Sádky 5, Prostějov
Stavebník: Karel Melhuba
Architekt: Eduard Žáček
Sloh: emocionální funkcionalismus
1935 - 1936

Prostejovskou vilu manželu Melhubových, majitelu jednoho z mnoha stredne velkých konfekcních podniku, dokoncenou v roce 1936, navrhl Eduard Žácek zcela v souladu s potrebami rodiny. Hlavní roli zde tudíž nehraje forma, která dríve sledovala funkci, nýbrž naturel stavebníka, psychické a sociální potreby jeho rodiny a predevším emoce, bez nichž architektura „znamená premenu živého, biologického organismu stavby na kasárenské utilitární skladište lidí,“ jak upozornovali v roce 1935 Josef Havlícek s Karlem Honzíkem. Vliv techto myšlenek je patrný v celkovém pojetí domu. Vila je nenápadná, nereprezentuje stavebníkovo postavení, ani nedráždí své okolí extravagantní formou. Nenajdeme tu žádná skutecná pásová okna. Vedle tradicne delených ocelových oken zde figuruje pouze dvojice oken velkoformátových, asociujících spíše prosklené steny zimní zahrady, než funkcionalisty protežované pásy. Stejne tak rozvržení prucelí stavby je v tomto prípade pojato v ponekud klasictejších intencích. Z formálního hlediska ovládá architekturu kultivovaný, nautickými motivy podbarvený emocionální funkcionalismus. Jeho charakteristické prvky (trubková zábradlí, visuté a strešní terasy nebo ocelová vretenová schodište), s nimiž Žácek pracoval v zadním traktu, zde ovšem vubec nepusobí strojovým dojmem. Navozují spíše atmosféru plavby na transatlantickém parníku, než inspiraci jeho estetikou. Prispívají ke zvýšení obytného komfortu dvojúrovnového bytu manželského páru. Jeho hlavní obytný prostor, rozdelený do dvou sekcí (spolecenská a jídelní), architekt soustredil do zvýšeného prízemí. S ostatními podlažími jej propojil dvema na sobe nezávislými schodišti. Bravurne tak vyrešil komunikaci v dome a ješte umocnil prostorový úcinek spolecenské haly. Nekonvencní rešení zopakoval i v prvním patre. Jeho symetricky usporádané pudorysné dispozici dominuje ložnice rodicu s konkávne prohnutou sklenenou stenou. Po jejích obou stranách soustredil ložnice detí, oddelené od velkého detského pokoje, opatreného strešní terasou, úzkým vloženým traktem s koupelnou a šatnami.


Eduard Žáček
Datum narození: 26.12.1899 Kroměříž
Datum úmrtí: 10.09.1973 Brno
Brněnský architekt, studium na Odboru architektury a pozemního stavitelství České vysoké školy technické v Brně, do roku 1952 samostatná tvorba, z politických důvodů mu nebylo umožněno pedagogické působení na České vysoké škole technické, později pracoval jako stavbyvedoucí a stavební dozor.

Velky diky pri vyrobe kese patri Honzovi
Něco málo ke keši.
Keš jako taková, nebo spíše její krytí je Regular, ale samotná schránka je spíše small. Je to klasická velká petka, do které se vlezou Tb, menší mince, nebo CWG.
Hlavně prosím buďte ke schránce ohleduplní. Ikdyž by měla něco vydržet, tak i přes to buďte opatrní.
PS: Uz jsem mel spustu dotazu a tak vezte, ze objekt a to kompletni byl vyroben za ucelem kese.
|