Skip to content

Historie Stareho Ranska Traditional Geocache

Hidden : 11/26/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Historie Starého Ranska. 


 

Charakter obce: má 200 domů ( údaj z r. 2009), PSČ 582 63 pošta Ždírec nad Doubravou. Je součástí městyse Krucemburk, okres Havlíčkův Brod, země Česká, katastrální území Staré Ransko ( 14,38 km2), zeměpisné souřadnice 49°40´52 s.š. 015°49´44 v.d.

Staré Ransko má opravdu staré dějiny.

Pravděpodobně první písemná zmínka je v listině 25. 5. 1362, v níž Zdeněk z Ronova u Přibyslavi zakládá ve vsi Pravnově kostel všech svatých. K výživě duchovního určil výnosy z lánů v Pravnově a osadě Ronwald. Tyto dvě kolonizační osady se nacházely v pomezním pralese z Čech na Moravu zvané „stezka Libická“. Osada Ronwald se zřejmě nacházela v oblastech dnešního Starého Ranska, Pravnov v místech Nového Ranska. Kostel v Pravnově sloužil jako farní. Po třicetileté válce byla fara přenesena do obce Krucemburk. Kostel se stal filiálním a po přestavbě v polovině 17. století, byl zasvěcen sv. Vavřinci. V 18 století vesnice Pravnov zanikla a kostel stával o samotě poblíž Ostrolovského rybníka. V květnu 1787 byl prodán ke zbourání a dnes není známo kde přesně stával, první domky dnešního Nového Ranska byly postaveny v letech 1832-1835.

První písemná zmínka o železářském hamru v Ransku je z r. 1393. Od r. 1470 jsou jako majitelé uvádění hamerníci Jakub a jeho bratranec Petr. Poté následuje až do poloviny 17. století řada dalších hamerníků, v této době pracují také hutě v blízkém Sobiňově a v Železných Horách s tehdy moderními pecemi tzv. dýmačkami. Je velmi možné že tehdy i na Ransku došlo k modernizaci tavících pecí. V r. 1623 kupuje Polenské panství rod Dietrichsteinů. Kníže Ferdinand přejímá železářský provoz do vlastní režie a nechává postavit v letech 1667-1677 vysokou pec dle štýrského vzoru. V r. 1623 činila výroba střeliva 1214 centů. Vzhledem k následkům větrné bouře z prosince 1740 nastal nedostatek paliva pro vysoké pece, Ranské hutě jsou uzavřeny kolem roku 1756. K obnovení hutnické a metalurgické činnosti na katastru Starého Ranska dochází počátkem 19. století. Roku 1811 se započalo s výstavbou vysoké pece. Vrchnost vykoupila domky Dolního Ranska, v místě skladu dnešního závodu. Na takto získaných pozemcích byly stavěny budovy železáren. Poddaným byly poskytnuty stavební pozemky s jednou mírou pole na nichž v letech 1815-1820 vzniklo první a druhé pořadí dnešní obce. Záznamy z roku 1386 zmiňují panský dvůr u Pobočského rybníka, původně roubená budova zvaná „Mayerhof“ byla roku 1623 přestavěna z tvrdého zdiva a roku 1811 sloužil dvůr pro potřeby železáren, po ukončení železáren se zde nacházela lesní zpráva Raneckého polesí a hospodářské objekty.

Od 15. století se pod hrází rybníku Řeka nachází mlýn a později i pila, která je roku 1813 přestavěna pro účely hamrů a roku 1841 je zde usazen panský hajný mlýnská budova v 30 letech 20 století vyhořela a byla ztržena. V roce 1841 se nachází v Ransku 51 domů. Dva hostince, dva řezníci a čtyři hokynáři. Zmínka je i o pivovaru.

Dynamicky se rozvíjející železárny přinesly velkou stavební činnost. Roku 1811-1814 první vysoká pec, roku 1813 u Pobočného rybníka v Ransku kujnící výheň a nová kovárna, kolem roku 1820 dvojitá kujnící výheň a jeden cánhamr. Roku 1822 je postavena kuplovna, po roce 1836 soustružnické dílny tzv. Bohrwerk a druhá vysoká pec a roku 1847 třetí vysoká pec. Od roku 1823 pracují hutě v nedaleké Polničce, v roce 1838 jsou obě železárny sloučeny v jeden podnik úspěšně řízeným baronem Leykamem z Vídně, v roce 1839 je v Polničce zprovozněna válcovna ,(byly zde válcovány kolejnice pro c.k železnice). Touto dobou se jedná o druhý největší železářský podnik v Čechách a jednu z nejvýznamnějších železáren v Rakousko-Uherské monarchii. V době největšího rozkvětu v letech 1850-1855 pracovalo zde až 1500 zaměstnanců a ročně bylo přetaveno až 5000 tun železné rudy železné rudy. Nové technologie výroby železa a použití kamenného uhlí a koksu vytápění pecí zapříčinily, že podnik Polničce zaniká roku 1865-1876. od roku 1875 je na Ransku v provozu pouze kuplovna pro kterou se již surové železo nakupovalo. V roce 1886 jsou železárny definitivně uzavřeny, a téměř všechny budovy postupně zbourány.

