Skip to content

Kotoucova #05 Mystery Cache

Hidden : 12/10/2012
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kotoučová #05


Nejčastěji používaným typem nástroje pro dělení dřeva a materiálů na bázi dřeva je bezesporu pilový kotouč. Tento typ nástroje je určen pro ruční kotoučové pily, truhlářské stolové pily, formátovací pily, nářezová centra, omítací a rozmítací pily, jiné typy i pro stroje na dělení kulatiny a v neposlední řadě i pro kotoučové pily na řezání palivového dřeva. Největší výhodou technologie řezání pilovými kotouči je dosažení nejvyšší řezné rychlosti (až 100 m/s) oproti ostatním technologiím řezání. Navíc lze výrobu pilových kotoučů a jejich údržbu považovat ve srovnání s jinými nástroji za relativně jednoduchou. Jednoduchá je i výměna a seřizování pilových kotoučů ve strojích, která spočívá v nasazení kotouče na hřídel stroje a zajištění maticí. U většiny strojů se pilový kotouč upíná mezi dvě příruby, které by měly mít průměr roven 1/3 průměru pilového kotouče. Příruby částečně eliminují boční chvění kotoučů. Seřizování vlastního nástroje ve stroji se neprovádí.

V základním provedení se jedná o plechový kotouč, který má na obvodu laserem vypálené ozubení a v ose upínací otvor. Základním parametrem při výběru pilového kotouče je jeho průměr. Maximální průměr je limitován výrobcem stroje. Dalšími důležitými parametry jsou počet zubů (GC41TK0 - Doporučené otáčky a posuv na zub), tvar jednotlivých zubů (GC41TND - Tvar a geometrie ozubení) a upínací průměr (GC3YY7X - Upínací otvor)

Typy a povrch pilových kotoučů



Formátovací pilové kotouče

Tyto nástroje byly vyvinuty především pro dělení polaninovaných a jiných povrchově upravených deskových materiálů. Princip dělení pomocí hlavního (formátovacího) a předřezového kotouče ukazuje obrázek (8). Předřezový kotouč má opačný směr otáčení a nařezává povrchovou vrstvu materiálu do hloubky max. 2 mm. Řezná šířka předřezového kotouče je větší, než řezná spára hlavního pilového kotouče, aby nedocházelo k vyštipování povrchové vrstvy materiálu hlavním pilovým kotoučem. Tato velikost se pohybuje v závislosti na řezaném materiálu a provozního podmínkách několik desetin mm (0,1- 0,3mm).

Obrázek 8 Princip řezání povrchově upravených desek (Pilana, 2011)

Obrázek 9 Formátovací pilové kotouče (Pilana, 2011). Úhel čela se u těchto nástrojů pohybuje od + 10°do -5°.


Jak na keš?



Upozornění: Keš je nachází vysoko na stromě a k jejímu odlovu je zapotřebí speciální stromolezecké vybavení. Odlov je na vlastní nebezpečí.
http://www.horolezeckametodika.cz/


Zdroj informaci a mozna jeste neco navic:
http://drevene-materialy.fld.czu.cz/uvod



Additional Hints (No hints available.)