Skip to content

GOLFOVA v1.0 Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 6/26/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je věnována sportu GOLF a jejímu vzniku. Souřadnice vás zavedou do přírodního parku Košíře - Motol k blízkosti golfovému klubu Praha. V okolí se nachází i mnoho moc pěkných krabiček které si určitě zaslouží váš odlov :-)


  • GOLF

Golf je venkovní sport, ve kterém samotný hráč nebo malá skupinka hraje malým golfovým míčkem do jamky a používá přitom různé hole. Pravidla golfu definují, že golfová „hra spočívá v hraní míčkem z odpaliště do jamky ranou nebo postupnými ranami v souladu s pravidly“.

  • HISTORIE GOLFU

HISTORIE GOLFU VE SVĚTĚ

Kdy a kde kdo trefil holí cosi, co se válelo na zemi, se dodnes neví. A nikdo to už nevypátrá. Navíc to není podstatné. Byl to někdo z rodu Keltů, Hunů, Římanů nebo Číňanů? Kdo ví. Je pravdou, že o původ golfové hry se pře několik národů, které soupeřily v různých hrách, vzdáleně podobných golfu, respektive trefovaly se do kulatého předmětu holí. Ať už na suchu nebo na ledě. Ale to stejně nebyl golf. Za pravlast této hry je uznáváno Skotsko, a to z jednoho prostého důvodu. Také se zde skotští lidé trefovali do čehosi kulatého holí, ale stále to bylo jen odpalování kamsi na cíl. Až někdy ve 14.století došlo k zásadní změně do té doby této jednoduché kratochvíle. Byl přidán další úder a každý hráč či družstvo začalo hrát jedním míčkem. A to je začátek golfu, zcela jednoznačný.

HISTORIE GOLFU U NÁS

Historické záznamy hovoří o tom, že již v roce 1898 první golfové odpaly zkoušeli nadšenci v Praze na Císařské louce. Ale golf zapustil kořeny v našich krajinách o šest let později, když v roce 1904 bylo otevřeno první golfové hřiště v Karlových Varech. Nacházelo se v Gejzír parku a mělo devět jamek. O rok později v roce 1905 došlo ale k velice významné události v Mariánských Lázních. Zde bylo otevřeno golfové hřiště na počest anglického krále Edwarda VII., který v té době jezdil do lázní a miloval golf. Že to byla událost světového významu dokládá i fakt, že v roce 1909 píše o mariánskolázeňském hřišti časopis Golf Illustrated. O rok později byl uspořádán první oficiální turnaj v českých zemích právě v Karlových Varech. Nejstarším dodnes působícím klubem je Golf Club Praha v motolské části města. Jeho založení se datuje rokem 1926, o dva roky později byl založen Golfový klub Líšnice nedaleko Prahy


  • GOLFOVÉ HŘIŠTĚ

Golfové hřiště se většinou skládá z 9 nebo 18 jamek. Slovo jamka může znamenat skutečnou díru v zemi, do které se má míček dostat, nebo část hřiště od daného odpaliště až k jemu příslušnému greenu, na kterém je vyvrtána jamka. Většina jamek má green od odpaliště příliš daleko na to, aby se dal zasáhnout první ranou, proto je mezi greenem a odpalištěm nízko sekaný pruh zvaný fairway, po kterém hráč postupuje k jamce. Mezi fairwayí a greenem je tzv. forgreen. Okolní nesekaná tráva se nazývá rough a tvoří další překážku. Z důvodu urychlení hry se většinou tráva okolo ferveje seká vysoko na semirough. Na jamkách jsou rozmístěny různé překážky, což může být například bunker (písečná překážka), ze které se hraje jinak než z trávy, nebo vodní překážka (rybníky, potoky apod.). Tu dělíme na vodu příčnou a podélnou. V překážkách platí zvláštní pravidla, která znesnadňují hru, například v bunkru se hráč před samotným odpalem nesmí dotknout holí písku ani nesmí provést cvičný švih. Pokud míč zůstane v oblasti označené jako vodní překážka, může jej hráč hrát podle podobných pravidel jako v bunkeru, nebo s připočtením trestné rány z místa mimo překážku. Pokud míček skončí za označenými hranicemi hřiště, nelze jej z daného místa hrát. Tráva na greenu je sekaná velice nízko, asi jen na 3 mm, takže míč se může po zemi koulet na vzdálenost několika metrů. Ráně na greenu, při které se míček nevznese do vzduchu, se říká putt (a ten se patuje). Greeny bývají různě zvlněné, což znesnadňuje správné míření. Samotná jamka má průměr 10,8 cm a měla by mít hloubku 10,16 cm. Vyztužuje se umělohmotnou vložkou, do které lze zapíchnout dlouhou tyč s vlajkou, která umožňuje viditelnost jamky i z velké vzdálenosti. Pozice jamky na greenu není stálá a může se den ode dne, i mezi jednotlivými koly turnaje, měnit podle pin pozice.


