Společný úvod
Inspiraci na keš věnovanou Excelu, jednomu z (několika) základních nástrojů každého geokačera, mi vnuknul náš kamarád Pavel, který se několikrát skoro pohoršoval, když jsme v jeho přítomnosti prohlásili, že jsme k souřadnicím přišli v Excelu. A to někdy i tak, že jsme to „doladili“, „dořešili“, „vytipovali“, a tak podobně. Jak můžou souřadnice lézt z tabulky…? Základům geocachingu je věnovaná nepřekonatelná série 101 Dalmatinů, tak jsme si řekli, že zkusíme nějakou mnohem skromnější minisérii věnovanou tabulkovému kalkulátoru.
Kapitola V. – Hříčky
Možná to mnozí ani netuší, ale programátoři občas vloží do kódu programu i nějaké legrácky, které se spustí při určité kombinaci kláves či příkazů. Zpravidla se dozvíme jména autorů, případně si můžeme zahrát nějakou hru. Takovým prográmkům v programu se říká Easter egg, nebo-li česky velikonoční vajíčko. Bohužel ve verzi Excel 2007 a vyšší, kterou už zřejmě má většina, se žádné takové velikonoční vajíčko zřejmě neschovává. Programátoři totiž byli pod palbou kritiky, že pokud kód obsahuje nějaké nezdokumentované funkce sloužící pro pobavení, mohl by obsahovat i funkce nějaké jiné, méně legrační či ne tak docela neškodné. Máte-li ještě Excel 97, můžete si zkusit spustit letecký simulátor. Návod je následující:
- Otevři nový soubor (Ctrl N)
- Zmáčkni F5
- Napiš X97:L97 a zmáčkni Enter
- Zmáčkni Tab
- Zmáčkni Ctrl+Shift a klikni na ikonu „Graf“ nahoře na liště ikon.
- Objeví se krajina, nad kterou můžete létat pomocí myši. Můžete nalézt pyramidu, na které jsou jména autorů.
A jak na keš?
Souřadnice získáte tak, že se pokusíte následovat moje kroky a myšlenkové pochody, kterými jsem původně chtěl „zašifrovat“ souřadnice v některém z předchozích dílů. Půjdete-li na to stejně, tak si vyzkoušíte složitější funkce, podmíněné formátování, relativní a absolutní odkazy a možná ještě něco dalšího.
Takže pojďme na to:
Jako u spousty dalších mysterek jsou na začátku přirozená, nejvýše dvojciferná čísla A, B. S jejich pomocí určíme číslo X. O tom víme, že není záporné a že je menší než 1000. Vypočítá se takhle:
X=[(100-B)-A]*A-6*(100-B)
A k čemu excel? A proč v kapitole nazvané “Hříčky”? Zkuste si do čtverečkované sítě 100x100 (A sloupce zleva, B řádky dolů) vypočítat všechna možná X (0<=X<1000) a pokud někde neuděláte chybu a zapojíte fantazii, měli byste dostat klíč, jak dostat čtyři hodnoty KLMN a ty vás už dovedou ke keši:
N 50 09.(L)(N)(L+M-K)
E 014 30.(M-N)(L+N-K)(K-M-3)
Nesmíme zapomenout poděkovat kolegovi doodle_cz za cenné připomínky po provedení betatestu od stolu. Připravil se tím vědomě o možnost předpokládaného STF. Díky!
Gratulujeme xTFkařům a ať je jejich sláva věčná! 