V letech 1872-1873 otevírá pan Janáček malou dílnu v bývalém hostinci, který patřil jeho otci a začíná vyrábět zprvu kovové mlýnky, později kalolisy a cukrovarnické zařízení. Vlastní slévárnu má nejprve umístěnou v budově lihovaru v Krucemburku, od roku 1908 je již celý podnik v Ransku. V době druhé světové války probíhá v závodě zbrojní výroba pod německým dozorem. V roce 1947 je podnik zařazen pod n. p. První brněnská a královopolská strojírna Brno, od roku 1950 je začleněn do kovodělných závodů Chotěboř se zaměřením na potravinářský průmysl.

Po privatizaci roku 1992 získává továrnu firma BEHO s.r.o. zabývající se strojírenskou výrobou.

Od roku 1862 zakládá pan Dymák pasířskou a zámečnickou dílnu. V roce 1890 kupuje budovu bývalého Bohrwerku a staví zde dílnu kde zakládá firmu na výrobu zem. strojů a stabilních spal. motorů. Firma zaniká roku 1927. V současnosti je Staré Ransko tvořeno přibližně 141 domy s asi dvěma sty obyvateli v 57 trvale obydlených domech.

Šachta Tereza

První zmínky o výskytu barevných kovů v Ranském masívu pocházejí z roku 1891, tato skutečnost byla potvrzena geologickým průzkumem prováděným od roku 1958. V roce 1960 byla báňským průzkumem zahloubena šachta Tereza na ložisku jezírka. Od roku 1966 těžbu převzali rudné doly Příbram, závod Kutná Hora. Nadmořská výška štoly je 643,3 metrů. Těžba byla prováděna ve dvou patrech, 1 patro v hloubce 143,5 metrů, 2 patro 180 metrů. Z obou pater byly raženy překopy k jednotlivým ložiskům dobývající metodou „otevřených komor“. Vytěžené rudy byly k dalšímu zpracování převáženy do Kutné Hory. Těžba byla ukončeny k 1.7. 1987, dostupné zařízení demontováno a jáma v hloubce 10 metrů zabetonována. Důl je nyní zatopen vodou

Geologický průzkum ložiska

Na tomto ložisku byly těženy sulfidické ZnCu rudy. Dále se zde vyskytují ZnCuCo sulfidické rudy. Užitkové minerály těchto rud jsou např. chalkopyrit, sfalerit. Doprovodné rudy jako pyrit a pyrhotin. Řídce se vyskytující molybdenit, galenit a magnetit. Obsah kovů (Zn 3.17%, Cu 0,7%) je nízký a tězba kovů je v dnešní době nevýhodná.V jednotlivých dolech Ranského masívu byly těženy železné rudy jež tvoří limonit a hematit s obsahem kovů 18-30%. Těžba probíhala převážně povrchově ale i pomocí šachet dp hloubek 50 metrů. Dnes jsou všechny šachty zavaleny.

Ranecká zvonice

Zvonice založená roku 1862. Zvon daroval ředitel železáren Ed.Kleinpetr. Do této doby bylo na Ransku zvoněno tzv. „hutním zvonem“ na budově železáren. V roce 2011 byla zvonice nově zrekonstruována. Byl vyměněn i zvon. A tak od 6. července 2011 zvonice v obci opět ohlašuje poledne a klekání.

Alej ve Starém Ransku

Význačná krajinná a sídelní dominanta, historický doklad osidlování krajiny v CHKO Ždárské vrchy. Počet stromů: 154 ks. Dřevina : Javor klen 96 ks, Javor mléč 9 ks, Lípa velkolistá 12 ks , Jasan ztepilý 39 ks.

Národní přírodní rezervace Ransko.

