Skip to content

Albrechtovicke dolovani EarthCache

Hidden : 1/21/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Písemné zprávy o zdejším osídlení jsou z roku 1456, kdy jsou uváděny Albrechtovice a mlýn pod Albrechtovicemi (dnešní tzv. Čertův mlýn). Lokalitou prochází „Zlatá stezka“. V dobách její největší slávy se zde potkávaly karavany obchodníků s horníky. Zdejší lokalita těžby zlata nebyla v poměru k jiným hornickým revírům významná, proto chybějí jakékoli přesně lokalizovatelné údaje. Většinou se jedná o všeobecné údaje, že „se těžilo nad Záblatím u Šnejderšlágu“, „při Hořejším Záblatí u Svaté Trojice“, nebo „v rokli od Albrechtovic k Záblatí“, vše bez přesnějších údajů o místech a výnosech těžby.
První historicky doložené zprávy o hornické činnosti v této oblasti, kdy majitelem panství byl rod Rožmberků, zanechal rožmberský archivář Březan.

Ve své kronice „Životy posledních Rožmberků“ udává v roce 1561 „doly a místo nad Záblatím a při Hořejším Záblatí u Svaté Trojice“. Další historické zprávy uvádějí, že v roce 1708 zde začali kutat záblatští sedláci, kteří těžili až do roku 1713, kdy jim legálně těžbu povolila majitelka panství kněžna Marie Arnoštka z Eggenberku. V této době zde byla postavena stoupa na drcení natěžené rudy, těžilo se za dozoru hormistra z Ratibořských Hor. Dokonce v roce 1761 žádali místní sedláci o souhlas k dolování císařovnu Marii Terezii. V roce 1764 je doložena existence zlatého dolu „Sv. Antonín“ u Záblatí. Koncem 18. století dochází k ukončení hornické činnosti pro nedostatek financí. Další důlní podnikání začalo v roce 1808, kdy výměnkář ze Záblatí Matěj Kiemann se dopisem obrací na knížete Schwarzenberga, že u Albrechtovic je naleziště zlaté a stříbrné rudy. K posouzení byl vyslán hormistr Jan Černaj z Ratibořských Hor, který zjistil opuštěnou těžní jámu se štolou.

V roce 1819 záblatský rodák Vojtěch Reiseisen žádá spolu s několika záblatskými měšťany o povolení k těžbě ředitelství panství ve Vimperku. Měšťané ze Záblatí dne 2. září 1819 obdrželi od c.k. horního úřadu v Dobré Vodě u Rudolfova povolení k těžbě rudy. V roce 1820 byla založena společnost pro dolování. Sdružovala asi 560 podílníků z okolí Záblatí, Prachatic, Vimperka a Českého Krumlova. Koncem roku 1821 je dolování ztrátové a na shromáždění podílníků dne 18.1.1822 je uvažováno o ukončení těžby. Poslední hornické práce vykonávali poddaní z Albrechtovic ( Kollenberg), z Vyhořan – dnešní Hlásná Lhota (Hartl, Mauritz), čtyři horníci z Řepešína a jeden z Petrovic. Badatel Sommer ve svém popisu Království českého již pouze poznamenává v roce 1840, že u obce Albrechtovice „kdysi se těžilo zlato“.

Ze svislé šachty horníci razili vodorovné chodby sledující rudní žíly, které byly předmětem těžby. Šachty mohly dosahovat hloubky řádově desítek až stovek metrů. S přibývající hloubkou vzrůstaly náklady na těžbu, hlavně nutné zvládnutí přítoků spodních vod, aby nedošlo k zaplavení dolu a zajištění větrání důlních chodeb. Horníci se do podzemí dostávali (fárali) sestupem po žebřících nebo byli spouštěni pomocí rumpálu. Pohon rumpálu havíři obstarávali buď ručně nebo šlapacím kolem. U hlubších dolů nebo při značné těžbě se používalo žentouru nebo vodního kola.

