Skip to content

Po stopach zaniklych pivovaru - Tupadly Multi-cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Rico Reviewer[/b] - reviewer pro ČR

More
Hidden : 4/9/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Třetí keš ze série věnované zaniklým pivovarům v okolí Čáslavi, která vás zavede k pivovaru v Tupadlech. Jedná se o krátkou multi-cache.

1. Po stopach zaniklych pivovaru - Caslav
2. Po stopach zaniklych pivovaru - Tupadly
3. Po stopach zaniklych pivovaru - Ovcary
4. Po stopach zaniklych pivovaru - Žleby

Historie vrchnostenského pivovaru v Tupadlech se píše poměrně kratší dobu než jeho měšťanského konkurenta v nedaleké Čáslavi. O samotné vsi máme zmínky už od roku 1242, nicméně o pivovaru najdeme první zmínku kolem roku 1735. Odráží to tehdejší dobu, kdy se šlechta pouští do nejrůznějšího podnikání, neboť nechtěla být závislá na naturáliích a peněžních dávkách svých poddaných. Pivovarnictví patřilo mezi vysoce příjmovou činnost, takže není divu, že vrchnostenské pivovary rostly jako houby po dešti. Pro srovnání – v Čechách se v roce 1712 nacházelo 1294 pivovarů, z toho 991 bylo panských, 138 se nacházelo v poddanských městech a pouze 165 pivovarů stálo v královských a horních městech. Proto se nemůžeme divit, že tehdejší majitel Tupadel František Karel Pötting nelenil a pustil se taktéž do vaření piva.


Starý pivovar na www.pivety.com


Pivovaru se dařilo a již v polovině 18. století výstav činil až 1 500 hektolitrů, což bylo o až 100 hektolitrů více, než sousední pivovar v Čáslavi. Nicméně Pöttingové se z výsledku již neradovali, neboť zadlužené panství převzali Auersperkové, kteří zde zřídili hospodářské centrum svých okolních držav (například Žleby). Pivovar byl za vlastnictví Jana Adama z Auersperku rozšířen do klasické barokní kompozice. Pivovar měl trojkřídlou podobu, pod pivovarem byl zřízen rybník a volný prostor vyplnila zahrada. Tuto podobu bohužel už spatřit nemůžeme, vzala za své v sedmdesátých letech minulého století.


Tupadly starý pivovar cca 1910, archiv M. Anger


Čas plynul a dalším důležitým mezníkem byl rok 1860, kdy byl pivovar rekonstruován, zřejmě i z důvodu zániku nedalekého pivovar ve Žlebech, který také patřil Auersperkům. Pivovar v tuto dobu vystavoval přes 10 000 hektolitrů, což na zdejší dobu poměrně velké číslo – dvojnásobek produkce sousedního pivovaru v Čáslavi. I přes rekonstrukci ovšem pivovar zůstal zařízen na ruční provoz. Další významné datum následovalo po krátké době – rok 1875. V tu dobu přišel do Tupadel sládek Šourek, který de facto založil linii sládků Šourků, kteří vařili v Pivovaru až do roku 1940. Pivovar prošel další rekonstrukcí a výstav stoupl až k 12 000 hektolitrům. Navíc ke konci století byl pivovar konečně vybaven parním strojem a tak se výstav opět posunul na hranici 15 000 hektolitrů roční produkce. Absolutním vrcholem byl výrobní rok 1910/1911, kdy výstav činil 16 960 hektolitrů.


Tupadly nový pivovar 1932, archiv M. Anger


Na počátku samostatné republiky se začala projevovat technologická zastaralost pivovaru, především po stavební stránce. V polovině dvacátých let byl pivovar předehnán v produkci pivovary v Čáslavi a Golčově Jeníkově. I to bylo možná impulsem ke stavbě pivovaru nového, který bez větší publicity vyrostl na starých sklepích. Oproti předchozímu pivovaru byl postaven hmotově do výšky, což zvýrazňoval i vysoký komín. Pivovar byl zprovozněn v roce 1932 a šlo již o moderní provoz, založený na elektřině. Cílová produkce byla stanovena na 20 000 hektolitrů ročně. Starý pivovar byl dále využíván jako sladovna. Zajímavostí je, že zdejší pivovar byl poslední z nově budovaných českých pivovarů až do sedmdesátých let, kdy byl stavěn pivovar Most-Sedlec.


