Skip to content

Slinovcovy skalni vychoz - Sarka EarthCache

Hidden : 12/21/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Touto Earthcache bych Vás chtěl pozvat do malebného koutu Solnice, do kterého rád často zabloudím a který se jmenuje poeticky Šárka.




Zde se nachází velice zajímavý SKALNÍ VÝCHOZ. Výchozem se rozumí geologický termín označující místo na zemském povrchu, ve kterém je podložní vrstva částečně nebo úplně odkryta a vystupuje
na zemský povrch.
Tento zdejší výchoz tvoří po geologické a petrografické stránce druhohorní sedimenty zastoupené slínovci, pocházejícími převážně z rozhraní spodního a středního turonu, tedy z období křídy.
Slínovec je usazená hornina, která vznikla z nejjemnějších částic usazujících se na dně moře.
Je složena převážně ze směsi jílu , vápence a je světlešedé barvy. Tato hornina je běžně rozšířena
v nejvýchodnější části České křídové tabule, obvykle obsahuje ještě písčitou složku, vysoký obsah jehlic mořských hub a je pro ni používán vžitý název - OPUKA.
Vznik vrstev opuky je podmíněn přítomností moře, což znamená, že celá tato oblast byla zalita mořem, které sem proniklo koncem druhohor. Poté, co křídové moře odsud později ustoupilo,
byla už pak celá oblast Solnicka trvale souší.
Přítomnost mělkého a teplého křídového moře dokazuje výskyt zkamenělin. Skalní výchoz v Šárce totiž představuje nejbohatší paleontologickou lokalitu v blízkém okolí Solnice, což mohu potvrdit
ze své vlastní zkušenosti, kdy jsme sem jako kluci chodili s kladívky a hledali (velice úspěšně) zde zkameněliny a otisky různých druhohorních mlžů. V současné době se zde prý však zkameněliny nalézají jen velmi ojediněle.

Tak to je asi vše, co jsem chtěl k tomuto mému oblíbenému místu napsat a nyní již nezbývá nic jiného, než doufat, že se Vám na tomto místě bude líbit alespoň tak jako mně. Šárka má své kouzlo v každé roční době, ale na mne nejvíce působí v jarních a letních měsících. Prochází tudy naučná stezka Bělá, součástí které jsou i informační tabule, na kterých se můžete dozvědět ještě spoustu dalších podrobnějších informací o těchto místech a ze kterých jsem i já pro tento listing částečně čerpal.

Podmínky uznání logu :

Log bude uznán, pakliže správně odpovíte na níže položené tři jednoduché otázky. Odpovědi získáte vlastním pozorováním
a na informační ceduli č. 3, zaměřené ke zdejší geologii, která
je umístěna ke konci Šárky. Prosím o zasílání odpovědí na e-mail : trsatko74@email.cz a to ve stejný den, kdy budete logovat. Otázky jsou velice jednoduché a tak správnost odpovědí nebudu potvrzovat, ale pouze se ozvu, pokud budou chybné. Samozřejmě budu i rád za každou pěknou fotografii z tohoto místa.

Zašlete mi odpovědi na následující otázky na e-mail :

trsatko74@email.cz

1)Jaká je celková délka tohoto skalního výchozu? ( Aby nedošlo k nesrovnalostem v měření, je braná jako hledaná délka vzdálenost mezi info. cedulemi Naučné stezky Bělá s čísli 2 a 3 . Jak budete měřit nechám na Vás, protože možností a prostředků je spousta. Samozřejmě bude brána v potaz určitá slušná tolerance )
2) Vývoj zdejší krajiny byl ovlivněn tektonickým neklidem souvisejícím s horotvornými procesy v karpatsko -alpské oblasti. Jak je tento neklid označován?
3)Napište název alespoň jednoho zkamenělého druhohorního mlže nebo ramenonožce,kterého je možné nalézt se v této oblasti.


Čerpáno:
Geologická minulost České republiky - Chlupáč Ivo a kolektiv , Academia
info. cedule Naučné stezky Bělá - autor nezjištěn

Additional Hints (No hints available.)