Skip to content

Pruvodce falesnymi dejinami Karaneho Letterbox Hybrid

Hidden : 4/1/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tuto keš věnujeme Janě a všem ostatním, kteří nám věří, ačkoli lžeme, jako když tiskneme. Těm, kdo netisknou, se předem omlouváme, že listing uložený v GPS jim tady stačit nebude. Chcete-li se nechat provést falešnými dějinami Káraného, tiskněte také. Anebo aspoň lžete.

Zájem o vlastní historii provází lidstvo už odnepaměti. Ostatně kdo se neponaučí z omylů minulosti, je odsouzen k tomu, aby je v budoucnosti zopakoval. HISTORIA EST MAGISTRA VITAE, čili pro ne-latiníky „Na děják máme mgr. Vítovou.“ Je krásné i prospěšné vzpomínat na historii, na významné události, na zesnulé velikány i na klíčové okamžiky, které jsou příčinou toho, že naše současnost je taková, jaká je. Ale občas je třeba jít tomu štěstíčku trochu naproti...
 
Přijměte tedy pozvání na procházku po stopách falešných dějin obce Káraný, ležící na kulturní křižovatce, kde se jako jin a jang mísí vlivy zemitě úrodného Polabí s hravou svěžestí Pojizeří. Navštívíte několik míst, která v dějinách jistě mohla sehrát klíčovou úlohu, mohla být rodištěm velkých mužů a žen, svědkem osudových střetnutí velkých armád či místem podpisu zásadních mezinárodních úmluv. Že se to tak, jak vám to budeme povídat, nejspíš vůbec nestalo? A je to snad naše chyba??
 
Výchozí souřadnice vás zavedou před hospůdku U Ferusů. Je málo známou skutečností, že právě zde se kdysi mladý vídeňský architekt Friedensreich Hundertwasser často scházel s jiným místním rodákem, Antoniem Gaudím. Ten jezdil na chalupu do osady Komáří vrch (šp. Monte Mosquito) a silně ovlivnil Stovodovu estetiku. Pokud pro vás předchozích pár vět nezní jako naprostý blábol a máte aspoň matnou představu, o čem je řeč, jistě na první pohled objevíte dílo, které zde jako památka na jejich dlouhé diskuse nad pivem zůstalo. Kromě pestrých gaudíovských mozaik na něm spatříte i typicky stovodovské architektonické prvky napodobující dětskou stavebnici. Pokochejte se pohledem a zjistěte číslo popisné na žluté tabulce na hobití garáži: ABCD
 
Z výchozích souřadnci dále směřujte své kroky přibližně 130 m pod azimutem DCB° Pěkně to vyšlo, což? Náhoda?

Pokud jste správně spočítali, stojíte před památníkem bitvy u Káraného. Protože v „oficiálních“ dějinách tato krvavá bitva, která sehrála rozhodující roli v průběhu Jizerské války, vůbec neexistuje, zvolil ing. arch. Jan Smutna pro památník poměrně neotřelé provedení: masivní podstavec z čirého vzduchu zdobí neviditelná socha Vítězství s planoucí pochodní – pochopitelně rovněž neviditelnou. Pokochejte se pohledem a poznamenejte si počet ostrůvků na největší stojaté vodní ploše na mapě: E
 
Pokračujte pod azimutem A(C+E)B°, dokud vám cestu nezkříží válčící mloci. Nechte se jimi vést až k trpaslíkovi, který slyší na jméno prvního porevolučního prezidenta – mimochodem, možná už tušíte, že jeho záliba v krátkých nohavicích pramení z dob, kdy se s kamarádem Jarkou brouzdal Jizerou jen kousek odtud. Následujte ho, dokud si nebudete na beton jistí, že je čas zamířit na severozápad, a potom pokračujte, dokud vás štěkající psohlavci nepřinutí zahnout doleva. Hodná babička vám pak jistě ráda ukáže cestu k místnímu zámku.

Zámek Hoblík by mohl být opředen mnoha legendami, které bychom vám jistě rádi vypravovali – třeba tu o hraběti von Hobl, který zdejší panství získal sňatkem s Otýlií rozenou Dubskou v roce 1902, ale už o rok později byl pro svou krutost vůči služebnictvu vyhnán. Lidé z vesnice jej tehdy, aspoň pokud lze věřit obecní kronice, „za všecky oudy uchopili a krutě s ním semo i tamo na obě strany střídavě pohazovali, dokud on, krutou slabostí svěračů tělních stižen, křičeti nepočal“ a mimoděk tak propůjčil své rodové jméno později populární praktice „dát někomu Hobla“. Na esoterické mapě Čech zaujímá zámek už odedávna významné místo jako jeden z objektů, kde zcela jistě nestraší, a proto je cílem výprav „lovců duchů“, kteří se sem sjíždějí z celého světa, aby si na chvíli odpočinuli. Pokochejte se pohledem na strašidelnou připomínku posmrtného života, kterou ztělesňují především hodiny na průčelí tohoto zámečku, které mají F ručiček.

