Skip to content

#2 PKT: Trnava Velky Bor Multi-cache

Hidden : 7/12/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá multina ze série nazvané Památné kameny na Třebíčsku. Keš se nachází poblíž památných kamenů, umístěných severně od obce Trnava při hrázi rybníku Velký Bor



Památné kameny na Třebíčsku: Trnava Velký Bor


Pověst (stage1):


Podle pověsti na tomto místě vyvrcholil historicky doložený spor mezi učitelem a žákem, o němž hovoří kronika i vlastivěda.
Rudíkovský učitel byl na žáky zlý, nešetřil rákoskou a na žáky křičel. To byly jeho osvědčené metody. Jméno Jana Amose Komenského, který chtěl, aby si děti hrály a všechno se nenásilně učily, mu zřejmě nic neříkalo. Žák Jakub Kopečný z Trnavy chodil do školy nerad. Proč se učit, když byl myšlenkami jinde? Jednou ho učitel vyhnal, aby mu pásl krávy. Jakub si však lehl do trávy a o krávy se nestaral. Při této siestě ho však učitel překvapil a seřezal ho holí hlava nehlava. Jakub musel hnát krávy k Rudíkovu, zatímco učitel zapadl do trnavské hospody. Jakub úkol splnil, krávy ustájil, ale domů se mu nechtělo. Plný hněvu se usadil na hrázi rybníka. Tohle učiteli nikdy neodpustí. Vtom se na obzoru zakymácela známá učitelova postava. Jakub, plný nenávisti, uchopil do ruky kámen. Když se učitel přiblížil na krok, rozmáchl se , srazil jej k zemi a učitele bil do hlavy, dokud nevypustil duši. Jakub nedopadl dobře. Zákony těch časů měly daleko k dnešnímu stavu. Tak se o nešťastném žákovi můžeme dočíst v popravčí knize: "Jedenáctého května 1644 popraven Jakub Kopečný z Trnavy, dvanáctileté pachol, pro mord nad preceptorem svým spáchaný.

Hrdelní moc město Třebíč vykonávalo až do roku 1755. Odsouzení bývali popraveni na vršku "Na spravedlnosti", jenž se vypíná nad žlíbkem za Novým městem. Ještě v r. 1872 chovali v městské věznici různé nástroje na mučení - kladku a skřipec. Soudní knihy byly bohužel archivem odkoupeny a zničeny. Zachovali se toliko některé zápisky hrdelní v kalendáři Sucheniově a v lejstrech obce kracovské. Že případů byla hojnost, dokazují záznamy z roku 1644.

Pověst (stage2):


Uplynulo mnoho času od příhody se smutným koncem, která se stala nedaleko rybníka Velký Bor u Trnavy. V místech, kde vedla prastará cesta okolo malého naleziště rašeliny dál na Přeckov. Špatně se tehdy žilo, lidé hledali obživu, jak se dalo. Na okolních pastviskách a přilehlých skalnatých ostrůvcích se vyskytovaly velké žulové balvany, které zdejší lidé opracovávaly do kamenných sloupků nebo koryt. Za povšimnutí stálo i malé naleziště rašeliny, která se dala na trzích v Třebíči slušně zpeněžit. Místní obyvatel z Trnavy, který toto místo nalezl, si mnul ruce, že bude každý peníz dobrý. Ráno vyjel s povozem a zastavil na kraji zčásti vyhloubené jámy po předchozí těžbě. S chutí se dal do práce a házel lopatou rašelinu na vůz, který už byl skoro plný. Náhle se pod tíhou nákladu utrhl břeh, vůz se převrátil na nešťastníka, který pod ním nalezl smrt.

Něco málo o keši:


Jedná se o rychlou multinu odlovitelnou i s malými dětmi. Auto můžete nechat na hrázi nebo na protější straně (ale budete muset přecházet silnici)

Stage 1:

Tato stage se nachází na úvodních souřadnicích na hrázi rybníka Velký Bor. Před Vámi je v trávě první kámen, ke kterému se vztahuje první, výše uvedená pověst.
Zde bude vašim úkolem zjistit o jaký druh kříže se jedná:

Řecký A=1
Latinský A=2
Křížový A=3
Patriarší A=4
Lotrinský A=5

Stage 2:

U další zastávky po vás budu chtít zjistit, u paty jakého stromu se náš hledaný druhý kámen nachází (má na sobě vyrytý letopočet 1890, písmeno K, křížek a písmeno F)

Borovice B=3
Olše B=2
Lípa B=1

A aby toho nebylo málo, tak třetí a poslední indícii získáte, když zjistíte, jaký tvar má tento kámen.

