Vynikajúca poloha obce ju predurčovala na osídlenie. Archeologické nálezy dokazujú husté osídlenie už v praveku. Prvá písomná zmienka o Veličnej je z roku 1272. Už od 14. storočia mala štatút mestečka. Prekvitalo poľnohospodárstvo, remeslá a obchod s Poľskom. Od roku 1635 mohla Veličná organizovať 5 jarmokov do roka a každý pondelok trhy s poľnohospodárskymi produktami a zvieratami.
V roku 1683 vypálili Veličnú Litovské vojská tiahnuce na pomoc Viedni proti Turkom. Bol to koniec rozvoja obce, ktorá sa formovala ako župná obec a mala ambície stať sa neskôr okresným mestom. Po požiari sa sídlo župy natrvalo presťahovalo do Dolného Kubína, ktorý bol v tom čase maličkou obcou. Obyvatelia znovu postavili domy, kostol.
Ako najstaršie remeslá sa spomínajú ševci, čižmári, krajčíri, garbiari, murári, tesári, hrnčiari, kováči a zámočníci. Okrem obilia sa pestoval ľan a konope - základ výroby plátna ktoré sa upravovalo v mangeľoch a farbilo nielen v miestnej farbiarni. Široko - ďaleko bola známa modrotlač Greguškovcov a Páltikovcov.
Zdroj : Wikipedia
Zaujímavé miesta vo Veličnej:
Rímsko-katolícky kostol - Vznikal v 14. storočí pôvodne v gotickom slohu, v 15. storočí rozšírený a v roku 1657 prestavaný. V roku 1683 bol zničený požiarom spoločne s väčšou časťou obce. V 17. storočí bol znovuvystavaný na pôvodných základoch v zmenenej podobe. Priestor okolo kostola dodnes obklopuje obranný múr. Pred kostolom je kalvária z roku 1777 a zvyšok niekdajšieho cintorína. Najstaršie časti vnútorného zariadenia pochádzajú z konca 17. storočia. Oltáre i kazateľnica boli neskôr doplňované novšími sochami alebo nahradené novými oltármi - oltár sv. Michala je zo začiatku 18. storočia, oltár sv. Barbory z prvej polovice 18. storočia. Na organovej empore z polovice 17. storočia s obrazom kráľa Dávida sa zachovalo päť malieb anjelov s hudobnými nástrojmi. Zachovala sa tiež kazateľnica z konca 17. storočia, krstiteľnica spolu s oltárom sv. rodiny z Tirolska. Osobitne treba spomenúť ľudový vyrezávaný betlehem. Rím. kat. farský dom je zo začiatku 18. storočia.
Evanjelický kostol - Bol postavený ako tolerančný kostol v roku 1785, pôvodne bez veže, ktorá bola pristavaná pred rokom 1865. K prestavbe a rozšíreniu došlo v roku 1865. V roku 1908 sa uskutočnili opravy a bola nadstavená veža do súčasnej podoby. V roku 1846 kostol získal nové zariadenie. Hlavný oltár s obrazom Nanebevstúpenia Pána od Petra Bohúňa je tiež z roku 1864. Organ postavil v roku 1864 Samuel Wagner zo Slovenského Pravna a v roku 1995 bol rekonštruovaný. Na budove evanjelickej fary z roku 1788 je umiestnená pamätná tabuľa Petra Bohúňa.
Župný dom - V polovici 17. storočia postavili voľne na námestí poschodovú budovu župného domu, ktorá mala pôvodne voľné prízemie na pilieroch a ktorá sa , zmenená s prestavbami, zachovala dodnes. Medzi stĺpmi pod poschodím býval trh a na poschodí sa nachádzali miestnosti mestskej správy. Prízemné stĺpy neskoršie obstavali a dnes je budova sídlom Urbárneho spoločenstva.
Barokový kaštieľ - Sto rokov po výstavbe župného domu (1746) postavili na východnej strane námestia pre Oravské panstvo kaštieľ pri ceste z námestia smerom na Dolný Kubín. Barokový kaštieľ bol v roku 1800 upravený na klasicistický a po ďalšej významnej oprave v roku 1940 stratil pôvodnú architektonickú hodnotu. Zostal v nom cenný portál, arkádová chodba, štukové povaly na poschodí a arkádový dvor. Do roku 1914 v nom býval gróf Žerotín a od roku 1919 do roku 1970 slúžil ako školská budova. Bývalý veličniansky kováč Huba (jeho otec bol vo Veličnej veliteľom hasičov) si takto spomínal na grófa Žerotína: "Bol to gróf, vojak celou dušou. Mal veľmi rád uniformu a vojenské parády. Ale pretože nemal vojakov, nechal si ako náhradu každú nedeľu pred kaštieľom defilovat miestnych hasičov. Za túto "defilírku" dostávali hasiči v krčme u Lednera súdok piva, každý deci pálenky a cigaru."
Zdroj: www.velicna.sk
Ku keške: Prevedieme Vás niektorými zaujímavými miestami Veličnej. Vo Waypointoch nájdete odkazy aj na ďalšie zaujímavé miesta, ktoré môžete v obci navštíviť.
Stage 1: N 49°12.314, E 019°14.712 - Barokový kaštieľ
Spočítajte veľké okná na prednej strane kaštieľa a počet si zapíšte ako A.
Stage 2: N 49;12.275, E 019°14.725 - Župný dom
Z bočnej strany je pamätná tabuľa.
Ak je prvé písmeno v nápise A, potom B = 9; ak je prvé písmeno V, potom B = 6.
Stage 3: N 49°12.238, E 019°14.786 – Evanjelický kostol
Na kostole je pamätná tabuľa. V ktorom roku bol podľa nej prestavaný kostol do dnešnej podoby ? Zapíšte si rok ako C.
Stage 4: N 49°12.213, E 019°14.789 – Rodný dom P.M.Bohúňa
Na dome je umiestnená pamätná tabuľa. Aký je v poslednom riadku na nej uvedený rok? Zapíšte si ho ako D.
FINAL: N 49° 12. (D-C) x 3 – 5
E 019° 14. (B x A) + (( D + B ) :3)
Pri odlove buďte opatrní, nech nám keška dlho vydrží.
Kontrolný ciferný súčet všetkých čísiel ABCD je 55
Výsledné súradnice si môžete overiť na: GeoChecker.com.