Skip to content

Bratři v Nové Olešné Traditional Cache

Hidden : 5/24/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Až do 12. st. se tu rozkládal hluboký prales, plný bažin a tůní, obydlený jen chodskými strážci stezek. Tehdy daroval český kníže Přemysl Otakar I. tento kraj mocnému rodu Vítkovců. Ti zakládali nové osady, často s povoláním německých osadníků, když české obyvatelstvo nestačilo. Tak vznikla na moravském pomezí osada Německá Olešná.


Jednota českých bratří (čeští bratři)
Jednota bratrská vznikla v Čechách v období husitských válek, těsně před nástupem Jiřího z Poděbrad na český trůn. Bylo to období, kdy radikální „táborské“ husitství bylo poraženo a umírněná církev podobojí vedená Janem Rokycanou hledala cestu kompromisů s katolickou církví. Reformační církev Jednota bratrská tak vznikla z velkého zklamání nad zmarem husitské revoluce, s tím, že zavrhla program obrany víry mečem.
Členové Jednoty bratrské zdůrazňovali trojí ideál víry, lásky a naděje, se silnějším důrazem na praktický křesťanský život než na učení nebo církevní tradici. Jednota bratrská se od počátku své existence dostala do konfliktního vztahu nejen s katolíky, ale i s kališníky. Na rozdíl od kališníků nezachovávala žádnou formální spojitost se všeobecnou církví (tj. s katolickou), což komplikovalo její postavení na domácí i zahraniční půdě. První členové Jednoty byli jako sektáři pronásledováni husity, až později se církev dokázala v českých zemích obecněji etablovat. Církev se rozrůstala a šířila po Čechách a na Moravě. Mezi nejvýznačnější představitele patřili Lukáš Pražský, Jan Augusta, Jan Blahoslav nebo Jan Ámos Komenský.
Prudké zhoršení postavení církve nastalo během protireformace po bitvě na Bílé Hoře, kdy došlo ke znemožnění její existence, stejně jako všech ostatních protestantských církví. Mnoho protestantů opustilo vlast jako exulanti, jen menšina z těch, kteří zůstali doma, se snažila v tajnosti svou víru uchovat. Měla kontakty se zahraničím a konala tajná setkání. Tímto způsobem přežila celé století. Valná většina členů Jednoty však konvertovala ke katolicismu.
Čeští bratři odmítali násilí ve věci víry a církve, soustředili se na budování malých společenství, na výchovu a školství. Českou kulturu obohatili svým písemnictvím (zpěvníky, Bible kralická).
K odkazu původní Jednoty bratrské se kromě dnešní církve stejného názvu hlásí i další protestantské církve, především Českobratrská církev evangelická, Církev bratrská a Bratrská jednota baptistů.

PAMÁTKY
Sborový dům (modlitebna) byl v chalupě č.p. 23, který se ještě v 19. stol. nazýval „U Oborníku“ a byl původně uvnitř vyšší. Snížení se dosáhlo navezením zeminy na podlahu. Původní dřevěná chalupa byla v r. 1922 přestavěna.

Na jv. straně za vsí, u silnice do Strmilova, jsou zbytky českobratrského hřbitova – zdi a podlouhlý kámen u bývalého vchodu. Lidské kosti se tu nacházely ještě dlouho po zrušení hřbitova, hlavně v levém rohu u kapličky.

V kapličce byla za obrazem po dlouhou dobu uschována listina s tímto obsahem:
„L.P. 1782 měl být u nás v obci Německé Volešné kostel od Josefa Císaře Pana II. toho jména stavěn, poněvadž tady někdy před časy kostel sborový stál a u této kapličky byl krchov a velká pěkná ohrada okolo. Však ale někteří ze sousedů nechtěli to přijmout, báli se, že by museli něco k tomu stavění dělat a že by potom k té faře od obce museli dat ňákou míru pole. Tak to se jim nelíbilo. Tak si potom postavili tu kapli z toho materiálu z té ohrady okolo toho krchova a ten obraz sv. a nerozdílné Trojice Boží - byl v teéto kapličce – ten vzali dolů do kaple a tam dali obraz Panny Marie pomocné a ten trval až do r. 1857. Dal se znovu malovat ve Strmilově u pana Kříže, jenž toho času byl malířem a bylo od malování 3 fe stříbra a to zaplatil toho času Tomáš Mikš, Vencl Krátký a Šimon Šťáva, toho času zpěváci. Pak to k té kapličce nesli s procesím a udělali sbírku, pak ty peníze lide sebrali a bylo to všecko dobře. To se stalo 1857, první neděli v měsíci srpnu...
V r. 1865 přišel do představenstva Václav Semotám (na č. 19) a ten zas nechal tu kapličku znovicírovat pěkně, poněvadž byl pořádný muž na všecky věci.
Tento list psal Tomáš Mikšů, z č.21 v roce 1865, dne 21. června.“


V roce 1929 byl hřbitov parkově upraven.
Při silnici k Jarošovu je „Doudova kaplička,“ zřízená Josefou Mikšovou z č. 30 na památku syna, který "vezl do mlýna obilí a na zpáteční cestě proti kapličce svlekl šat, dal na trakar, koupal se a utopil..."
Na návsi proti bývalé škole (dnes obecni úřad) stoji kaple podoby nepravidelného šestiúhelniku. Postavena byla r. 1722 ze zdi bratrského hřbitova. U kaple stoji košatý kaštan. Sazeničku prý přinesla sousedka Šlejmarová z Maria Zelle ve Štýrsku v košíku na rukou. Kaštan je tedy starý jako kaple.


ZAJÍMAVOSTI
Chalupa č. 21 byla prý za hladu prodána za hrnec kaše.
Chalupa č. 47 - poslední zachovaná dřevěná památka obce.

ROZMĚRY A ULOŽENÍ CACHE
Plastový obal s víčkem se závitem, průměr cca 10 cm.

Cache obsahuje tužku vždy při zakládání a po mých kontrolách. V ostatních případech za její přítomnost neručím. Noste prosím raději svou.

ZDROJE
Kronika obce Nová Olešná
http://evangnet.dacicko.cz

KARMA Aktuální verze: místo č. 1, krabička č. 4 (od 14.7.2021) Aktuální stav: ok
O založení teto kešky jsem začal uvažovat v roce 2010, kdy jsem se přistěhoval do sousedního Strmilova. Mr. Murphy se nakonec stal jejím spoluautorem, když byla zveřejněna jen den po vzniku obdobné kešky Poznej Novou Olešnou. Zredukoval jsem tedy listing doufaje, že se kešky spolu snesou. Přeji úspěch hledačům obou.
KEŠKY Poslední editace listingu: 25.5.2012 Poslední kontrolní návštěva: 14.7.2021

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU

Additional Hints (Decrypt)

i fhpuh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)