Skip to content

General pechoty Metodej Simek Mystery Cache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
Hidden : 3/27/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mysterka pojednávající o životě a osudu jednoho z legionářů, jehož jméno nalezneme na pamětní tabuli na budově Krajského vojenského velitelství na náměstí Republiky v Olomouci.

Generál pěchoty Metoděj Šimek

 
 

Na pamětní tabuli na budově Krajského vojenského velitelství na náměstí Republiky v Olomouci je napsáno:

Na věčnou upomínku bohatýrů- příslušníků býv. Hanáckého pluku 6 umučených nacisty v letech 1939- 1945

Zpracováním krátkého, vojensky zaměřeného, životopisu jednoho ze jmen na tabuli, vám chci přiblížit, o jaké bohatýry se jedná. Bláhově jsem se domníval, že když se jedná o rodinu a já mám obrovské množství informací, materiálů a fotek k dispozici, tak to bude snadné. Šeredně jsem se mýlil…
S hlubokou úctou a díky zakládám tuto keš jako poctu Metoději Šimkovi k roku výročí jeho narození i smrti. Pachuť zrady, následného dlouholetého věznění, mučení a bezmála i způsobu popravy milovaného Metůda se táhne generacemi dodnes. Stejně tak ale smrt Metůda svým způsobem naši rodinu morálně navždy zavazuje a stále naplňuje nádherným pocitem pokorné hrdosti na předka, který tuto vlast miloval, bojoval za ni a položil za ni svůj život.

 

Metoděj Šimek



Narodil se 5. července 1893 ve Staré Břeclavi v katolické rodině jako syn Ludmily Šimkové (rozené Veselé) a Františka Šimka. Odmaturoval na české vyšší zemské reálce v Hodoníně v roce 1912. V době první světové války narukoval k 3. pěšímu pluku Rakousko -Uherské armády. Dne 28. 5. 1917 zběhnul na ruskou stranu a prakticky obratem se přihlásil do československé armády legionářské. Byl zařazen k 1. střeleckému pluku. Bojoval s  legionářským vojskem v Rusku. Dál se přes Itálii dostal do bojů ve Francii, kde již jako kapitán 22. regimentu československých legií hájil od 20. 10. 1918 předmostí přes řeku Aisne proti německým útokům až do 30. 10. 1918. Ve Francii získal několik významných ocenění a medailí. V prosinci roku 1918, již doma na Moravě, obdržel aspirant Metoděj za své zásluhy o osvobození vlasti Válečný kříž. Nejen v Rusku a ve Francii, ale i během sedmidenní války s Polskem projevil Metoděj Šimek své velké nadání pro vojenskou taktiku s využitím polního dělostřelectva. Aby své praktické zkušenosti zúročil, byl vyslán na studia na První poddůstojnickou školu ve Francii ve Versailles.


Do vlasti se vrátil Metoděj Šimek ze studií jako nadporučík a sloužil u 6. hanáckého pluku v Olomouci, zároveň působil jako tiskový mluvčí a referent na tehdejším okresním úřadu v Prostějově. Byl předsedou spolku francouzských legionářů a stal se rovněž krajským vedoucím Pořadatelských sborů, z nichž se organizovala vojenská odbojová skupina, naše ilegální armáda, Obrana národa. Jeho zástupcem, úzkým spolupracovníkem a přítelem byl štábní kapitán Jan Skokánek, rodák ze Střížova (1900-1944). Oba spolupracovali s odbojovým hnutím na Olomoucku a Šimek často i s plukovníkem Františkem Krátkým (1893-1942). V hodnosti podplukovníka od 31. 1.1938 do 14. 1. 1939 působil Metoděj Šimek na olomouckém dělostřeleckém učilišti jako profesor taktiky. Byl zde velmi uznávaný pro svoji zjevnou vysokou odbornost a získal si i oblibu díky schopnosti látku detailně vysvětlit a naučit. V  roce 1939 byl pověřen z nejvyšších míst a stal se jedním z velitelů odbojové organizace Obrana národa.
První velezrádná aféra na Olomoucku, spojená s činností Pořadatelských sborů, měla za následek zatčení řady významných osobností i jejich mučení a následné popravy. Dne 4. prosince 1939 byl podplukovník Šimek ve svém bytě v Olomouci zatčen gestapem a tři roky vězněn v Olomouci (Korunní pevnůstce), Přerově, Reichenbachu, Wohlau, Dietzu a Vratislavi. I přes dlouhodobé věznění, výslechy a mučení nikoho ze svých spolupracovníků nezradil. Dne 3. listopadu 1942 byl postaven před německý lidový soud a odsouzen k smrti. Poprava byla vykonána 5. března 1943 o 18 hodině odpolední, kdy byl na dvoře věznice ve Vratislavi sťat. Dne 30. 7. 1948 byl povýšen Metoděj Šimek in memoriam do hodnosti brigádního generála.