  • HOLE

Hráč k odehrání míčku používá hole (anglicky clubs). Golfová hůl se skládá z hlavy (clubhead), násady (shaft) a držadla (grip). Hole se dělí na patry (putters), železa (irons), hybridy (hybrids) a dřeva (woods). Puttery jsou hole specifické pro "doražení" míče do jamky. Jejich úderová plocha je téměř kolmá k zemi, takže míče se jen kutálejí. Železa mají hlavu vyrobenu z kovu. Hybridy jsou hole, které vypadá téměř jako dřevo, ale liší se váhou a výplní báně. Je to tedy něco mezi železem a dřevem. Dřeva byla původně vyráběna ze dřeva, nyní se používají kovy, na úderovou plochu ocel a na další část titan, většinou bývá dolní část hole zvaná hlava dutá. Železa se používají obecně na kratší a přesnější rány, dřeva naopak pro dlouhé rány. Hole se liší délkou a sklonem úderové plochy (loft). Železa se používají nejvíce v označení 1 až 9, kde nejmenší sklon a největší délku má hůl č. 1. Čím menší číslo, tím menší sklon hlavy a delší shaft. Výsledkem je delší rána. Dřeva se většinou používají na dlouhé rány. Dělí se na drivery a fairwayová dřeva.


  • GOLFOVÝ MÍČEK

Golfový míček je míč speciálně navržený pro golf. Podle přílohy k pravidlům golfu nesmí tento míček vážit více než 45,93 g, jeho průměr nesmí být menší než 42,67 mm a nesmí se znatelně lišit od koule. Historicky se vyráběly jako první kožené míčky plněné peřím. Od padesátých let devatenáctého století se používala gutaperča. Od padesátých let se používá dvojdílná konstrukce s povrchem ze surlynu od firmy Du Pont.


  • EKOLOGIE

Používání pesticidů: Zelené trávníky golfových hřišť mohou vyvolávat dojem, že se jedná o sport „v souladu s přírodou“. Při každodenní údržbě hřišť se však používají pesticidy, zejména herbicidy (chemikálie likvidující nežádoucí druhy rostlin), ale také insekticidy (likvidace hmyzu) a fungicidy (k eliminaci plísní).

Užití vody pro zavlažování: Nezanedbatelná je také spotřeba vody pro zavlažování trávníku. Takto náročné travnaté plochy na údržbu vyžadují vlastní zdroj vody v podobě jezírka s užitkovou vodou, kterou lze získat při deštivých dnech. Zalévání pitnou vodou z vodovodního řádu je vysoce ekonomicky nákladné. Navíc se v mnoha případech jedná o vodu s chlorem a s nevhodnými vlastnostmi.


  • HRA

V golfu existují dva hlavní typy hry. Tou známější a častěji hranou na turnajích je takzvaná hra na rány. Druhým typem je takzvaná hra na jamky.

Hra na rány je založena na hraní určitého počtu jamek v daném pořadí. V jednom kole se hraje 18 jamek, na devítijamkových hřištích se proto chodí dvakrát 9 jamek. Na každé jamce se začíná odpalem z odpaliště a pokračuje se dalšími ranami, dokud míček neskončí v jamce. Cílem je použít co nejméně ran.

Hra na jamky, tzv. jamkovka, se od hry na rány liší tím, že dva hráči hrají proti sobě. Na každé jamce ten hráč, který ji zahraje menším počtem ran, obdrží jeden bod. Pokud oba hráči zahrají danou jamku stejným počtem úderů, dostává každý z nich půl bodu. Ve hře zvítězí ten hráč, který po odehraném kole má více bodů. Hra může skončit i dříve, než po odehrání všech jamek, pokud již na zbývajících jamkách nemůže hráč s menším počtem bodů předstihnout svého protihráče.

  • O Keši

POZOR: Zacházejte prosím s keš opatrně ať nám dělá dlouhou dobu radost a vracejte jí zpět tak aby byla co nejméně nápadná pro nezvané hosty. Chovejte se slušně k okolí a přírodě a nikde nic neodlamujte a nekopejte není to k nalezení kešky potřeba.

- nevkládejte prosím do logů žádné nápovědy ani indície ať ostatním nezkazíte hledání... Přeji příjemný a klidný odlov.

pokud se vám keš líbila navštivte určitě mou další keš (GC3M44A) - DINOSAURI trinactka v1.0 určitě vás nezklame =o)

/b

Additional Hints (Decrypt)

cnenmvgv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)