Tupadly etiketa 30. léta 20. stol., archiv M. Anger


Tupadly etikety 1947, archiv M. Anger


Bohužel, realita vždy neodpovídá plánům. Pivovaru se příliš nedařilo, především díky hospodářské krizi a následujícím válečným létům. Produkce se pohybovala pouze kolem 7 000 – 8 000 hektolitrů ročně. S válkou se změnil sládek, kterým se stal Vladimír Klimeš, původně z Kácova. V tu dobu také změnil pivovar majitele, auersperkovské zboží převzal Josef Trautmannsdorf. Dlouho si ho však neužil, protože v květnu 1945 byla na pivovar uvalena státní správa, když byl shledán německým majetkem. O dva roky byl pivovar znárodněn a převeden do Východočeských pivovarů. Pivovar v tu dobu částečně ožil, pod novým sládkem Ignácem Černým překročil opět výstav 10 000 hektolitrů. Zasloužil se o to zřejmě i zánik sousedního pivovaru v Čáslavi. Šedesátá léta ovšem byla pro pivovar poslední, byl totiž shledán nerentabilním a nadbytečným. Poslední várka proběhla 15. Září 1961 za dohledu sládka Josefa Horáka. Vařilo se 7° pivo, jako za války. Dalším smutným okamžikem byl rok 1977, kdy byl stržen původní, zchátralý pivovar. Dnes z něho zbývá pouze část severního křídla - sladovna, která slouží jako obytný dům. Budova nového pivovaru stále stojí, povídá se, že ji koupili noví vlastníci a chtějí pivovar dát opět do provozu. Čas ukáže, jak to nakonec skončí.


Tupadly etiketa n.p. 1960, archiv M. Angerr


Zdroje:

JÁKL, Pavel. Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska: I. díl - Střední Čechy. 1. vydání. Praha: Libri, 2004, 372 s. ISBN 80-7277-226-0.
KODEDA, Marek. Vrchnostenské pivovarnictví. In: Pivovary.info [online]. 26.02.2009 [cit. 2012-04-09]. Dostupné z: http://www.pivovary.info/view.php?cisloclanku=2009020012
Obrazová příloha: Archív M. Anger, www.pivety.com



STAGE 1: N 49° 52.143 E 015° 24.195

Nacházíte se před budovou druhého pivovaru. Můžete se pokochat pohledem na něj, nicméně tato stage je vědomostní! Otázkou jest - kolika stupňové pivo se vařilo v roce 1960 v tupadelském pivovaru? Nejedná se o poslední, 7° várku! Dané číslo jest A.

STAGE 2: N 49° 52.176 E 015° 24.160

Před sebou vidíte postarší bránu s erbem Auersperků a na vrcholu můžete také spatřit chmelovou šišku pravovárečníků. Také se zde nachází letopočet (pro upřesnění, 18. století). Proveďte ciferný součet a následnou ciferaci. Toto jest číslo B.

STAGE 3:N 49° 52.203 E 015° 24.158

Stojíte u budovy prvního pivovaru. Jedná o poslední stojící část, sladovnu. Na štítu budovy najdete na fasádě výrazný geometrický objekt. Který?

Kruh C=6
Čtverec C=8
Pětiúhelník C=5

Vzorec:
49° 52.(A-8)(B-3)(C+2)
015° 24.(A-9)(B-1)(C-4)

Krabička je velikosti micro, je zde jen malý logbook. Není vhodný pro razítka, noste si psací potřeby! Bonusové číslo se bude časem hodit!




Láhev knížecího pivovaru v Tupadlích, cca 1900, archiv M. Anger

Additional Hints (Decrypt)

Wr gnz gzn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)