip - ve dvoře domu č.p.58 (dům s fialkovou fasádou po pravé straně) se nachází zajímavé letecké muzeum Viléma Götha. Pokud už Vás pohled omrzel, udělejte čelem vzad. Určitě Vás upoutá věž kostela sv. Vavřince, která vykukuje nad střechami domů. My se ale budeme dále věnovat Dolnímu náměstí. V polovině 16. století, v době velkého rozkvětu města, byla zbudována nová radnice s přilehlou věží, jejíž stavba byla dokončena v roce 1559. Bohužel z původního renesančního objektu se však mnoho nedochovalo, protože radnice byla mnohokrát zdecimována požáry. Původní je jen hřebínková klenba v průjezdu a obnovená fasáda se sgrafitovými obdélníky. 

Dačice radnice      Ruka s mečem   zvonek
Dačická radnice, ruka s mečem a zvonek

V nároží radniční věže visí zvonek, kterým se svolávali radní, sloužil také jako umíráček a pro odzvonění začátku a konce jarmarku. Pod radničním zvonkem byla vyvěšována ruka s mečem, která byla symbolem dačického soudního práva. Od dačického soudu nebylo odvolání k žádné další soudní instanci jen ke králi českému. Město si toto privilegium žárlivě střežilo. Ruka s mečem se vyvěšovala na staré radnici, v době konání jarmarků a trhů, od 16. století až do druhé světové války. Symbol městského práva upozorňoval na to, že každý bude za špatné činy potrestán.
Na radnici byla umístěna i obecní váha, solnice a nezbytná šatlava v radním dvoře. Šatlava je ta vyšší bílá budova za radnicí a dnes jsou v ní "uvězněni" úředníci Městského úřadu. Od roku 2003 je tato budova opět sídlem radnice.

Tak a konečně úkol, na který čekáte. Porozhlédněte se kolem sebe. Ve Vaší blízkosti stojí umělecké dílo, vytvořené známým dačickým kovářem. Můžete si podle tohoto díla třeba seřídit své hodinky a pak si přečtěte, na kamenném podstavci, jméno kováře a letopočet, kdy dílo vzniklo. Letopočet Vám určí hodnotu ABCD.

Až přijedete znovu do Dačic, třeba bude pohled z tohoto místa trošku jiný. Možná uvidíte Dolní náměstí s novou atrakcí - viz obrázek.

kruhac
Návrh kruhového objezdu na Dolním náměstí


Zastavení druhé - N 49°04.793 E 15°26.229

Nacházíte se před domem č.p.4, kde v roce 1833 zřídil František Grebner rafinérii cukru, která byla později rozšířena na domy č.2, 3 a 5. V roce 1839 se podnik dostal do potíží a tak roku 1840 byl do vedení dosazen nový ředitel - Jakub Kryštof  Rad. Ten rozšířil výrobu, pořídil nové stroje a v roce 1842 zavedl do výroby první parní stroj ve městě. Ale hlavně, pan Jakub Kryštof Rad vymyslel lis na kostkový cukr a v tomto domě vyrobil, v roce 1843, první kostku cukru na světě. Nyní se v tomto domě nachází kulturní centrum Beseda

Rafinerie  Kulturak
Rafinerie cukru a dům č.p.4

Váš úkol je velice jednoduchý. Prohlédněte si dům č.p. 4 i pamětní desku na fasádě. Pak odpovězte na otázku:
pamětní deska na fasádě domu č.p.4 je věnována :
EU za pomoc s rekonstrukcí Besedy - E=2
rafinerii cukru - E=6
prvnímu vystoupení divadelního spolku Tyl- E=9

Zastavení třetí - N 49°04.756 E 15°26.280

Projděte se po náměstí, můžete se dojít podívat na Starý zámek nebo si zajít na zmrzlinu. Pak se vydejte na souřadnice, které Vás zavedou před dům č.p.41 tzv. Babkův dům, pod kterým vede průchod přezdívaný Myší díra. Hned ve vedlejším domě č.p.42 byl dříve umístěn a provozován měšťanský pivovar.

Babkův dům Masné krámy
Spodní část náměstí

Myší díra
Myší díra

Dolní náměstí jste si trošku prohlédli a pomalu se posuneme k finále. Za další indícií se musíte ponořit právě do té Myší díry před kterou stojíte. Hezky si jí projděte a na pravé straně zdi najdete několik zazděných okének, které jsou obloženy kameným ostěním. Počet zazděných okének Vám určí číslo F.

Zastavení čtvrté a poslední - N 49°04.716 E 15°26.354

Na poslední zastavení můžete vyrazit skoro bez GPS. Když projdete Myší dírou, zahnete doprava, tak po pravé ruce uvidíte chátrající zadní trakt měšťanského pivovaru. No a po pár krocích uvidíte řeku Moravskou Dyji. Zde na nábřeží řeky jsou umístěny dřevěné plastiky, které vytvořili řezbáři při pravidelném setkání Dačická řežba. Prohlédněte si jednotlivé plastiky na nábřeží a Vaším posledním úkolem je najít plastiku s názvem "Vládce moří". Na štítku této plastiky je jméno a příjmení tvůrce a rok, kdy byla plastika vyřezána. Počet písmen křestního jména tvůrce určí hodnotu G a počet písmen příjmení tvůrce určí hodnotu H.

Dačice nábřeží
Homolkův mlýn a nábřeží řeky

Tak a je konec procházky po Dolním náměstí. Najděte si místečko, třeba u řeky nebo na zahrádce blízké restaurace, a v klidu si spočítejte finální souřadnice.

Finální souřadnice
N 49°04.G(H+B+2)(E+F)
E 15°A(E-D).(C+C)F(H+2)

Malá rada - při cestě na finálku poslechněte GPS a jděte rovnou za šipkou!!!! I když se Vám možná tato rada bude zdát divná, tentokrát opravdu jděte za šipkou :-D.

POZOR !!!
Od 28.2.2016 je změněn výpočet finálních souřadnic, umístění krabičky a hint !!!

Pokud si budete chtít také odlovit krabičku Dacice – GC4WW96, nezapomeňte si opsat bonusové číslo.


V listingu byly použity informace z následující literatury :
Dačický vlastivědný sborník I – VII
Dobové fotografie a pohlednice





Additional Hints (Decrypt)

Oeímn/ Ovepu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)