Skip to content

Vinicna alej Traditional Geocache

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
Hidden : 7/30/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Symbolicky v prvním roce nového milénia - v roce 2001 byla obnovena dotací Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a přispěním obce historická Viničná alej v Dobřichovicích.

Řád Křižovníků s červenou hvězdou, dříve spravující statek v Dobřichovicích, založil na úpatí Krásné stráně v jihovýchodní expozici vinice. K nim vedla z Dobřichovic cesta odedávna zvaná Viničná alej. Přestože vinice již asi 150 let neexistují, tradiční jméno se zachovalo a to jak v názvu ulice z Dobřichovic od Pražské odbočující u Sokolovny, tak i z opačného směru ulice z Karlíka.

Při obnově naší historické Viničné aleje jsme ctili staré české míry a stromy jsou od sebe vzdáleny 16 loktů (9,46 m). Alej je dlouhá téměř přesně 950 m, což je 25 provazců viničných, tedy 1600 loktů (946 m), takže obsahuje 100 stromů. Vinice dříve vždy doprovázel jeřáb oskeruše (Sorbus domestica), ale zde byl nakonec vybrán jeřáb břek (Sorbus torminalis) pro svou originalitu. Břeková stostromá alej nemá pravděpodobně v ČR obdoby. Stromky s balem o obvodu kmínku 10 cm a výšce asi 250 cm byly vysázeny do vyhloubených jam. Poté byly ochráněny zakůlováním třemi spojenými kůly, kmínky omotány jutou proti okusu a stromky zality.

Jeřáb břek (Sorbus torminalis), lidově též břekyně, je opadavý listnatý strom s výškou 10-15 m a kulovitě klenutou korunou. Tuhé listy má jednoduché asi 8 cm dlouhé, široce oválné, členěné do špičatých laloků. Krémově bílé květy rostou v téměř kulovitých latách. Plody, světle hnědé oblé malvice, jsou jedlé, ale trochu trpké. Břekové dřevo je cenné a se zajímavými možnostmi využití. Dělaly se z něj dřevěné šrouby, tkalcovské člunky válce mandlů, řeznické špalky, ale dodnes také flétny. Dřevo je narůžovělé, tvrdé a těžké. Přestože je břek naše domácí dřevina, v přírodě není příliš hojný, spíše vzácný. Roste přimíšeně v šípákových doubravách a listnatých hájích. Pěstuje se asi od roku 1750, nikoliv pro plody, ale pro ozdobné listy, na podzim žluté až sytě červeně zbarvené.

(Převzato z webových stránek města Dobřichovice)

Additional Hints (No hints available.)