Generál Metoděj Šimek je pohřben na olomouckém ústředním hřbitově v Neředíně. Jeho jméno naleznete i na pamětní desce „Našim hrdinům“ na budově ZŠ v Břeclavi. V místě jeho rodiště, v bývalé „Staré Břeclavi“, nese bezmála kilometr dlouhá hlavní ulice jméno „Generála Šimka“. Český, po válce vydaný úmrtní list obsahoval níže uvedený epitaf řeckého básníka složený na počest Sparťanů padlých v bitvě u Thermopyl.

Poutníče, zvěstuj Lakedaimonským,
že my tuto mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám. -Simónidés z Keu

Doslov


Odkaz našich legionářů nám ukládá za povinnost připomenout současným a zejména budoucím generacím našeho národa poselství o utrpení a hrdinství našich otců, dědů, pradědů. O toto se snažím založením této keše i já. Dávám vám tak možnost se zastavit a tiše zamyslet nad hrdinstvím pravých českých vlastenců, jako byl Metoděj Šimek, v ostrém protikladu s dnešní dobou.

O keši


Místem výchozích souřadnic je dvůr budovy Krajského vojenského velitelství v Olomouci. Tam nechoďte, odvody skončily :) Keš nebude zadarmo, úcta je na místě, proto vás první otázkou "nutím" najít si hlavní vstup do velitelství z nám. Republiky, kde se pamětní desky nachází a získat tak "A". Zbytek už dáte z hlavy :)
Finální souřadnice získáte dosazením do N 49°35.ABC' E 17°14.DEF'


U vchodu do budovy Krajského vojenského velitelství se dá dozvonit nejen na velitelství, ale i na... Ciferací počtu písmen prvních dvou slov na tomto druhém (spodním) zvonku, získáte číslo A

A=?

Druhá pamětní deska na budově Krajského vojenského velitelství v Olomouci se týká bitvy u Bachmače. Kdo velel československým legiím, které zde svedly vítězný boj proti německé přesile?

B=0 brig. generál František Bláha
B=1 arm. generál Ludvík Krejčí
B=2 arm. generál Bedřich Homola

Olomoucká kulometná rota 6. Hanáckého pluku druhé divize našich legií proslavená v krvavém boji u Doče se přezdívala:

C=1 Maxim
C=2 Colt
C=3 Mauser

Čs. legionáři při své sibiřské anabázi aktivně používali pancéřové vlaky, snad nejznámějším byl vlak:

D=1 Praha
D=9 Orlík
D=3 Sokolík

Obrana národa vydávala v rámci propagandy i svůj vlastní časopis. Jak se jmenoval?

E=1 Nevzdáme se!
E=3 Na stráž!
E=9 V boj!

Některé materiály M. Šimka z Dělostřeleckého učiliště v Olomouci zabavené Němci našli po kapitulaci Německa Američané na gen. štábu generála Walthera Wencka. Kdo byl Walther Wenck?

F=3 velitel německé 9.armády
F=1 velitel německé 12.armády
F=9 velitel německé 11.armády



Pro úspěšně vyluštěnou finálku si půjdete velkou část po cestě, kterou Metoděj Šimek a mnozí další bohatýři z pamětní desky šlapali pěšky i několikrát denně. V keši je tužka. Přeji příjemný lov!

Mé poděkování patří Standovi (Chasseur23) za betatest
a Tobias Reviewerovi za publikaci a odpuštění malé kolize :)

Additional Hints (Decrypt)

Zntarg an ceiaíz fybhch

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)