Čtvercový C=4
Obdélníkový C=5
Jiný nepravidelný C=6

Finální stage:

Souřadnice získáte správným dosazením hodnot a vypočtením následujícího příkladu.

N 49° 15.(A+C)(C)(A+B+C) E 015° 55.(C-B+A)(C)(B-1)

Velké díky patří DrakMrakovi za provedený betatest

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo.



Jako němí svědkové dávných časů stojí osaměle u cest na zapomenutých místech a mají své tajemství a kouzlo. Kamenní svědkové, staří a pro někoho nevzhlední, zarostlí v trávě. Vystaveni žhavému slunci, větru, dešti, obrostlí lišejníky, mechem. Zapadají do přírody a měla by jim být věnována ochrana a péče. lidská ruka jim dala podobu a vtiskla příběhy, které s léty upadají v zapomnění. Historie si dovede své tajemství střežit. Písemné zprávy jsou strohé a nejčastěji nejsou vůbec. Kámen vím ale nepoví.
Z památných kamenů jsou to nejčastěji kameny s křížem, zvané křížové kameny, nebo kamenné kříže. Tesali je ponejvíc prostí řemeslníci z jednoho kusu kamene. Jsou různých tvarů. Na přední straně se vytesal kříž, někdy i jiné znamení. Málokdy se upravovala zadní strana kamene. Kámen je součástí lidského lesa. Lidé se zajímají o vzhled, provedení symbolů a nápisů na kamenech, ale i pověsti, které se k nim vztahují. Většina z nich si uchovala svou tajemnost a přitažlivost pro další generace.

Smírčí kříže:


Toto označení se vžilo pro všechny kamenné kříže a křížové kameny. Smírčí kříž je kamenný kříž postavený nejčastěji na místě, kde se stal hrdelní zločin nebo neštěstí.
Ve středověku bylo možno při trestání provinilců uplatnit systém tzv. smírčího práva, kdy byl provinilci uložen nějaký úkol, kterým odčinil svůj zločin. Takovým úkolem kromě vyrovnání s postiženou rodinou mohlo být i vytesání a vztyčení kamenného kříže na místě, kde byl zločin spáchán.
Existuje asi třicet smírčích smluv, které ukládaly mimo jiných pokut a pokání postavení kamenného kříže. Pro tyto smírčí kříže hovoří přídavná znamení - symbol meče, sekery, kopí, dýky, pušky, samostřílu aj. Jedná se o smrtící zbraně, jimiž byl spáchán zločin. Jinými symboly na kamenech jsou loukotě, kola, šipky, erby, kladivo aj. Šibenice, popravčí meče, uťatá ruka mají varovat pocestného před nečestným činem nebo upozornit kupce na povinnost platit clo.

Typy křížů:


U kamenných křížů se nejčastěji vyskytuje typ řecký, latinský, maltézský a u nejmladších křížů jetelový, klínový atd. Křížové kameny a kola nesou typ řecký i latinský, patkový, křížový, berličkový, lotrinský, papežský, patriarší. Tvar křížů je zřejmě ovlivněn i krajovými zvyklostmi.

Další keše ze série:

#1 PKT: Trnava
#3 PKT: Pocoucov
#4 PKT: Horní Heřmanice
#5 PKT: Hroznatín
#6 PKT: Hroznatín-Batouchovice
#7 PKT: Bonus

Keše se stejnou tématikou:

Lopata a Hul / Shovel and Stick
SMIRCI KAMEN U KLEMENTIC
Kriz pro Marenku
Kovarsky kamen

Zdroje:

Památné kameny a pověsti na Třebíčsku, Akcent 2010
Pověsti Třebíčska, Miroslav Hedvábný, Akcent 1997
Wikipedie

Additional Hints (Decrypt)

Fgbhcav an ilfbxl xnzra n znf wv an qbfnu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)