
Boží muka z roku 1683.
Boží muka jsou drobné stavby nejčastěji ve tvaru sloupu nebo pilíře, někdy krytá stříškou. Mají symbolizovat sloup, u nějž byl bičován Kristus. K rozšíření božích muk došlo z řady důvodů: na památku šťastných a nešťastných událostí, jako projev díku za odvrácení neštěstí, epidemií, za uzdravení, k uctění mrtvých, k usmíření sporu o majetkovou držbu mezi sousedy a vrchností, k vymezení hranice pozemků, nebo jako pokuta za spáchaný přečin. V dnešní době bývají často obklopena památnými stromy.

Předchůdce těchto malých sakrálních staveb můžeme hledat již v předkřesťanské době, kdy se v krajině nacházelo mnoho různých objektů, které označovaly významné místo. Nejpravděpodobněji šlo o kameny, u nichž byly vysázeny dlouhověké stromy, u rozcestí, nebo dřevěné sloupy podél cest. Až v pozdější době byly některé sloupy doplněny křížem, korpusem Krista, nebo byl do kamenů kříž vytesán. Tím nejspíše vznikly první drobné sakrální stavby. Nejstarší Boží muka se u nás začala vyskytovat již před 14. stoletím. Od 14. století se objevují Boží muka, z nichž se zčásti též kvůli husitskému hnutí, které vedlo k ničení křesťanských objektů, dochovala jen některá. Největší rozšíření Božích muk patří do období baroka a nadále pak první republiky.

První Boží muka byla pravděpodobně dřevěná. Jedná se především o 14. a začátek 15. století. Z této doby se však žádná nedochovala. Později od 15. století se již začínají tesat z kamene. Tento trend pokračuje až do období baroka, kdy bývá na horní partii umísťován železný kříž. Od poloviny 18. století můžeme též datovat první zděná a omítnutá Boží muka, i když některá mohou být i starší.
Standardní Boží muka z období gotiky jsou tvořena třemi částmi. Jedná se o patku, dřík a hlavici, které bývají někdy vytesány z jednoho kamene, ale daleko častěji se skládají z jednotlivých spojených dílů.

Zachovaná Boží muka společně s památnými stromy představují důležité orientační body nejen pro turisty, ale hlavně pro majitele a správce pozemků.
Ke keši:

Keš se nenachází u Božích muk, ale u nedalekého, celkem zajímavého, stromu. Na tomto stromě můžete vidět umístěný svatý obrázek. Keš obsahuje tužku. POZOR! Nezapomeňte si opsat bonusové číslo!
Informace čerpány z:
- Wikipedia
- Bakalářské práce Moniky Vokálové
Tímto bych chtěla ukončit tuto sérii a už se budeme všichni těšit na bonusovku
.