Pokud vás setkání se záhrobím nevyděsilo natolik, že byste se zděšeně dali na úprk, můžete směle pokračovat dál. Vaše další zastávka je před budovou s velkým nápisem, kterou najdete, půjdete-li asi 150 metrů pořád za nosem. K tomu však musíte zahnout doleva. Ještě předtím by bylo dobré zatočit na hlavní silnici doprava, ale dříve, než to uděláte, musíte k ní pochopitelně dojít. To se vám podaří, pokud v ulici nesoucí název prvního československého prezidenta zahnete doprava, a abyste to snáz našli, poradíme vám nejen to, že až na ni narazíte, musíte zahnout vlevo, ale také to, že než na ni narazíte, je třeba na konci uličky, kterou přicházíte, zabočit doleva. Jo, abych nezapomněl, pokud stále stojíte před zámečkem a nevíte, co dělat, vydejte se uličkou, v jejímž názvu se vedle sebe vyskytují tři měkká I.

Tak co? Dobro došli, jak říkával Ante Takšič, rodák z nedalekých Čelákovic a otec moderní slovinské taxislužby? Výborně. Nápis, který vidíte před sebou, je novějším názvem produktu, který byl původně uveden na trh pod jménem, jež mělo vyzdvihnout jeho pozitivní vliv na uvolnění hladkého svalstva a zdraví prospěšný pěší pohyb, nicméně jako Sralbotka byl prakticky neprodejný. Dnes už po něm, zaplať pánbůh, zbyl jen tento nápis. Pokochejte se pohledem a zaznamenejte si počet padesátižárů před budovou = G (pro slabší počtáře: 2x 50žár = ?)

Vaše další kroky povedou přiložené fotografie, které vás dovedou k další místní raritě – nejužší uličce v celé obci.
Fotocesta

Opět se pokochejte pohledem a vězte, že tato ulička, zcela nevhodná pro jízdu povozů a stěží použitelná pro pěší provoz, byla už odnepaměti využívána zcela minimálně, přičemž jednou z příčin může být i skutečnost, že je slepá. Místo v dějinách jí navěky upřely události z 6. srpna 1604, kdy v ní císař Rudolf II., pronásledující čipernou mladou vdovu z přilehlého domku, nešťastně uvízl a musel být vyproštěn za asistence místního hasičského sboru a volského spřežení. Na památku této události, která byla z „oficiálních“ dějin vymazána tak důkladně, jako by k ní nikdy nedošlo, nese domek nalevo od uličky jméno, jehož počet písmen = H a místní hasičskou zbrojnici, kterou jste cestou nemohli minout, zdobí žebřík, na kterém je kromě jedné kovové I dřevěných příček.

K poslední káranské pamětihodnosti, kterou dnes uvidíte, už zbývá jen pár stovek kroků. U zdroje pitné vody zahněte doleva a pokračujte (téměř) rovně za nosem, dokud se vám po pravé ruce neotevře pohled na zdejší snad nejméně slavný monument.

Káranský meteorit, ležící dodnes na místě přezdívaném „U zrzavé vody“, představuje unikátní úkaz, jakýsi „bermudský trojúhelník“ astrofyziky. Jednak proto, že se jako jediný meteorit v  dějinách planety Země skládá výlučně z pískovce, především ale proto, že jeho dopad nevytvořil naprosto žádný kráter a obešel se i bez dalších apokalyptických průvodních jevů. Pamětník dopadu, třicetiletý Jura z nedalekého stavení, tuto událost v reportáži pro Radiožurnál dne 24. 2. 2011 popsal slovy: „Prostě sem ráno vykouk ven a byl tam. Ani slepice nekdákaly.“ Snad právě proto, že dopad Káranského meteoritu nezaznamenala žádná významná astronomická observatoř, byla jeho existence následně bagatelizována, ba přímo popírána. Pokochejte se pohledem: Takhle vypadá umlčená historická pravda!

Protože panují odůvodněné obavy, že tento „nepohodlný“ důkaz, zpochybňující základy newtonovské fyziky, bude v nejbližší době potichu zlikvidován, hledejte poslední indicii raději opodál: Na jihovýchod od meteoritu vidíte sloup elektrického vedení. Počet bočních stěn jeho betonové základny vám dá zcela nezpochybnitelnou, i oficiálními dějinami akceptovatelnou hodnotu J.

Na tomto místě náš průvodce falešnými dějinami obce Káraný končí. Chcete-li, dejte nám vědět, jak se vám procházka líbila. Schránku pro vaše záznamy najdete na souřadnicích:
N 50° C(A+F).(J-G)(H*I+J) E 014° G(D+E).(B/D)(A+J)(C)

Za betatest děkujeme v&f family!

Additional Hints (No hints available.)