Jáma též zajišťovala odvětrání důlních schodeb, tudy se na povrch dostávala v kožených vacích nebo v dřevěných vědrech i tzv. jalovina (hornina z okolí rudních žil bez výrazného obsahu užitkové složky, zvaná také hlušina), narubané rudní žíly a spodní voda, která do dolu prosákla z povrchu. Jámou se též spouštěl materiál potřebný v dole (dřevo na výztuž chodeb v místech, kde byla nesoudržná hornina apod.)

K dobývání horníci používali želízko a mlátek. Rozrušování horniny často usnadňovalo tzv. sázení ohně - rozdělání ohně v podzemní chodbě u skály, která žárem popraskala a ražba byla o něco lehčí. Ke svícení v podzemí se používaly smolné louče, hliněné kahánky s lojem, v pozdějších letech kovové kahany s olejem.


První pozůstatky po historické těžbě byly nalezeny v terénu v roce 1996 pod osadou Albrechtovice u Farského potoka, shodou okolností těsně vedle úvozu historické Zlaté stezky. U těchto zlatodolů byl v roce 1996 nalezen fragment podkovy a hornické želízko, vše předáno do muzea v Prachaticích. Zřejmě z posledního období pokusného dolování kolem roku 1820 pochází 32 metrů dlouhá štola, objevená na jaře v roce 2003, která měla průzkumný charakter. Jejím účelem bylo ověřit křemenné žíly, které byly předmětem rožmberské a eggenberské těžby. Podle způsobu ražby štoly za pomocí střelných prací, které jsou dosud na stěnách, čelbě a stropu znatelné, lze datovat tuto štolu do posledního období zdejšího důlního podnikání. V průběhu roku 2009 byla štola důstojně zabezpečena výstavbou portálu a mříže. Štola začala sloužit jako zimoviště netopýrů (netopýr velký, netopýr řasnatý, netopýr černý). Na této lokalitě se do dnešních dnů zachovaly odvaly a trychtýřovité prohlubně jak po rožmberském, tak i po novějším dolování z 18.-19. století. V roce 2002 na podzim došlo k důlnímu propadu o rozměru 2x3 metry hlubokém 2 metry na hranici lesa a louky pod osadou Albrechtovice, což dokládá přítomnost dalších podzemních prostor, které jsou nezávislé na štole. Zajištění propadu proběhlo koncem jara 2009. V roce 1996 bylo místo budoucího propadu tvořeno mělkou prohlubní o hloubce cca 30 cm a průměru do 1 metru. Povodeň v srpnu v roce 2002 prohloubila v bezejmenném potůčku přitékajícím od Albrechtovic koryto o cca 30 cm a došlo k obnažení dřevěné konstrukce technického zařízení sloužícího k úpravě natěžené rudy. Ve spojitosti s malou vodní nádrží a historickou zprávou zmiňující se o stoupě, bylo konstatováno, že se může jednat o pozůstatek dřevěného koryta od stoupy, která zde byla zřízena v 18. století.

 Zdroj: infotabule Hornická naučná stezka

 

Vaším úkolem je zjistit:

1. Směr rudní žíly?

2. Co je to “sázení ohně”?

3. Jaká je délka štoly?

4. Na infotabuli zjistěte co je “hydrotermální přeměna”?

5. K čemu sloužila “stoupa”?

6. Podrcená hornina se mlela na jemnou moučku mezi mlýnskými kameny. Změřte maximální průměry zde umístěných mlýnských kamenů a napište mi z jaké jsou horniny

7. Na závěr udělejte fotku sebe (své GPS atd.) u zdejšího libovolného důlního díla

Poznámka k úkolům: Úkol 7 je podle současných pravidel pro earthcache nepovinný, ale jeho splněním mi uděláte velkou radost a zároveň si uděláte earthcache tak, jak se dělala dřive.

Nechoďte nikam za zábrany - nebezpečí propadu!

 

Doporučený postup pro zalogovaní této earthkeše

(upozornění pro začátečníky – tato keš nemá fyzickou krabičku, proto zápis do logbooku nahrazuje zaslání správných odpovědí)

1. Nejdříve zašlete odpovědipřes můj profil na GC

2. Poté ihned logujte elektronicky

3. V případě špatných odpovědí se ozvu, pak je obvykle potřeba odpovědi opravit

 

 

 

 

 

 

  Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)