Rozsáhlý lesní komplex Ranského masivu (695 ha) se nachází asi kilometr od Ždírce nad Doubravou. Ranský Babylon to jsou obnažené segmenty skal, na kterých se často dodnes udržely zbytky hadcových borů a na Ransku endemického chrastavce hadcového. Typickou dřevinou je buk, jedle, na podmáčené půdě roste převážně smrk, na zamokřených místech jsou výjimečně zachovány porosty olše lepkavé a jasanu ztepilého. Na jaře tu vykvétají mnohahektarové koberce bledule jarní, dále tu roste řeřišnice trojlistá, lilie zlatohlávek, lýkovec jedovatý, čarovník alpský, růže převislá nebo česnek medvědí. Vlhčí místa jsou biotopem čolka horského, skokana hnědého, ropuchy obecné a rosničky zelené. Často lze zahlédnout ještěrku živorodou nebo slepýše křehkého. Hnízdí zde jestřáb lesní, sýc rousný, sluka lesní, datel černý, ořešník kropenatý, krkavec velký, občas také čáp černý. Černobílý kožíšek patří v zimě lasici hranostaj a objevit se tu dají i nory jezevce lesního.

Litinový kříž.

Litinový kříž s korpusem Krista, nacházející se na hrázi Ranského rybníka, byl odlit v nedaleké dietrichštejnské železárně. Podle nápisu na podstavci byl vztyčen k výročí panování Františka I. rakouského císaře roku 1832. Chráněná národní kulturní památka v majetku městyse Krucemburk.

Místní staré názvy.


U Holánků - přímo u křižovatky stával na místě nynějšího prostranství obytný dům

Ve Struskách - dříve se zde nacházel veliký kopec navršené strusky ze slévárny. Dnes zde je fotbalové hřiště Spartaku Staré Ransko.

Babylon - nejvyšší vrchol 673 m.n.m. Po válce zde byly zbytky dřevěné pozorovací věže, ze které bylo daleko vidět do kraje.

V Oboře - porosty a lesíky po pravé straně, u přeložky Vojnoměsteckého potoka, při cestě na Staré Ransko z Krucemburku. Nedaleko jsou zbytky hráze po rybníku.

Na Pařezině - vykácený les, nyní louka za Pobočenským rybníkem. Po válce se zde nacházela spousta zakopané munice, později to

byla pastvina JZD. Hrál se zde i fotbal. Byly to počátky raneckého fotbalu a hledání místa na nové hřiště.

U Vlčího kola - k místu se váže místní pověst o kruhu , muzikantovi a vlcích.

Půlwerk - dřívější dílna pana Dymáka. Nachází se po pravé straně, před mostem při cestě z Krucemburku. Nyní je zde truhlářská firma.

Na Skalce - skalní útvar v lese nad Ranskem.

U Haltýře - za napájecí strouhou Pobočenského rybníka ( u hájovny Lesního družstva Přibyslav) se na louce nacházela studánka, ve které

se uchovávaly ryby .

U Jezírek - jezírka zaplněná vodou , pozůstatek staré důlní činnosti. Nyní přírodní rezervace Jezírka.

Ve Dvoře - dříve dřevěný hospodářský dvůr vrchnosti. Nachází se proti hájovně Lesního družstva Přibyslav. V místě je umístěn

původní pískovcový znak Dietrichsteinů.

Na Milířích - místní část obce napravo u silnice k rybníku Řeka. Poznáte to podle černé zeminy, s kousky dřevěného uhlí z výroby

pálením v milířích..

U obrázku - vrcholek lesní cesty, směrem na Havlíčkovu Borovou.

V Jesínkové - bledulová lokalita, nyní NPR Ransko.

V Moskvě - vojenský tábor postavený koncem války u Borovského kopce. Na křižovatce k rybníku Řeka a lesní cesty na Borovou

stála dřevěná vstupní brána.

Bezedná studna - bývalá studánka pod vrchem Babylon.

V aleji - alej památkově chráněných stromů.

Konírna - dříve dřevěná budova firmy Janáček pro ustájení koní a parního sentinelu. Zbourána.

Betoňák - přízemní ubytovací dům pro zaměstnance továrny.

Ostrůvek lásky – ostrůvek při zátopách, jinak poloostrov za rybníkem Řeka.

Kruzborek - takto si místní zkracují název Krucemburk (podle původního názvu Kreuzburk).


 

Pokud zde najdete TB nebo GC a chcete ho z keše odnést, tak si jej prosím nenechávejte, ale vložte jej do jiné kešky, (případně se pokuste splnit úkol s předmětem spojený), a řádně jeho cestu pomocí identifikačního kódu zalogujte ! !

Nashledanou u téhle jednoduché a lehké cache ve Starém Ransku !
Váš kamarád Oldgrizzly

Doufám, že se Vám bude u nás líbit a přeji klidný odlov.


 


 

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

PENGNRTHF YNRIVTNGN

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)